• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
deianr - специалист
Здравейте!
Разполагам с този часовник Graesslin Tactic 211.4. Пише, че е 16A.
1) Мога ли да го използвам директно (без контактор или реле) за включване и изключване на бойлер 2000W (ДВА kW) в желани часове?
2) Каква е разликата между механичен таймер и този часовник?
Изображение
http://bg.elektromarket.eu/TACTIC%20%20 ... oduct21968
Andri01 - майстор
Може ,но не директно, а чрез контактор.
deianr - специалист
А защо, след като дори оригиналния ключ на бойлера е 16A. По мои сметки (ако не съм забравил всичко вече :D) токът ще е макс 9A при 2000W.
Andri01 - майстор
Това е теория ,а практика казва друго. Но не ти пречи да пробваш. Какво пък-един часовник не струва хиляди ,я :).
"Знанието и Опитът не говорят непременно на един и същ език".
Svetoslavoff1 - майстор
Не че ти го препоръчвам, но при мен доста години си работи така. Отначало уж като временно решение, докато сложа контактор и така си и остана с идеята като се скапе да го сменя и сложа контактор.
preslav - майстор
Мен малко ме притеснява подчертаното -
Технически характеристики:
- Захранващо напрежение: 230V AC/130V DC
- Консумирана мощност при 230V AC: ≈2VA
- Ток на включване (променлив):
- Резистивен товар (VDE, IEC): 16A/250V AC
- Резистивен товар (UL): 21A/250V AC
- Индуктивен товар cos. φ 0.6: 8A/250V AC
- Лампа с нажежаема жичка: 1300W
- Минимален ток на включване AC: 100mA/20V AC
- Минимален ток на включване DC: 100mA/20V AC
- Клас на защита: II
- Степен на защита: IP20
- Точност: ±1.5 сек./ден при 20°С
- Работа на батерия: 150 ч.
- Минимална стъпка за програмиране: 15 мин.
Иначе за мен това си е механичен таймер с вградена батерия за часовника - ползвам подобен от години за управление на индуктивен товар от порядъка на 60-90 Вата.
deianr - специалист
Благодаря.
Още един въпрос. Това е бившето "табло на бойлера" (панелен апартамент, стара инсталация):
Изображение
Така. В таблото влиза един двоен мостов кабел (зеления). Той преди се комутираше от ключ, т.е. като е прекъснат няма фаза към бойлера, като са свързани двата му края, има фаза на бойлера (сега е свързан с клема и ползвам само ключа на бойлера). Нулата към бойлера отива директно, нали така и мисля, че това е правилното?
Отделно в таблото има един по-тънък единичен сив кабел. Предполагам е нула за лампичка, която е светела червено при включен ключ? Понастоящем този кабел е висящ и не се ползва :)
Мога ли да ползвам тази нула (сивия кабел) за захранване на часовника (таймера), а с контактор да комутирам само фазата към бойлера? Контактор 1NO върши ли работа?
Junak - майстор
preslav написа:
Мен малко ме притеснява подчертаното -
- Лампа с нажежаема жичка: 1300W
Да не те притеснява. Висок пусков ток. И силна дъга при изключване :)
deianr - специалист
А този контактор Legrand добър ли е и вярно ли този допълнителен ключ в средата му прави каквото си мисля:
AUTO - работи контактора спрямо подадения му сигнал?
0 - тотално изключен?
1 - винаги включен, без значение дали му се подава ток или не?
Така бих могъл да включвам бойлера принудително, без да слагам шунтиращ допълнителен ключ :?
Изображение
  • 1
  • 2

Тема "Часовник за нощна тарифа може ли да включва бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: