Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте!
От 1-н месец съм на котле ,което постоянно ми подгрява бойлера т.с .не го включвам,но пак имам много ток 70лв.
Готвя на газ и пера само нощно време.Имам два телевизора по диагонал 1м,хладилник и лед осветление .Реших да засичам
по електромера колко гори за час ,но уви ...там има само квт...няма десети квт.Доколкото бях информирана ,че котлето
гори колкото една 100вт крушка.
Моля Ви ,обяснете ми как да разбера този електромер дали работи правилно..само не ми казвайте ,да го дам на лаборатория .
Те са мошеници и винаги са настрана та на ЧЕЗ.Плащаш и ти казват ,че работи правилно .Сърбала съм им попарата .Мина малко време
и дойдоха да ми го сменят ,че му е изтекъл срока,а парите за проверката ,не ми бяха върнати.
Също така наясно ли е някой ,дали е нормално тези електромери да отмерват и дават информация само са цели квт? :? :?
Ще бъда благодарна за всеки съвет. :sad: :sad: :sad:
FM STEREO - специалист
Ел.мерите измерват в Киловат Час, демек печка с мощност 1киловат ще ще изхарчи за един час окло 18-20стотинки, толкова е дневната тарифа за един киловатчас, ел.мера ти е изправен, просто не знаеш как да засичаш, е сега вече знаеш! :partyman:
plamen6703 - майстор
Електромерите измерват електрическа енергия, а киловатчас е единица за измерване :-D
Тия от ЧЕЗ са големи "мошеници", искат да им се плаща изразходвана електроенергия, ако даваха електроенергия без пари щяха да бъдат най-честните и най-добрите :cool: :partyman:
iliya_i - майстор
veneva написа:
Доколкото бях информирана ,че котлето гори колкото една 100вт крушка.
До тук имаш около 15 лв./месец само от котлето. Добави осветление, 2 телевизора, пералня и др. инцидентно ползвани и те ти 70 лв на месец. Лятото без климатик и отопление колко плащаше?
preslav - майстор
За мен една сметка от 70 лв. си е напълно нормална, но ако искаш да копаеш в тази посока можеш да подходиш по няколко начина:
- слагаш си контролен електромер в жилището
- четеш какво пише на табелките на електроуредите си, пресмяташ каква е сумарната им консумация, влизаш в сайта на ЧЕЗ, виждаш цените за дневна и нощна електроенергия и пресмяташ какво максимално би могла да консумираш.
Само за пример, една 100 W крушка ако работи денонощно ще излапа 16Х100=1600 W + 8Х100=800 W, сумарно 2400 W за един ден по съответните тарифи това е приблизително 35 ст. дневна и 14 ст. нощна т.е. 49 ст. на ден или 14-15 лв. на месец. Съвсем грубо може да се каже, че по толкова лапа всеки един от телевизорите ти, освен това горе-долу толкова е и хладилника. До тук докарахме едни 50-55 лв. остава да наместим и осветлението, пералнята, сешоара, машата за коса, миксера, парти-грила, вибратора за аквариума, зарядните за GSM - вероятно имаш и компютър, от който пишеш, препичаш си филийки на тостера, претопляш сготвената манджа на микровълновата. Не ми се ще да изпадам в подробности, но когато отидеш на фризьор оставяш поне 50 лв. за прическа, 10-15 лв. за маникюр и 94 лв. за винетка (годишно)+данък+гражданска+преглед+масла и филтри - 50-60 лв. месечно да ти стои колата пред входа без да я караш, а от там следват газ, бензин, нафта или както по изпитаната рецепта против въшки гас, мас, оцет.
fbr - майстор
Виж върху електромера, трябва някъде да пише константата му. Най-вероятно е 1000 имп/кВтч. Засечи с хронометъра на телефона интервала между две мигвания на червената лампа на електромера, като оставиш да работи само котлето, и изключиш всичко друго, ама от контакта, не от дистанционните им. Дай ни тези данни, и ще ти кажем колко харчи котлето.
hidrazin - майстор
Ми нека намалим малко заради нощната енергия:
- котле 12-тина лева
- два телевизора по около 100-тина вата ако се гледат постоянно - 15 лева общо
- хладилник - към 20-тина лева на месец
Дотук направихме 50-тина лева а за пране и осветление остават още едни 20-тина лева.
Напълно в норми.
:partyman:

Тема "елетротехника" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: