Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
i486 - специалист
Имам няколко накрайника от тоя тип:

http://cobra01.bg/%D0%9A%D0%B0%D0%B1%D0 ... BE%D0%B4-E

Трябва да свързвам един кабел към готварска печка (3х2,5мм). Въпросът е тоя тип накрайници издържат ли на 3-4kW? Продавачът ми каза, че били медни и покрити с калай или нещо такова, но имам леки съмнения. Едно стискане с клещи достатъчно ли е за монтаж или по-добре да карам с оголени и завъртяни медни жици без такива екстри? Общо взето в 2-3 магазина попадам на съмнителна квалификация на продавачите - на едното място продавачката почти нямаше понятие кое какво е - поне успя да намери стоката като ѝ казах кабелни обувки. Но кое за какви мощности е си нямаше понятие. А и на опаковките нямаше много информация.
nikolov333 - майстор
Продавача не те е излъгал. Медни са и са калайдисани.. ако искаш да си сигурен надери покритието на един накрайник с макетно ножче и виж жълтее ли.. Иначе тези накрайници са за толкова мощност, за колкото са предвидени кабелите. Самите накрайници не са ограничени за определена мощност..
hidrazin - майстор
Кво значи дали издържат еди колко си? Трябва кабела да издържа а накрайника е според сечението на кабела.
По принцип си има клещи за тая работа но в твоя случай може и без тях.
Само ги стисни за да нае се извади кабела докато стегнеш с болта.
По-добре е с тях, отколкото без тях. Иначе кабела се "разрошва" и част от жичките няма да правят контакт.

Изображение
:partyman:
muhala - майстор
С такива накрайници ми идва тока в апартамента. 6мм2 са кабелите
hidrazin - майстор
muhala написа:
С такива накрайници ми идва тока в апартамента. 6мм2 са кабелите
:shock: :shock: :shock: И тези накрайници не ти ли спират тока??? :-D
:partyman:
kolev_k - специалист
Значи питащия да уточни за какви накрайници става въпрос.На 1-та снимка са кербовки,които са алуминиеви и може да се смачкат с обикновени клещи(че и със зъби става) или самата клема ще ги смачка.На долната снимка са кабелни обувки,които са медни и калайдисани.Тях може да им смачкаш основата с чук/клещи и да ги запоиш към кабела.
i486 - специалист
За горната снимка става дума, където са няколко вида в кутия с различни цветове в края.

Иначе взех и обувки като тая:

http://kvazer.com/connectors/44733--154-.html

Ако ще се стяга с винт ми се струва по-надежден вариант, но може да иска малко запояване за подсигуряване.
hidrazin - майстор
kolev_k написа:
На 1-та снимка са кербовки,които са алуминиеви
Алуминиеви ама друг път. Виждал си ги само на снимка...
:partyman:
i486 - специалист
Допускам че има и алуминиеви и медни. Нещо като фалшиви и истински. Трябва да изпиля едно за проверка.
lov - майстор
Ей не мога да разбера какво се вживявате като специалисти пък не дай се боже някои да не ви прекара. И то със нещо което струва части от стотинката. Кой е тоя луд дето ще се занимава да прави гилзи ментета след като много ясно са различими. А да не говорим че най големите им клиенти са в промишлеността, а не ти дето я си купил 20 гилзи за 10 години я не. Знаеш ли колко ми се случвало да сложа за един ден на някое табло. Не се мерят на бройки ами на шепи. И аз също съм никой като клиент точно като теб.
Нещата и с кабелните обувки са същите на меден кабел медни на алуминиев алуминиеви пък ако трябва и биметал според случая. А сега ми кажи кой е с ментетата. Май този дето не знае какво прави.

Тема "Кабелни накрайници" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: