Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
jgt - специалист
dyodi написа:
Duke_BG написа:
... А пита ли колко ще ти вземат за смяна на кутията ? Не е толкова просто колкото си мислиш - има къртене разкачване на всички кабели и нареждане на ново.
Хвърлила съм се в дълбока вода с този основен ремонт, нито го мисля за просто, нито за евтино, просто се налага да се премине и през това. Ясно е, че трудът ще ми струва най-малко толкова, колкото първия път - когато смених старото ел. табло от 80-те години с настоящото, но поне този път имам купени предпазители. А къртенето вече съм го прегърнала като основен метод, градим, къртим и пак градим, все пак балансът е положителен в полза на граденето :). По едно време някой запълни кабелните канали, без да пита приключена ли е ел. инсталацията, наложи се да къртим, за да продължим с изграждането на ел. инсталацията. После къртихме около тройки конзоли, защото бяха замазани, без да са нивелирани и така, няма край... Всеки следващ майстор коригира работата на предишния. Аз предимно правя снимки на състоянието на ел. инсталацията преди поредното замазване и къртене :).
Харесва ми това, че гледаш напред. Хвала!
Ако бях на твое място и във възможност за ремонт, бих подменил таблото с по-голямо, с перспектива за резерва(не съм напълно сигурен какво ще ми е нужно след година-две-три, пък за 5-8 да не говорим). Ако имам стари предпазители също бих ги подменил с нови, а старите, без свързване, бих използвал за запълнение на резервите, ако не ми харесат разните там видове капачки за отворите.
На изпълнителя не бих му давал зор, нека наблегне на качеството, и бих платил поисканото без да се пазаря, НО! ще му поискам заверена декларация за безвъзмездно връщане на цялата сума с 45% увелин лихвен процент, изплатима веднага от него или наследници.
Според мен, да се пребориш и да влезеш в рая си заслужава.
tzetz009 - специалист
:lol: И днес е весел ден ! Някой иска доживотна гаранция на електроинсталацията !?!?! Скъпо и прескъпо удоволствие , но все някой може и да си предложи услугите и да Ви свали девет кожи .

:partyman: :partyman: :partyman:
iliya_i - майстор
tzetz009 написа:
:lol: И днес е весел ден ! Някой иска доживотна гаранция на електроинсталацията !?!?! Скъпо и прескъпо удоволствие , но все някой може и да си предложи услугите и да Ви свали девет кожи .
Може бе, може! Първо цака 300% повече, а после да търси 45% неустойка!
jgt написа:
Харесва ми това, че гледаш напред. Хвала!
Ако бях на твое място и във възможност за ремонт, бих подменил таблото с по-голямо, с перспектива за резерва(не съм напълно сигурен какво ще ми е нужно след година-две-три, пък за 5-8 да не говорим). Ако имам стари предпазители също бих ги подменил с нови, а старите, без свързване, бих използвал за запълнение на резервите, ако не ми харесат разните там видове капачки за отворите.
На изпълнителя не бих му давал зор, нека наблегне на качеството, и бих платил поисканото без да се пазаря, НО! ще му поискам заверена декларация за безвъзмездно връщане на цялата сума с 45% увелин лихвен процент, изплатима веднага от него или наследници.
Според мен, да се пребориш и да влезеш в рая си заслужава.
Алоу! Даващия ТЪПИ съвети, даваш ли си сметка, за това, че доста зависи и от наина на експлоатация.
Всяка кадърно напрашена инсталация мовер да се съсипе при достатчъно некадърна експлоатация.

Ама ти явно си паралия и за това, че си ИДИОТ не ти пука хич!
dyodi - специалист
Прикачен файл:
IMG_6765-ел-табло.jpg
Прикачен файл:
IMG_6758-ел.табло.jpg
Благодаря на всички за коментарите и съветите. Купих ел. табло Шнайдер - 12 модула (и предишното беше 12 модула), монтира го ел. техник, събраха се в него необходимите предпазители, на отделни токови кръгове са два климатика, бойлер и готварска печка. Доволна съм от начина, по който се затваря вратичката, стабилно е. Само че, чак като си отиде ел. техникът видях, че между горната и долната част на кутията от едната страна (вдясно) има няколко милиметра разстояние, защото между тези части се е вмъкнал някакъв кабел, така че пак остана нещо за дооправяне от следващия по ред майстор, преди да замажем около ел. таблото. Не знам защо не погледнах по-навреме и от тази страна, за да си го поправи човекът, добре, че не си носеше гипс и не го фиксира и с гипс, та може сагата с преправянето да продължи малко по-лесно. Както беше застанал със стълбата, нямаше начин да минавам вдясно и да наблюдавам и там, вероятно затова не забелязах навреме. По едно време ел. техникът се оплака, че ел. таблото Шнайдер било с 4 см по-тясно от Вико, та било трудно да се поместят предпазителите. Питах предварително, още предишния ден, дали да купя по-голямо ел. табло, не се било налагало. Освен това ми изглежда, че десният край е по-нагоре, т.е. не изглежда нивелирано, това му го казах, но той ми показа с нивелира, че уж било хоризонтално. Може би, когато се затвори изцяло капакът (горната част на кутията), горнят десен край на капака ще мине малко надолу и вече няма да ми изглежда нехоризонтално таблото. Днес минах наблизо до сградата с апартамента, който се ремонтира, и въобще не влязох, въпреки първоначалното си намерение, тъй като нежеланието да трупам отрицателни емоции надделя. Да беше само проблемът с ел. таблото - с мед да го намажеш, но имам да пускам въпроси и в други раздели на форума 8-[. Прикачвам две снимки на ел. таблото в последния му вид.
sts - специалист
От снимките се вижда че таблото е за външен монтаж.
Този елтехник през "плет" ли е гледал това табло.Той и затова не е фиксирал с гипс таблото.
dyodi - специалист
sts написа:
От снимките се вижда че таблото е за външен монтаж.
Този елтехник през "плет" ли е гледал това табло.Той и затова не е фиксирал с гипс таблото.
Това и аз го забелязах днес и ме тревожи, че е работено като за ел. табло за вграден монтаж (пробил е дупки в долната част на кутията, за да изкара през тях кабелите навън); монтажът е на такова ниво спрямо стената, че ако това ел.табло се замаже и се шпаклова край него, част от горната част на кутията на ел.таблото ще остане вградена, заедно с долната част на кутията, с всички последващи ограничения за работа в перспектива. Днес пък един ел.техник ме успокояваше, че гипсът не се захващал за пластмасата и можело и след шпакловката да се изважда спокойно горната част на кутията... Абсурди... и от трън та на глог прелитам и кацвам... вече не ми се каца на планетата Земя и особено в моя апартамент :sad:. Каква трябва да е следващата ми стъпка - да купя ел. табло за вграден монтаж, като да е за повече модули, за всеки случай, или пък нещо друго? Ами как да проведа кастинг за кадърен ел. техник? А дължината на кабелите в ел.таблото дали ще позволи още едно пренареждане в по-различно ел. табло?
nikolov333 - майстор
Това за гипса дето не залепва за пластмаса е вярно, но не означава че ще успеете да свалите капака без да окъртите нещо от ръбчетата на гипса при този монтаж..
iliya_i - майстор
dyodi написа:
Здравейте! Апартаментното ни ел. табло е Вико за открит монтаж, наскоро монтирано, .... да се смени моделът на ел. таблото, например с Шнайдер, за да е по-надеждно отварянето/затварянето, тъй като там механизмът по начало предвижда прилагане на сила за отварянето (издърпва се навън капакът, ако не греша). Освен това при Шнайдер май мястото за отваряне на капака е отдолу, ..... го избрах по красота.
Това табло преди ел. техника ли го купихте или след консултаци, с него?
Човека май просто е работил с това което сте му предоставили. Ако е така вината си е изцяло Ваша.
Така и не пуснахте снимки на старото табло, за да получите адекватен съвет.
tzetz009 - специалист
dyodi написа:
... Само че, чак като си отиде ел. техникът видях, че между горната и долната част на кутията от едната страна (вдясно) има няколко милиметра разстояние, защото между тези части се е вмъкнал някакъв кабел, така че пак остана нещо за дооправяне от следващия по ред майстор, преди да замажем около ел. таблото. Не знам защо не погледнах по-навреме и от тази страна , .....
:) И какво се вижда вляво ??? И там май се е вмъкнал някакъв кабел , и топка хартия има и парче еврошина , която почти си е съвсем на място :shock: ! Ще взема да ходя по големите празници в София , докато софиянци са по родните места :-D !

:partyman: :partyman: :partyman:
dyodi - специалист
iliya_i написа:
Това табло преди ел. техника ли го купихте или след консултаци, с него?
Човека май просто е работил с това което сте му предоставили. Ако е така вината си е изцяло Ваша...
Прав сте, относно избора на първото ел. табло човекът, който го монтира, няма никаква вина, той още отначало ми беше предложил Шнайдер, но тъй като първоначално беше купил модел с непрозрачна вратичка, нещо не ми хареса външният вид на това ел.табло и аз купих едно Вико с полупрозрачна врата, че ми изглеждаше по-красиво. За това, че набързо се повреди механизмът за затваряне на вратичката на ел.таблото, ел. техникът също не е отговорен (за някои от майсторите, които идваха да работят по ремонта на жилището, механизмът за отваряне на таблото се е оказал твърде сложен и те са прилагали физическа сила, за да го отворят, което е довело до повредата). Грешката в избора на ел. таблото си беше моя и пуснах темата, за да получа съвети относно варианти на поведение и евентуално критерии за избора на ново и по-добро ел. табло (марка, брой модули и др.). Благодаря на всички, които проявиха съпричастност и публикуваха коментари и съвети по темата - така не се чувствах сама с проблема си и се поддържаше надеждата, че нещата могат да се оправят.

Тема "Избор на апартаментно ел.табло с по-удобен и надежден механизъм за отваряне и затваряне на капака" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: