• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
NPen - помощник
Здравейте,

Предстои ми направа на изцяло нова инсталация в стара къща. Ще бъде 3-проводна като в случая ще има и ДТЗ. В таблото на улицата виждам, че има прокарано заземление в земята. Може ли да се вземе от там или трябва да набивам колове?

За София е запитването.
Благодаря за отговорите.

Никола
hidrazin - майстор
NPen написа:
...Може ли да се вземе от там ...
Не. Колове. После лаборатория.
После пак колове, докато влезе в норма (ако след първите колове не е в норма де...)
:partyman:
NPen - помощник
Бих ли могъл да помоля за разяснение, защо смао с колове може да се направи? Заземяване на стълба с таблото не е ли достатъчно добро?

Благодаря за отговорите,
Никола
Duke_BG - специалист
Колко ти е разстоянието от стълба до къщата ?
ако трябва да го направиш както трябва ще ти излезе златно да си пуснеш достатъчно дебел кабел а коловете са от 13 до 18 лв / бр
и ще си независим от разни смущения от съседите
hidrazin - майстор
Щото заземлението при стълба на местното енерго обикновено е фиктивно.
Слагат един кол за парлама и до сега не съм видял някой от тях да го измерва дали е в норми.
Обикновено не е...
:partyman:
muhala - майстор
Аз бих направил следното ако го правя за себе си.
От електромерното табло идват два кабела (обикновенно новите са усукани алимуниеви) - фаза и нула.
Разделям нулата на защитна и работна, набивам един кол и докарвам ПВА-2 16мм2 от кола до ПЕ клемата в таблото в къщата.
Толкова.
NPen - помощник
Разстоянието от ГРТ до таблото в къщата е около 5-7 метра.
jgt - специалист
В някои от книгите се нарича местно заземление, което си има и ползи и изисквания. Ако го правиш за себе си - направи го както трябва. Ако е за досаден роднина, когото искаш да разкараш - земното си идва по жиците от трафопоста = може и без него, ама ако не те хванат и не ти потърсят отговорност.
Хората са ти подсказали - направи го! 1-2 кола и измерване с протокол.
FM STEREO - специалист
hidrazin написа:
Щото заземлението при стълба на местното енерго обикновено е фиктивно.
Слагат един кол за парлама и до сега не съм видял някой от тях да го измерва дали е в норми.
Обикновено не е...
:partyman:
Напълно подкрепям, въпросното "земно" е на дълбочина 30см :-D
  • 1
  • 2

Тема "Заземяване на нова ел. инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: