• 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 15
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
arxd129 - специалист
gogo7777 написа:
Ако не му се бачка да се връзва там където е разчовъркал и да си прекара кабела външно.
Ок! :)

Вариант едно: Шест кв.мм. ЖЗ - от шината чрез обувка, болтче/М4/ и гайка - вертикално до тавана (1 метър) - по тавана напречно на коридора ( 2 м) - вертикално до ревизионния отвор (1.5 м) - връзване за почти срязания ЖЗ /в ревизионния отвор/ чрез осукване на двете ЖЗ кабела и изолиране на връзката с омотаване на изолирбанд. Всички на етажа ще имат работещо PE;

Вариант две: 10 кв.мм ЖЗ - от шината чрез самонарезен /4 мм/ винт и обувка - до тавана (1 метър) - по тавана (в ъгъла до /под/ пожарогасителните кабели) 10 м - вертикално по стената от тавана до гърба на моето апартаментно табло (0.5 м) - пробиване на стената чрез дрелка - вкарване на ЖЗ през стената в моето аптабло /и игнориране на сегашния неработещ етажен PE/.

Моля за оценката ви за двата варианта. От техническа и естетическа страна. И, моля, без финансова оценка. Благодаря!

Ако препоръчате и други варианти - ще бъда пре-благодарен.
muhala - майстор
arxd129 написа:
gogo7777 написа:
...
чрез осукване на двете ЖЗ кабел....
Ако препоръчате и други варианти - ще бъда пре-благодарен.
Само не усуквай кабелите както си написал. Използвай кабелни гилзи и ако можеш запой след това.
DMN - майстор
DMN написа:
[color=#FF0000 написа:
"kozl[/color]"]Ха сега, ОТНОВО, ми отговорете на въпроса: Ами кой друг, ако не аз. И без философстване, моля, приятелю. Чест и почитания!Ами като свършат техническите съвети, започват вече фолософските съвети, приятелю мой :)
Ако аз съм на твое място и искам за момента инсталацията ми да работи коректно при така съществуващите обстоятелства, ще "откача" земното в апартаментното табло(както казах и в другата тема - "извънземното"), това което идва някъде отвън и е с неясен произход. Ще си свържа земното - в случая говоря за вътрешния защитен проводник, този който е свързан на всички контакти и е свързан на шината в апартаментното табло, този проводник ще го свържа за нулата преди ДТЗ-то. И чак после ще опитам и разпитам да разбера - как се решава подобен проблем като твоя с фалирали, избягали, неоткриваеми и т.н. човешки съдби, което може да отнеме много време, та даже и цял живот :) . А това земно дето го търсиш по етажите, да не се окаже пак извънземно, щото кой я знае тая шина къде е свързана и дали изобщо е свързана някъде по предназначение. Като ти гледам късмета и фалиралите изпълнители....
Позволих си да дам съвет с техническа и философска насоченост, ти сам прецени, доколко ти е полезен, доколко са ти полезни двете теми с немалкото постове и отделено време на съфорумците :) . Всъщност - с нещо помогна ли ти форума до тук? Питам от любопитство и като обикновен потребител какъвто съм.
:partyman:


Извинявам се на kozl. Всъщност в поста си погрешно съм го цитирал, червеният цитат не е негов, а на arxd129. За втори път ми се случва(откакто съм във форума) да цитирам мнение, което не е на човека написал поста(без да искам).... Защо такава възможност е възможна... може би трябва да си помислят хората, които поддържат форума :) . Не е приятно нито за цитиращия, нито за цитирания(погрешно). :)
arxd129 написа:
Вариант едно: Шест кв.мм. ЖЗ - от шината чрез обувка, болтче/М4/ и гайка - вертикално до тавана (1 метър) - по тавана напречно на коридора ( 2 м) - вертикално до ревизионния отвор (1.5 м) - връзване за почти срязания ЖЗ /в ревизионния отвор/ чрез осукване на двете ЖЗ кабела и изолиране на връзката с омотаване на изолирбанд. Всички на етажа ще имат работещо PE;

Вариант две: 10 кв.мм ЖЗ - от шината чрез самонарезен /4 мм/ винт и обувка - до тавана (1 метър) - по тавана (в ъгъла до /под/ пожарогасителните кабели) 10 м - вертикално по стената от тавана до гърба на моето апартаментно табло (0.5 м) - пробиване на стената чрез дрелка - вкарване на ЖЗ през стената в моето аптабло /и игнориране на сегашния неработещ етажен PE/.
Приятелю, изглеждаш достатъчно технически грамотен или поне такова впечатление създаваш, за да се справиш с проблема си сам(без помощта на форума), напомняш ми на един потребител от близкото минало тук, макар че пишеш в малко по-друг стил, а може да си му брат (по дух) :? . Чест и почитания, приятелю :) .
:partyman:
arxd129 - специалист
DMN написа:
Ако аз съм на твое място и искам за момента инсталацията ми да работи коректно при така съществуващите обстоятелства, ще "откача" земното в апартаментното табло(както казах и в другата тема - "извънземното"), това което идва някъде отвън и е с неясен произход. Ще си свържа земното - в случая говоря за вътрешния защитен проводник, този който е свързан на всички контакти и е свързан на шината в апартаментното табло, този проводник ще го свържа за нулата преди ДТЗ-то. И чак после ще опитам и разпитам да разбера - как се решава подобен проблем като твоя с фалирали, избягали, неоткриваеми и т.н. човешки съдби, което може да отнеме много време, та даже и цял живот :) . А това земно дето го търсиш по етажите, да не се окаже пак извънземно, щото кой я знае тая шина къде е свързана и дали изобщо е свързана някъде по предназначение.
Мдааа...
Все повече и повече се замислям над горния текст, DMN.

DMN написа:
Приятелю, изглеждаш достатъчно технически грамотен или поне такова впечатление създаваш, за да се справиш с проблема си сам (без помощта на форума), ...
Грамотен, грамотен... колко грамотен?! Никак.

Направо се притеснявам да ползвам прословутата "заземителна шина": Кой е я заземил, дали е заземена, къде е заземена (или е само занулена в нечий апартамент), кой и кога ще се сети да я "разнули" (ако е само занулена)... куп притесняния ме налягат!!! Ми то ... няма проследяване това "земно" - етажи бол, апартаменти - десетки. Ужас. Как се проследява къде какво е занулено и заземено за/по прословутата шина! И десет лаборатории да викна ... то няма проследяване. Как ще искаш да влизаш във всеки апартамент и да инспектираш апартаментните елтабла? То е... мисия невъзможна.

Въпреки че закарах в директно в апартамента чрез десет квадратов НОВ ЖЗ проводник "земно" от прославутата "заземителна шина", все повече се колебая дали да ползвам НОВОТО "земно". Дали няма да е по-сигурно да ползвам тази идея на колегата mironcho:
Прикачен файл:
дифзащита1.jpg
дифзащита1.jpg (69.26 KиБ) Видяна 678 пъти
Блъскам си главата!

Помагайте, за да мога да взема околчателно решение. Кое е по-правилното решение - да ползвам НОВИЯ ЖЗ, или да ползвам схемата на mironcho? Или има и друг вариант?

Благодаря.
nikolov333 - майстор
При тези снаждани и удължавани нули със жълто зелен, най-големия ти проблем не е заземяването, а нулата, защото при схемата на mironcho, рискуваш да останеш и без нула и заземяване едновременно, а това си е сериозен проблем. Аз бих търсил мястото на снаждане на синия и жълто-зелената нула, която идва в таблото ти и ако при търсенето откриеш истински директен неснаждан ЖЗ от таблото да се вържеш за него ще е най-добре, макар че, такива в ел.мерното ви табло няма. При това положение остава проблема със снадката, а и не виждам как изобщо някой в блока ви ще има заземяване, ако шината не е заземена и в главното табло няма нито един ЖЗ..с
Много е вероятно шината да си е заземена а връзките към нея да са правени на принципа както дойде, по-удобно за монтажниците. За да провериш заземяването шината се разединява от него и тогава се измерва съпротивлението му. Не си мъчи акъла, ами търси местата на снаждане.
arxd129 - специалист
Чакайте. Едно по едно..
nikolov333 написа:
При тези снаждани и удължавани нули със жълто зелен, най-големия ти проблем не е заземяването, а нулата, защото при схемата на mironcho, рискуваш да останеш и без нула и заземяване едновременно, а това си е сериозен проблем.
Да. Така е.

Но ако остана без нула и без земно по схемата на мирончо, ще видя че нямам нула (естествено и земно няма да имам). И като лампите в къщи не грейнат - ще диря проблема.
nikolov333 написа:
Аз бих търсил мястото на снаждане на синия и жълто-зелената нула, която идва в таблото ти и ако при търсенето откриеш истински директен неснаждан ЖЗ от таблото да се вържеш за него ще е най-добре, макар че, такива в ел.мерното ви табло няма.
Първо - кое ви дава основание да предположите, че сините кабели от ГРТ до апартаментите са цели? И не снаждани? И как да открия всичките им снадки, ако са повече. И това е мисия невъзможна според мен, Даже показах снимка, на която се виждат два ЖЗ (не мои разбира се) десетквадратови - усукани и замотани с изолирбанд.
Вроро - какъв неснаждан ЖЗ да търся - какво да очаквам да "има" в такъв кабел? Като за какво ще е опъван?
nikolov333 написа:
,,,, а и не виждам как изобщо някой в блока ви ще има заземяване, ако шината не е заземена и в главното табло няма нито един ЖЗ..
А кой е казал че в блока има заземяване? Вече нищо не е сигурно. Особено след посещенията в апартамента ми на няколкото пишман-елтехници. Да не мислите че само мен са посещавали? И знаетели каква попара са дробили по съседите?!
FM STEREO - специалист
arxd129 написа:
Но ако остана без нула и без земно по схемата на мирончо, ще видя че нямам нула (естествено и земно няма да имам). И като лампите в къщи не грейнат - ще диря проблема.
Ако останеш без нула и земно може да те убие тока, бегай да се занимаваш с нещо друго, електротехниката не ти е по силите!
arxd129 - специалист
FM STEREO написа:
Ако останеш без нула и земно може да те убие тока, бегай да се занимаваш с нещо друго, електротехниката не ти е по силите!
Първо: Електротехниката не ми по силите. Ама не виждам оногова, който да може да реши заплетения казус. Невъзможността да се реши заплетеният казус изясни ли ви се?! ... Само питам, де.

Та... ако аз лично не се опитам (естествено с ваша помощ) да реша този проблем, макар и с извесни компромиси, не виждам кой друг ще се опита да го реши.

Второ: Изясни ли се, че надеждно "земно" няма. Ако на някой не му се е изяснило - не виждам какво прави тук. (Между впрочем има май и други начини за доказване на надеждността на шината... ама аз не ги знам.)
Трето: Изясни ли се, че към т.нар. моя "нула", може да се предявяват мноооого претенции. Но не и решения, които да докажат, че по "нулата" ми има САМО едно снаждане на син и жз кабел.


Тъй че... не ме напъждайте от форума. Не слуайно съм се обърнал към този форум. Щото ако имах надеждни земно и нула - отдавна щяхме да сме забравили тази тема.

Ясно е, че идеално решение, при което да имам надеждни N и PЕ няма как да се получи, предвид на досегашната работа на електричарите по елинсталацията на тази сграда.
Вече търсим не идеалното решение, а решението, при което рисковете, макар и отчасти да останат, да са възможно по-по-най-малки.
Последна промяна от arxd129 на пет фев 02, 2018 9:52 pm, променено общо 1 път.
nikolov333 - майстор
Лабораторията е за това... Питай какво може да мери :idea:
Иначе си дърпаш едни нови захранващи кабели, директно от електромерното на входа до таблото ти и си свиркаш.. :-D
arxd129 - специалист
nikolov333 написа:
Лабораторията е за това... Питай какво може да мери :idea:
Питам. Да. Определено питам. Тук.
nikolov333 написа:
Иначе си дърпаш едни нови захранващи кабели до таблото ти директно от електромерното на входа ти и си свиркаш.. :-D
Да бъдем по-рациоанални, а? :wink:
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 15

Тема "Проследяване на зазидано "земно"" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: