Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
hidrazin - майстор
Диди П. написа:
По-добре ли ще е да сменя цялото осветително тяло?
LED имам само в коридора, засега е добре, но светлината е доста студена.
Определено при тези откачени цени е по-добре да се смени цялото тяло.
Относно студената светлина - би трябвало да има избор от студено бяла, неутрално бяла и топло бяла.
Въпрос на вкус ... Топло бялата на мен ми жълтее. Добрия избор е неутрално бяла.
Значи търсиш нещо с цветна температура 4000К

Изображение
:partyman:
Диди П. - помощник
hidrazin,


благодаря много за съвета!
Тук осветителните тела са ужасно скъпи, погледнах в Икея.
имат ЛЕД.
Ето тук един панел,
https://www.ikea.com/de/de/catalog/products/10302969/

монтажно упътване
https://www.ikea.com/de/de/assembly_ins ... -4_pub.pdf

Цвета можел да се настройва от 2200 К до 4000 К.
Die Lichtfarbe kann variieren zwischen 2200 Kelvin (warmes Tageslicht), 2700 Kelvin (Warmweiß) und 4000 Kelvin (Kaltweiß).

Може да се монтира и на стената.

На първо време ще отида до Икея да видя как изглеждат на живо.
При такива LED осв. тела, не може да се сменя лампата ако изгори.
shadow__01 - майстор
Дано в Германия светодиодните лампи(панели, плафони, лунички) да са с по-добро качество от тези които се внасят в България.
Луминисцентно осветление(както споменаха) вече почти не се използва. Няма смисъл да се инвестира в него. Предполагам, че лампите със жичка отдавна ги няма в Германия?
nikolov333 - майстор
Забелязах нещо, което при марковите лед лампи може и да липсва, но на моите китайски лунички им прегаря луминофора на диодите и с времето цветната им температура се променя към изсветляване. Забелязва се много добре като започнах да сменям луничките на тавана и новите 3200к жълтеят доста повече, в сравнение със същите, но работили повече от година, които направо синеят и все едно са станали 4500к. Сравнявал съм ги с халогенки, когато ги слагах и нямаха разлика в цвета на светлината. Новите, които слагам са купувани заедно с тях и стояха като резерва, така че няма как да е производствена разлика в партидите или нещо такова..
Диди П. - помощник
shadow__01 написа:
Дано в Германия светодиодните лампи(панели, плафони, лунички) да са с по-добро качество от тези които се внасят в България.
Луминисцентно осветление(както споменаха) вече почти не се използва. Няма смисъл да се инвестира в него. Предполагам, че лампите със жичка отдавна ги няма в Германия?

Ето, има все още
https://www.google.de/search?q=gl%C3%BC ... e&ie=UTF-8
Въпросът е, че харчат доста повече и при цена 32 цента за киловат и няколко лампи в домакинството, е по-изгодно да купиш енергоспестяващи, които вече са доста евтини и имат по-дълъг живот от жичковите дори.
Освен това тук целият начин на мислене е в посока опазване на околната среда и някак си не върви да разделяш всяко боклуче, а пък да харчиш ел. енергия на поразия.

nikolov333,
това, което си наблюдавал е доста интересно. Предполагам, че икейските лампи няма да са кой-знае какво качество, ще трябва да помисля и да потърся добре, защото е ясно, че ще викам техник. Последния път ми смъкнаха кожата с 280 Евро. 70 Евро, че са дошли и другите за около зас работа на двама човека. Правиха канал по стената и прокарваха ток до отдушника, в кухнята.
DMN - майстор
nikolov333 написа:
Забелязах нещо, което при марковите лед лампи може и да липсва, но на моите китайски лунички им прегаря луминофора на диодите и с времето цветната им температура се променя към изсветляване.
Това е интересно - дали наистина се променя цветната температура :? . Но нищо чудно да го има този момент.
nikolov333 написа:
Новите, които слагам са купувани заедно с тях и стояха като резерва, така че няма как да е производствена разлика в партидите или нещо такова..
Преди няколко години си взех две лунички(за проба), едни и същи, някакви китайски не маркови, с 3 светодиода. Оказаха се с различна цветна температура и двете лампи - така на око като ги гледам - едната е около 4000К, а другата свети доста по-студено и синкаво над 5000К. На външен вид са еднакви. Но въпреки това имат още няколко разлики помежду си. Едната(5000К) когато е свързана през ключ с глимка започва да мига през няколко секунди(този "феномен" си го знаем), тази същата лапма се загрява и повече при работа от другата. Другата (4000К) не мига въобще през същия ключ с глимката, и при работа не се загрява толкова, а уж са едни и същи....Така че аз допускам като възможност и разлики в самите лампи от самото начало. :)
nikolov333 - майстор
Няма как да има разлика..затова го уточних предварително. Първоначално купих 40броя еднакви лунички и монтирах 30 от тях по 6 бр.на 4-ри отделни таванни площи в едно общо помещение. След няколко месеца добавих още по 4-ри лунички на всеки участък за да стане по светло и още тогава забелях, че добавените светят по-жълто от останалите. След около година първо започнаха да горят старите, една след друга, почти през ден и за около месец ми свършиха резервните 10-на бройки. Луничките ми са със 7бр.1 ватови диоди 3028 по 7W/12V/560lm/3000К на цокъл G5.3 с тяло от термопластмаса и понеже са монтирани в затворени осветителни тела монтирани в окачен таван с вата работят с високи температури. Между другото, обратен ефект върху цветната температура се получава от напрашаване на лед лентите, само че те започват да жълтият повече, когато се напрашат.. :idea:
Поръчах си алуминиеви PCB платки по 7W/12V с 14бр. диоди 5730 по 1$ бройката и вчера дойдоха. Ще пробвам да ги монтирам директно към осветителнит тела с термо паста, като се надявам да не греят толкова или поне да се охлаждат по-добре, но за 1$ колкото-толкова.. :-D

Прикачен файл

IMG_20180412_094708.jpg
yangi - специалист
Диди П. написа:
yangi написа:
Доколкото виждам на снимките. Осветителното тяло има стартерно устройство може то да е повредено и за това да не свети. Луминисцентната лампа се проверява с мултицет.
Значи ако купя мултицет, мога да проверя лампата дали е читава, така ли?
Току що видях в Баумаркта, че има мултиметър за около 20 Евро. И без това е полезен уред, ще отида в събота да го купя.
Лампата може да се провери с омметър. Слагаш мултицета на измерване на съпротивление. Едното пипало на едното краче, а с другото изреждаш останалите три. Трябва спрямо едно да има съпротивление. Тогава остават две - между тях също трябва да има съпротивление. На двете крачета трябва да има съпротивление, после и на другите 2. Ако не ти отчете на някое от 2те или изобщо и на двете лампата е повредена. Трябва да можеш да измерваш с мултицет!

Ако купуваш ново осветително тяло е по-добре наистина да вземеш LED. Най-дълъг живот и най-ниска консумация. Гледаш лумените lum на старото и новото да са еднакви или близки, това е осветеността. Не гледаш ватовете W. По-нагоре са писали за цветната температура.
Диди П. - помощник
Благодаря Ви много на всички за обясненията. :supz:


Остава да отида до Баумаркт за мултиметър (надявам се, че той мери омовете) и Икея да разгледам ЛЕД лампите.
В кухнята е въпросната лампа. Имам и на аспиратора и над плота друга светлина, така че се оправям за момента.
Ще проуча добре какво се предлага в момента и ще реша какво да купя.
Duke_BG - специалист
Диди, тоя панел от икеа за 120 евро ми се струва доста дебела цена.
А за аспиратора си вземи две лед крушки и ще стане ден :)

Тема "Лампата или крушката е дефектна?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: