Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
dyodi - специалист
Здравейте! Апартаментното ни ел. табло е Вико за открит монтаж, наскоро монтирано, много бързо се повреди нещо в затварянето на капака (вероятно някой е приложил сила и е дърпал навън, за да го отвори, вместо да натисне капака на определеното място, както предвижда механизмът за отваряне и затваряне). Чудя се дали просто да сменя горната част на пластмасовата кутия (с капака и механизма за затваряне) и така - всеки път, когато настъпи подобна повреда, или да се смени моделът на ел. таблото, например с Шнайдер, за да е по-надеждно отварянето/затварянето, тъй като там механизмът по начало предвижда прилагане на сила за отварянето (издърпва се навън капакът, ако не греша). Освен това при Шнайдер май мястото за отваряне на капака е отдолу, т.е. малко по-ниско разположено и по-лесно достижимо отколкото при Вико, където е встрани и дори като стъпя на малко столче, трябва доста да се протягам, за да го достигна (над вратата е). Цял живот не съм имала проблем с отваряне и затваряне на капак на ел. табло (в други жилища), не знам защо сега се затруднявам. Възможен отговор е, че по-рано съм ползвала по-висок стол, за да стигна до таблото :). Щеше да ми е по-удобно ел. таблото да е по-ниско (видях при зъболекарката ел. табло на височина под 2 м), но явно стандартът изисква в жилището ел. таблото да е разположено високо. Сега сме в ремонт, преди шпакловка, така че смяната на кутията на ел. таблото няма да предизвика допълнителни разходи и неудобства, освен тясно присъщите. В магазина ел. таблата са опаковани така, че няма как да пробвам механизма за отваряне преди покупка. Моля за мнение при каква марка ел.табло ще е по-малко вероятно да възникне затруднение при отварянето на капака. Едноредно или двуредно (12 модула) - може ли да има съществено значение за разположението и ползването на механизма за отваряне/затваряне? А Вико го избрах по красота.
valentino76bs - майстор
Само капака смени!Всичко друго е филмиране.
iliya_i - майстор
А мислил ли си за отваряне на капака нагоре? Не ти трябва сложен заключващ механизъм. Силата на тежестта си върши работата.

пп. Ако често се налага да отваряш капака, значи нещо не е в ред. В къщи ми се налага на 2-4 години по веднъж. Последно - за смяна на бойлер преди година.
fox_vt - майстор
При мене капака се строши и сега е без. Като са запълнени всички позиции за АП не е няква неземна грозотия. Пък и няма да седиш и да го гледаш цял ден само него я. Има и предимства виждаш с един поглед дали е паднал предпазител.
petrov7111 - специалист
Заради един капак да сменяш цялото табло ? Не си струва. По-добре извикай някой, който разбира и обсъдете как да смени или поправи капака. Може някакво дизайнерско решение да измислите.
dyodi - специалист
petrov7111 написа:
Заради един капак да сменяш цялото табло ? Не си струва. По-добре извикай някой, който разбира и обсъдете как да смени или поправи капака...
Капака и сама мога да го сменя, като купя подобно табло и го използвам за резервни части, въпросът е дали да използвам момента, че още не е шпаклована стената, за да реша въпроса радикално. Ако сменя капака, механизмът за отваряне/затваряне ще е сходен, а е малко озадачаващ и явно лесно се поврежда. В следващата една година след ремонта капакът ще се отваря по-често от обикновено, тъй като ще има монтажи на нови уреди, осветителни тела и др. Вчера и днес двама специалисти погледнаха таблото пътьом (бяха дошли по други задачи) и отбелязаха, че самата долна част на кутията е монтирана "малко усукано", поради което и горната част има тенденция да се измъква навън. Аз нямам никакъв проблем с това нещата да се правят по два и повече пъти, докато накрая станат добре, нервите ми засега издържат, ако нещо няма да издържи, това може да са финансите :). Ако ще сменям кутията за ел. таблото (ясно ми е и какво друго се налага да се направи и да се плати заедно със смяната на кутията), се надявам да направя добър избор на марка - с по-малко проблемно отваряне/затваряне. Поглеждам за варианти в онлайн магазините и в специализираните магазини, имам и от по-рано купено едно ел. табло Шнайдер за подходящия вид монтаж и брой модули. Дотук препоръките на специалистите бяха за Шнайдер, но аз не го сложих, защото не ми хареса дизайнът в сравнение с този на другата марка. Сега съжалявам, обосновано.
dyodi - специалист
fox_vt написа:
... Пък и няма да седиш и да го гледаш цял ден само него я. Има и предимства виждаш с един поглед дали е паднал предпазител.
Определено е предимство да виждаш дали е паднал предпазител, затова държа на полупрозрачна вратичка на ел. таблото. Но мисълта, че ценното съдържание на ел. таблото ще се напраши при недобре затворен капак, няма да ми даде мира :) .
dyodi - специалист
valentino76bs написа:
Само капака смени!Всичко друго е филмиране.
Благодаря за мнението. Смяната на капака може бързо да реши въпроса, но като ще правя промяна, искам да взема възможно най-обосновано решение, затова търся и обмислям повече от един вариант.
dyodi - специалист
iliya_i написа:
А мислил ли си за отваряне на капака нагоре? Не ти трябва сложен заключващ механизъм. Силата на тежестта си върши работата...
Благодаря за мнението. Точно за такъв вариант си мисля, че ще е по-лесен за ползване и че мястото, което ще трябва да се достигне с ръка, ще е по-ниско разположено, отколкото при отваряне настрани.
nikolov333 - майстор
Не знам доколко таблото има нужда от замяна заради капака, но инсталацията е добре да се огледа при ремонта. Ако е трипроводна, трябва да се предвиди и ДТЗ за контактните излази и в този случай може да се наложи монтирането на табло с повече позиции от сегашното, за да има место за монтажа им в бъдеще. Според мен дву редовите табла с 24 позиции са необходимия минимум за съвременен тристаен апартамент..

Тема "Избор на апартаментно ел.табло с по-удобен и надежден механизъм за отваряне и затваряне на капака" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: