Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
gogo7777 - майстор
agj написа:
Няма бисери ,само нов вид електротехника ,в която от налягането на тока завасят много неща :-D :-D
От налягането на тока зависи, с колко ще се измести фазата. При добре оразмерен дросел и тънка жица, фазата може да се измести на 180 градуса и да отиде при комшията чак.
Аз веднъж заварявах с един менте електрожен....китайците толкова бяха пестили материал, че бяха редуцирали намотките с много тънка жичка. При заваряване едвам държах ръкохвадката от създалото се налягане, накрая направо се пръсна в ръцете ми. :x
koveslav - майстор
То не че няма и машини с дросел,които се оакват порядъчно,ама...Това е класическото решение.Иначе и аз съм виждал машина за която казват,че е без дросел,която наистина безгрижно си работи с базични,даже приятно ме учуди.Нямам идея как го правят китайчугите,но в интерес на истината машината е от старите с МOSFET,на наш съфорумник е и си е жива и здрава въпреки приличния тормоз,който вече е отнесла.
Ето това на втората снимка би трябвало да е устройството на тази машина,чиято работа ми хареса,разликата е,че тази на снимката е и с ТIG.Твърдят ,че в онази нямало дросел.А на първата снимка е Арк140 на колегата от другата тема,той също се хвали,че нямал проблеми с базични...та де да знам къде е истината..

Прикачен файл

arc 140 vatre.jpg
arc 140 vatre.jpg (85.77 KиБ) Видяна 668 пъти

Прикачен файл

arc 200.JPG
agj - майстор
koveslav написа:
...та де да знам къде е истината..
Истината е че наистина можело без дросел:
А написа:
…..Дросела беше от тези витите магнитопроводи ,от старите телевизори не знам сечението.Правих доста опити с различен брой навивки от 10 до 50,и различна междина на магнитопровода и нямаше разлика в заваряването.Като при повече навивки грееше.Дросела има ефект в трансформатора на 50 херца,там има определена роля.За какво го слагаш,какъв ефект търсиш от него??? Това е индуктивно съпротивление,и с нарастване на тока или изменение на честотата се увеличава и съпротивлението му.При по голяма индуктивност забавя нарастването на тока и малко по лесно пали електрода,но за сметка на това ще грее стабилно,при заваряване.Това нещо се постига по друг начин и не виждам смисъл от такава тежест.
y написа:
А написа:
За какво го слагаш,какъв ефект търсиш от него???



Без дросела ще има едно голямо БУМ.
А написа:
Айде бе!!! Бум от какво ??? Нали тока на късо ти е ограничен. Бум ще има ако легнеш върху дебела жена. :-D При мен как работят и китаеца ми е без дросел и заварява перфектно.

Дискусията е от темата за изработка на инверторен електрожен.
А бе казах им аз ,че щом китайците го могат и те ще го направят...и ето няма БУМ :)

Тема "За дроселите и още нещо" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: