Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
fox_vt - майстор
Колев е сбъркал снимките,на първата са медни а на втората са алуминиеви. Ама то си пише алуминиеви кабелни накрайници.
i486 - специалист
Покрай темата с тия накрайници - препоръчва ли се ползването им в щепсели? В смисъл да не се вкарва директно многожилния кабел и да се стяга с болтче, а да стои в накрайник с идеята болтчето да не разкъсва проводниците.
lov - майстор
Да но се ползват само тези без пластмасата от зад. Само тръбичка. Не че не става но по някога идва дълго. То всъщност освен по диаметър сечение което може да влезе тръбните накрайници, се различават и по дължина. Така че и това трябва да се гледа щото ако е дълъг не е проблем да се резне но с къс няма как да го разтегнем. :cool:
i486 - специалист
И аз си помислих, че тия пластмаси бъркат работата, защото заемат място и кабелът няма къде да се извие - ще го затисне капака (ако е по-плосък модел). Наглед връзката на кабела в щепсела е незначителна подробност, но при голяма мощност излиза, че кабелът държи до 4-5kW примерно, но в няколко точки токът минава по доста по-малко сечение. Като е затворен щепсела не може да се забележи нагаряне.
muhala - майстор
i486 написа:
Покрай темата с тия накрайници - препоръчва ли се ползването им в щепсели? В смисъл да не се вкарва директно многожилния кабел и да се стяга с болтче, а да стои в накрайник с идеята болтчето да не разкъсва проводниците.
Добър въпрос. Записвам се да следя темата
hidrazin - майстор
Разбира се че е препоръчително. По принцип желателно е да се използват тези с пластмасата отзад.
Особено так където има вероятност кабела да "мърда" .
По принцип най-слабото място е точно между края на изолацията и началото на гилзата.
Обикновено точно там кабела се прекъсва.
За кабели които са добре укрепени (както в щепсела например) и няма достатъчно място, допустими са и тези голите.

Изображение
:partyman:
lov - майстор
Като писах по горе че е препоръчително да са без пластмасата по подразбиране имах предвид за малки монофазни щепсели. На някои модели си е геройство дори без маншон да ги събереш. А по принцип основния кабел е добре фиксиран и няма опасност от прекъсване заради огъване в мястото на среза.
kolev_k - специалист
hidrazin написа:
kolev_k написа:
На 1-та снимка са кербовки,които са алуминиеви
Алуминиеви ама друг път. Виждал си ги само на снимка...
:partyman:
Ха-ха,кербовал съм ги хиляди.

Тема "Кабелни накрайници" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: