Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
k_garchev - специалист
Заглавието не е както трябва и не знам дали съм уцелил раздела,така че ще помоля администраторите да преместят темата,ако е в грешен раздел.
Така,решил да сложа няколко лампи в градината-примерно нещо такова https://www.home-max.bg/vunshna-lampa-malmo-45sm/ Имам няколко въпроса- с каква IP защите трябва да са,защото ще са под директен обстрел от дъжда?Кабелите ще вървят под земята,трябва ли някакви специални кабели?Трябва ли да са в нещо мушнати,примерно гофре?Имам идея да ги направя със соларно зареждане,залужава ли си?Какво ще ми трябва и някаква съвсем орентировъчна цена за цялото нещо,примерно за 5-6 лампи?
moimoimoi - майстор
направи ги на 12 или 24 волта за безопасност
има такива лед крушки
пусни си до всяка лампа директен кабел
добре е да са в гофре кабелите
valentino76bs - майстор
Захранване 230в,кабел 3х1,5 в черна пвц тръба .Добре е да са по голямо ip но сме слагали и с малко и си работят но много зависи от конструкцията пак.
k_garchev - специалист
Да не ставам много нахален,но може ли да обясните като на невеж човек как става свързването?Примерно някаква схема.Какво е точно това-до всяка лампа отделен кабел(от ключа до всяка лампа да се пусне фаза ли)?По-добре ли ще е да е на 12V или не?В кой вариант(220V или 12V) консумацията на ток ще е по-малка?
Какво бихте казали да ги направя на на соларно захранване,струва ли си или не инвестицията и какво ще ми трябва?
MamaMy - майстор
КАто ти чета въпросите, няма да го правиш ти. Който го прави ще му мисли. :-D
k_garchev - специалист
Напротив,аз ще го правя със сигурност.Не съм толкова зле колкото изглежда. :-D Просто ме притесняват тези 220V в земята!Иначе трябва да е нещо такова
Прикачен файл:
6210525.jpg
6210525.jpg (52.1 KиБ) Видяна 2328 пъти
nikolov333 - майстор
Какви са разстоянията между постройката от която ще ги захранваш и между лампите?
gnt69 - майстор
k_garchev написа:
Напротив,аз ще го правя със сигурност.Не съм толкова зле колкото изглежда. :-D Просто ме притесняват тези 220V в земята!Иначе трябва да е нещо такова
Няма страшно нали ще сложиш и бушенче. Ко стане беля ще падне бушенчето. Иначе схемата е правилна. Закопаваш кабела на безопасна дълбочина. Аз дъм го закопал на 40 сантиметра, връзките ги правиш в телата на лампите слагаш фотодатчик, слагаш енергоспестяващи крушки и си ти. Като се скрие слънцето светват като светне слънцето изгасват.

Прикачен файл

бранко.jpg

Прикачен файл

20160606_080455.jpg
k_garchev - специалист
nikolov333 написа:
Какви са разстоянията между постройката от която ще ги захранваш и между лампите?
2м до първата лампа,7м до последната.За момента ще са три,като в последствие ще станат 6.Другите три пак ще са на същото разстояние,но за момента няма да прекарвам кабели за тях.По-добре ли е да са на 12V или не?
nikolov333 - майстор
Не е проблем да са на 12V, при малки разстояния от захранването, но ако са на повече от 15-на метра може да се наложи да се заложат по-големи сечения на кабелите или да се вдигне напрежението на захранването заради пада на напрежението. Имаше една подобна тема във форума за градинско светодиодно осветление, но разстоянията там бяха доста по-големи. Аз лично и в къщи съм наслагал лунички и лед ленти на 12V в откачения таван, заради режещите ръбове на конструкцията на гипс-картона, а и заради по-голямата теоретична издържливост на драйверите на 12V-те лед луни. Зависи и тези тела за лампите с какво захранване са проектирани и за какъв тип лед крушки, така че, разгледай всички възможности и сам прецени. Според мен трябва да си харесаш осветителните тела и да съобразиш захранването с тях. Няма смисъл да се преправят на 12V, ако са проектирани за 230V, освен ако не почнат да горят често драйверите или крушките им, но това би трябвало да се покрива гаранционно до 2-ве години от покупката..

Тема "Лампи в градина." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: