Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
mironcho - специалист
drekinov написа:
...- 6x20A 6kA контакти
това не е добре. Контактите в края на кабела най-вероятно са за максимум 16А.
Допустимо е сбора на тока на изключване на предпазителите след ДТЗ да е с 50% по-голям от максималния работен ток на ДТЗ.
Двуполюсния главен автомат според мен изобщо не е добра идея. Би ли споделил каква е целта.
Поставянето на катоден отводител при липса на въздушна мрежа между трафопоста и сградата ми се струва излишно, но не е грешно и ако действа успокояващо - става.
Минимално напреженова защита, също е излишна и няма защо да се тревожиш.
Максимално напреженовата е добра идея, но за градски условия по-скоро никога няма да задейства.
drekinov - помощник
Правилно си забелязал че сборът на кръговете след ДТЗ се получават със сбор 60А при номинален ток 40А.
Обяснението на Ехнатон е че номиналния ток на ДТЗ-то е товарът, който ДТЗ-то може да изключи. На самата ДТЗ пише 63А ток.Тоест Ако кръговете бъдат натоварени с 45А ток и се получи отечка то един господ знае дали ще успее да изключи, но тук работим с предположението че главния е 50А а 40А са около 9 киловата, което аз лично не мога да си представя какво бих включил в две спални с консумация 8-9 киловата или пък в кръга кухня хол ? може би 4-те котлона и фурната но тогава 20А прекъсвач трябва термично да е прегрял и спрял тока.

Максимално напреженовата защита - Защита на оборудването пренапрежения в мрежа на неутрала) или преплитане на кабели в таблото по вина на енерго про примерно.
Идеята на двуполюсния прекъсвач е да изолира вътрешната инсталация от външната тъй като неутралния проводник ми е както нула така и земя във вътрешната инсталация. Мисля че пази от зазимена нула преди моето таблото когато поради някаква причина потенциала и се промени .. " да не връща ток". Може би греша в този случай.

Относно 16А контакти цялата инсталация навсякъде е 2.5мм мостов кабел. В Наредба 3 гледах че за кабели с каучокова изолация / PVC когато кабела е един трижилен максимално допустимия ток е 21A .. дано да не гледам на грешна таблица.
До момента всички кръгове за контакти са били C25А прекъсвачи 3kA а ДТЗ-тата .. едно 25А на кръг 4х25А и едно 25А на кръг 2х25А+20А.
В таблото 2.5мм кабел захранва от главния два бойлера с прекъсвач 32А до всеки от които стига 2.5мм кабели. Абсурдно е но явно е работило известно време .. особено ако двата бойлера никога не са работили заедно.
nikolov333 - майстор
От всичко написано, двата бойлера с общ 32А прекъсвач и кабели 2 х 2.5мм2 са най-голямата простотия.. Обмисли добре таблото и тогава решавай, но май специално за бойлерите ще трябва да поразкъртиш минимално тук-там, защото са едни от най-важните консуматори в съвременните жилища. :idea:
krasi92 - майстор
Ако са по три киловата бойлерите им сложи нагреватели по 2 киловата и се разминаваш без къртене.
valentino76bs - майстор
drekinov написа:
Идеята на двуполюсния прекъсвач е да изолира вътрешната инсталация от външната тъй като неутралния проводник ми е както нула така и земя във вътрешната инсталация. Мисля че пази от зазимена нула преди моето таблото когато поради някаква причина потенциала и се промени .. " да не връща ток". Може би греша в този случай.

В таблото 2.5мм кабел захранва от главния два бойлера с прекъсвач 32А до всеки от които стига 2.5мм кабели. Абсурдно е но явно е работило известно време .. особено ако двата бойлера никога не са работили заедно.
Ако имаш двупроводно захранване(L и PEN) е забранено използването на 2P прекъсвач!
Захранване на мощност 4kw(ако смени реотаните) с кабел 2Х 2.5 си е сериозен риск!
drekinov - помощник
По принцип бойлерите са два и за двата има 3х 2.5мм кабели тоест няма прекъсване на земята. Те са на отделни прекъсвачи които са комбинирани с ДТЗ.

Преди малко се зачетох и мисля че двуполюсния главен прекъсвач е нещо за което ме подведоха и дадох една камара пари за нищо.
тъй като в таблото ми идват два кабела: плюс и минус тогава може да се каже че системата на заземяване е или TN-C до входната точка в моето табло , а след това вече се разделя образно на TN-C за осветлението и TN-C-S за всички останали консуматори.

Та това което успях да намеря е че не се допуска прекъсване на защитния проводник което в случая е обединената нула тоест PEN -а не би трябвало да го прекъсвам с двуполюсния прекъсвач.
Единствено при системи TN-S & TT е допустимо използването на двуполюсен тъй като в единия случай защитния проводник идва директно от трафопоста / ГРТ или има изградено индивидуално заземяване на което се разчита ?
Тоест за да е безопастна системата трябва да сложа обикновен еднополюсен главен прекъсвач ?
drekinov - помощник
http://origin-faq.pro-face.com/resource ... _CT172.pdf
На 24-та страница или 26-та на самия PDF фигура 28.
Ясно пише че при TN-C е недопустимо неутралата която играе PEN да се прекъсва с двуполюсен прекъсвач:
"In TN-C the neutral, which is also the PE, cannot
be broken which is dangerous as a result of its
potential variations, due to load currents and
insulation fault currents."

Направо съм впечатлен че успяха да ме набутат с двуполюсен прекъсвач :) Добре че не го монтирах!
nikolov333 - майстор
Правилно е PEN проводника да се свърже директно на заземителната шина и от нея да продължи към главната нулева шина.. най-добре без прекъсване и от нея да подаваш нулите на входа на ДТЗ, а на изхода му свързваш нулева шина за съответния кръг на контактните излази. Двуполюсните прекъсвачи имат смисъл в селските райони при офазяване на PEN от аварии по въздушни захранващи линии, но в този случай най-добре е да си и повторно заземен.
valentino76bs - майстор
drekinov написа:
Преди малко се зачетох и мисля че двуполюсния главен прекъсвач е нещо за което ме подведоха и дадох една камара пари за нищо.
тъй като в таблото ми идват два кабела: плюс и минус тогава може да се каже че системата
Интересно....другия път и жито за кукувичката на часовника може да ти продадат :)
mironcho написа:
Допустимо е сбора на тока на изключване на предпазителите след ДТЗ да е с 50% по-голям от максималния работен ток на ДТЗ.
Дтз се подбира така : сумата от токовете на предпазителите след нея умножен по коеф. на едновременост(който е различен за битови и промишлени инсталации).За битови го дават 0.6

И Господ здраве да им дава на тия дето заредиха сумати строителства тука с по една товарова на входа само. (ел марк и то)
drekinov - помощник
Интересно ми е дали е възможно монтирана ДТЗ да се тества просто не само с бутончето ТЕСТ, ами от контактен излаз по възможно най-безопастния начин?
Това което ми хрумна на първо време е на подбран контактен излаз да се размени нулевия и заземителния проводник и да се пробва включването на лампа. това би трябвало мигновено да задейства ДТЗ-то ?

ДТЗ-тата имат ли някакъв живот брой сработвания след които би трябвало да се смени освен няколкото хиляди сработвания на механизма на палеца ? Доколкото четох повечето автоматични прекъсвачи гарантират примерно до 3 безопасни сработвания при късо съединение, след което е желателно да бъдат сменени.

Тема "Катоден отводител в апартаментно табло ?" | Включи се в дискусията:

Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: