Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте!

Не намерих по-подходящ раздел на форума, заради което пускам тази тема тук.

Правя ремонт на апартамент и разбира се имам много чуденки. Това, за което искам да ви попитам обаче, е осветлението в дневната. Колко силно трябва да е то? Дали ще ми е достатъчно това, което съм наумил да правя или да си го карам както е по проект от строителя.

Чуденето е следното - дневната с кухнята са едно помещение, като общо са 42 кв. м. и имат 3 отделни места за поставяне на осветителни тела. Това на кухнята мисля да не го закачам и да си го оставя така. Самата кухня приблизително е около 10 кв. м. Тоест нея я вадя от сметките и започвам чуденето за останалите 32 кв. м. и дали едно осветително тяло с 5х60W крушки ще ми свърши работа за това пространство. Дали позицията ще е добра за прилично осветление на трапезна маса и т.н. Вторият кабел, който е в дневната мисля да го придърпам за трегерче с лунички, което ще обикаля цялата дневна. В такъв случай мислите ли, че това ще е достатъчно за помещението? Прилагам и схема, за да не съм съвсем голословен и се надявам да стане малко по-ясно.

Изложението е северозапад и североизток.
Идеята е кабел 1 да отиде по средата, а кабел 2 да захранва луничките по тавана, като те ще обикалят дневната.
Изображение

Ако съм пропуснал нещо, то моля да ме извините. Казвайте, ще добавям.

Благодаря.
mironcho - специалист
Колко ще е високо помещението, когато са готови пода и тавана?
Благодаря ви.

Височината сега е 2,60 м. Няма да има сваляне на тавана тъй че паркет, подложка няколко милиметра и толкова.
hidrazin - майстор
В горепосочения линк от форума няма никаква полезна информация.
Има си наредби за минимално осветление на различните видове помещения.
С навлизането на тъпото LED осветление става все по-трудно да се изчисли предварително.
Това поради заявените лъжливи параметри на предлаганите осветителни източници (LED).
В резултат имаме масов недостиг на качествена светлина.
Основно в жилищата поради самоуки "майстори" дето слагат в несвяст лунички и LED ленти.
В края на краищата за добро осветление се правят предварителни, груби сметки.
Накрая се пуска един луксомер и при нужда се добавят тела/мощност.
Въобще не е за подценяване коефициента на цветопредаване който при LED в повечето случаи е отчайващ...
Ми да сложим и пулсации... :lol:
:partyman:
nikolov333 - майстор
Въпреки, че има някаква истина в това, което твърдиш, мога да споря по темата за лед осветлението, понеже лично аз съм се "преборил"с повечето от споменатите недостатъци. Ти като радетел на осветлението с нажежаеми жички имаш ли практически опит с лед осветители или си пробвал веднъж и не ти е харесало хич.. :-D
П.П.В края на посочения "безполезен"линк има и един полезен.. http://www.krushki.info/2010/12/norma-i ... e.html?m=0
hidrazin - майстор
пет май 29, 2020 11:45 pmnikolov333 написа:
Ти като радетел на осветлението с нажежаеми жички имаш ли практически опит с лед осветители или си пробвал веднъж и не ти е харесало хич..
Ей тъй кат ма знайшшшш, как мислиш??? :lol:
Радетел съм на доброто и качествено осветление. Ако щеш и с църковни свещи ...
:partyman:
nikolov333 - майстор
Проблемите с лед осветлението са основно три. Драйверите на 230V обикновено са причина за трептенето, диодите не разсейват добре светлината и не предават напълно спектъра на естествената..
Халогенните ЛНЖ също имат няколко забележки.. КПД-то им е ниско заради отделяната топлина и зоната им на осветеност е концентрирана около тях, което не е добре при осветяване на по-големи площи. За това лично аз съм избрал лед ленти и луни на 12V осветяващи индиректно стените и тавана в затворени с матирано стъкло луни, които да разсейват светлината им и да я отразяват по равномерно чрез тавана доколкото е възможно. Така се получава много равномерна осветеност на помещението със сравнително малка мощност без трептене и с много близки до ЛНЖ параметри. Хола с луничките от коментарите ми в безполезния линк е 30м2 и се осветява изключително добре и равномерно с лед лунички 27*7W=154W 3200К, което е невъзможно да се постигне с ЛНЖ при такава консумация..
hidrazin - майстор
Луничките никога не са предвиждани и не могат да осигурят равномерно и правило осветление.
Останалото са свободни съчинения.
:partyman:
nikolov333 - майстор
Като снимаш осветения си с ЛНЖ хол и пуснеш снимка за сравнение с моя с луничките, тогава ще коментираме...
Свободните ти съчинения висят.. :-D

Прикачен файл

IMG_20180412_212222.jpg

Тема "Въпрос относно осветление в дневна, на квадратен метър" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: