Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
ridik - специалист
Здравейте, имам няколко въпроса свързани с електромоторите.Имам мотор от старото троянско производство - монофазен, 1440об,0,75Кв.От както му се счупиха пружините на центробежния включвател и сложих нов, мотора не работи нормално.При стария включвател противотежестите бяха 4 а при новия са 3.Мотора се затормозява при пуск ,тоест цетр.превключвател не изключва винаги работната намотка.Това не става при всеки пуск, но за 2 часа мотора има поне 400 цикъла на пуск ,като от тях поне 40 процента са проблемни, а това е дразнещо. Разстоянието между включватела и изключватела е точно , но понеже мотора тръгва под товар и след спирането му почти няма инерция ,а товара го спира веднага цетр, изключвател понякога, както казах не изключва работната и при следващия цикъл мотора зацепва така да се каже.Докато беше стария включвател нямаше този проблем .Прогоних различни разстояния между вкл. и изкл. ,но няма оправия.Въпроса ми е- гледам,че има монофазни мотори само един кондензатор който май е работен ,без центр. изключвател и включвател.Възможно ли е и този мотор без някакви интервенции примерно пренавиване да заработи без без центр. изключвател и включвател и дали ,ако може този кондензатор ще държи на този режим на работа.
zdravcho - специалист
Значи има работна намотка която винаги работи и е захранена директно от мрежовото напрежение и спомагателна през кондензатор. Вече спомагателната може да е също постоянно захранена или през центробежния прекъсвач. Но мисля че спомагателната намотка е с различни параметри в зависимост от това дали ще работи постоянно или с изключвател. Огледай новия изключвател за фабрични дефекти, щом не винаги включва и изключва и ако трябва го смени. Успех
ridik - специалист
Смених два нови изключвателя при нов включвател и пак има неизключване на пусковата.Стария включвател освен ,че беше с три противотежести на рамо пружините му работеха на принципа на усукване като за всяко рамо пружината е индивидуална .При новите включватели пружините работят на принципа на разтягане ,пак са две но работят заедно.Забелязах, че не могат да притиснат до край всеки път плочата на изключвателя.Ако ротора направи само още четвърт оборот и изключвателя изключва.При ''зацепване'' на мотора само толкова стига да чуя щракането на изключвателя,но не мога при всеки пуск да правя тази операция, аз а не изключвателя.
ridik - специалист
На пазара има два вида изключватели- кръгли и квадратни.Кръглите ,забелязах ,че изключват с много по-малък натиск ,и макар до сега да нямах проблем с квадратните за които трябва повече натиск купих и кръгъл за проба ,но пак същото.
Кики - специалист
ridik написа:
.........Това не става при всеки пуск, но за 2 часа мотора има поне 400 цикъла на пуск.....
Интересен режим на работа, по моите сметки (може и да греша) на всеки 18 секунди този мотор се пуска, та той дори, грубо казано не може да се развърти като хората. И колко цикъла според теб ще издържат контактите на центробежния изключвател?
ridik - специалист
Контактите на изключвателя издържат поне година .Мотора се използва за гушарска машина ,ако знаете какво имам в предвид.Трайноста на контактите е от лично наблюдение .Даже могат да изтраят и повече.Цикъла е горе-долу толкова ,колкото да оставя патката в кафеза и да взема другата. :).Патките са 350 броя и ги храня за около час и четиридесет минути.
Кики - специалист
Лошото е че не само контактите подлежат на износване, пружините и центробежните тежести са механично натоварени и също се разцентроват и изцяло се променя работата на изключвателя.
Няма ли начин мотора да работи постоянно а храната да се спира? или да се измисли някакъв съединител между мотора и механиката на хранилката.
ridik - специалист
Единствения начин трифазен мотор от стара професионална шевна машина.Те са със съединител,но при преминаване от три към монофазен мощността май пада наполовина и няма да стига .Затова въпроса ми бе дали не мога да заобиколя изключвател и включвател с кондензатори.
ridik - специалист
Всъщност моторите са два тоест две машини с идентични мотори и работят в този режим 15 години.С изключение на периодична замяна на центр.изключвател ,включвателите не правят проблем ,тоест старите модели.Ако знаех ,че ще имам такива проблеми щях да запазя стария и да мъча да оправвя счупената пружина ,а не да купувам от новите които са много по-некачествени.
preslav - майстор
При такъв режим на работа си мисля, че няма да е проблем да се елиминира центробежния изключвател и да се ползва пусков кондензатор - не знам как да се пресметне в твоя случай, но при тези чести стопове надали пусковата намотка ще прегрее. Не разбрах какъв точно е проблема да се ползва съединител, а моторът да върти постоянно.

Тема "въпрос за електромотор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: