Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
ZloboMiR - помощник
Здравейте,

Надявам се това да е по-точният раздел, а не Ремонтирай сам. Отново става въпрос за смяна на плоча на котлон, с търсачката не открих нищо за точно моя случай.
Накратко и по същество, имам по един брой Раховец 01 и 02. Мисля че са без "подобрения" до този момент и доколкото знам разликите са във фурната, като котлони са еднакви. Само за протокола, ще сменям плочата на 02 модела. Ключът е пет степенен (1-4 и 0). Новият котлон е немски, E. G. O. с 4 извода. По схемите, които намерих обаче се прави мост между изводи 3 и 4, а продавачът ми каза да мостирам средните изводи (2 и 4). Гледано отгоре към лицето на котлона (така че червената точка на нагревателната повърхност да е видима) и изводи, сочещи надолу, номерацията е 3 4 2 1. Измерих съпротивленията и резултатите са следните:
1-4 = 55 ома
1-2 = 210 ома
2-4 = 155 ома
2-3 = 55 ома
4-3 = 210 ома
1-3 = 263 ома
Имам и снимки, но са над 2 МБ и в момента не мога да ги редактирам. Можете ли да ми обясните кои изводи да мостирам и как да свържа плочата?

Поздрави

П. С. Закачвам снимка.

Прикачен файл

Plocha2edit.JPG
П. Петков - специалист
Имам приятел, на който баща му навремето, на преклонна възраст и със светнали очи, решавал диференциалните уравнения от студентските му учебници, спомняйки младите си години!
Та горе–долу по същия, но малко по–прост начин, те това е:
Мощност при дадено напрежение 230 волта и активен товар със съпротивление R:
P=U**2/R
P=52900/R
Схемата е с три последователни нагревателя, като средният е 155 Ohm/341W, а двата крайни са по 55 Ohm/962W.
Последователно номерата на изводите са №1–55 Ohm–№4–155 Ohm–№2–55 Ohm–№3.
Ако се окъсят №2 и №4, то схемата става с два последователни, симетрични нагреватели по 55 Ohm–а и тогава втора и трета степен на ключа ще имат еднакви мощности – по 962W. Първа степен ще е 481W, а четвъртата степен ще е 1924W.
Ако се окъсят №3 и №4, то схемата става с два последователни, несиметрични нагреватели по 55 Ohm–а и 41 Ohm–а сответно.
Нагревателите между изводи №2;№3 –55 Ohm–а и между №2,№4 – 155 Ohm–а са свързани паралелно, а еквивалентното им съпротивление е : R1*R2/(R1+R2).
Или 155*55/210=40,595=41 Ohm.
Първа степен ще е 553 W, втора – 962 W, трета – 1303 W, а четвърта – 2265 W.
Това е максималната мощност на котлона.
Ако не се окъсява нищо, а се ползват само изводи №1,№4 и №3 (или съответно №1,№2 и №3), то мощностите по степени ще бъдат:
Първа степен – 200 W
Втора степен – 252 W
Трета степен – 961 W
Четвърта степен – 1213 W
Като за котлон, последният вариант ще да е най–приемлив.
Въпрос на избор.
mironcho - специалист
Докато се :? П.П. е описал как става.
Всички сметки и схемата са верни. Има обаче едно НО - измерените съпротивления хич не пасват на надписа 230V 2000W. Има два варианта - или нагревателя променя съпротивленито си при нагряване с около 15%, което прави максималната мощност 2000W или е проектиран за 220V и е сменен само надписа и действителната мощност ще е към 2260W, както е писал П.Петков.
Истината ще се изясни, като се загрее котлона и се измерят отново съпротивленията
Ако няма промяна на съпротивлението:
- при замостване на 3-4 ще има 4 различни степени (ПП ги е описал), при макс. мощност ~2260W.
- ако се свържат 2-4 степените пак ще са четири, но 2-ра и 3-та ще са с еднаква мощност ~ 340-960-960-1920W.
Ако съпротивлението се променя:
- при замостване на 3-4, степените ще са : 480-840-1125-2000W
- при замостване на 2-4, степените ще са : 420-840-840-1680W

Има и още нещо, предложението на П.Петков да се ползват само изводи 1,3 и 4 е най-близо до оригинала - според инструкцията на Раховец-а, голямата плоча е 1250W ! тук

Решението е в ръцете на питащия.
ZloboMiR - помощник
Благодаря за изчерпателните отговори! Най-много ми допада варианта с мост на 3-4, защото котлонът ще нагрява най-бързо, но ще издържи ли ключът?
П. Петков - специалист
вт юни 09, 2020 11:48 pmmironcho написа:
Докато се :? П.П. е описал как става.
Всички сметки и схемата са верни. Има обаче едно НО - измерените съпротивления хич не пасват на надписа 230V 2000W. Има два варианта - или нагревателя променя съпротивленито си при нагряване с около 15%, което прави максималната мощност 2000W или е проектиран за 220V и е сменен само надписа и действителната мощност ще е към 2260W, както е писал П.Петков.
Истината ще се изясни, като се загрее котлона и се измерят отново съпротивленията
Ако няма промяна на съпротивлението:
- при замостване на 3-4 ще има 4 различни степени (ПП ги е описал), при макс. мощност ~2260W.
- ако се свържат 2-4 степените пак ще са четири, но 2-ра и 3-та ще са с еднаква мощност ~ 340-960-960-1920W.
Ако съпротивлението се променя:
- при замостване на 3-4, степените ще са : 480-840-1125-2000W
- при замостване на 2-4, степените ще са : 420-840-840-1680W

Има и още нещо, предложението на П.Петков да се ползват само изводи 1,3 и 4 е най-близо до оригинала - според инструкцията на Раховец-а, голямата плоча е 1250W ! тук

Решението е в ръцете на питащия.
Има и трети вариант измервателното средство да става само за сравнителни, а не за абсолютни измервания.
Пример:
Имахме един много добър шлосер, който неволно си беше подкастрил на гилотина края на рулетката с няколко сантиметра.
Впоследствие я отрязал до началото от 10 сантиметра, преместил подвижния компенсаторен накрайник и си я ползвал, знаейки че тя мери с 10 сантимера повече.
Един от нашите конструктори, без да знае, му я поискал, за да измери няколко отвора в стени, за направа на метални врати барабар с касите им.
След изработването на вратите в цеха, те се оказват по–високи и по–широки с десет сантиметра.
В недоумения колегата се тюхкаше как може да е сбъркал, при това и двата размера!
Шлосерът ни, който участва в правенето на вратите, се сетил и се плеснал по челото и му казал, че е забравил да го предупреди за рулетката.
И понеже по соц. времето никой не го беше еня за материалите, цялата история завърши с много смях и шеги към двамата.

P.S.
Тъй като оригиналната печка е с максимална мощност на котолона 1250 W, по–добре е да се ползва последният вариант, при което ненатовареният нагревател от 55 Ohm–а след време може да се размени с този с пълното натоварване.
ZloboMiR - помощник
/Офтопик Измервателното средство наистина е мултицет за 20 лева на повече от 20 години, но сега го тествах със съпротивления от електрониката. Например на съпротивление от 150 ома получих 144 ома, а с уред M890G на същото съпротивление - 141 ома.
didoni_ - специалист
Смени и ключа на печката с 6-степенен и ще използваш на плочата и 3-те нагревателя,със степенното регулиране.
ZloboMiR - помощник
ср юни 10, 2020 10:12 amdidoni_ написа:
Смени и ключа на печката с 6-степенен и ще използваш на плочата и 3-те нагревателя,със степенното регулиране.
Да, но едновременно включване на двата котлона и фурната май няма да се хареса на контакта откъм мощност. Спирам се на варианта с изводи 1 3 4 без мост. Ще пиша когато го реализирам, защото сега изникна друго занимание.
miroki - майстор
Аз на моята точно взех 6 степенен и така го вързах. 2 кв котлон. Взех само ръкохватката от 4 степенния и и написах нови числа с пергела и перманентен маркер.
Няма никакъв проблем за контактът. Фурна и котлон. Още работи на село, нищо, че почти не се ползва.
ZloboMiR - помощник
Съжалявам, но изглежда съм тъп. :( Сега мерих с уреда, не мога да се ориентирам кой извод на плочата да приема за общ. Бихте ли ми написали кой извод на плочата към кой извод на ключа да свържа, за вариант без мостове и ползване на изводи 1, 3 и 4 (доколкото схванах с изводи 1, 2 и 3 мощността ще е същата)? Мисля че трябва да получа следните съпротивления на щепсела:

1 степен - около 200 ома
2 степен - около 110 ома
3 степен - около 55 ома
4 степен - около 35 ома

П. С. Постигнах следните резултати:

Ключ означения - Глимка, 2, 1, 3. Плоча означения - 1, 2, 3 (4 не ползвах). Ключ2 към плоча1, ключ3 към плоча2, ключ1 към плоча3. Съпротивления - степен 1 - 270 ома, степен 2 - 208 ома, степен 3 - 54 ома, степен 4 - 43 ома.

Тема "Смяна на котлон на готварска печка Раховец 01 и 02" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: