Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
kGitsov - специалист
Здравейте,
Не съм много запознат с материята, но ръцете как се вика не са ми навряни отзад. Имам нова инсталация и в коридора съм с два девиатора и един кръстат ключ които обслужват 3 лампи.
Докато трае ремонта съм взел няколко обикновени ключа колкото да пусна на обикновена фасунга светлина по стаите за да не разнасят майсторите по стаите кабели с крушки. Навсякъде успях но само с коридора се узорих..

Възможно ли е някъде по мрежата да сложа обикновен ключ, който да пали едно от осв.тела. без да променям разпределителната кутия? Или трябва да имам поне един девиатор и един кръстат за да запаля лампите?
moimoimoi - майстор
лампите най-вероятно са в паралел и не можеш да си избираш коя от тях да светне,светят и трите едновременно.
за да стане това което искаш трябва кабелите на два от ключовете да се свържат накъсо а на третия слагаш обикновен ключ само че пробваш докато уцелиш правилната комбинация от жилата,предварително си слагаш фасунга с крушка и пробваш докато светне
kozl - майстор
За девиаторите требат 2 конзолни кутии. Поне три жици требе да има у всека кутия.
Към фасунгите колко жици има?
Провери къде има постоянна фаза при откачени жици в конзолните кутии и свалени крушки от фасунгите.
По-вероятно е да откриеш фаза в една от двете конзолни кутии за девиаторите. Ако и в другата има фаза, това не е правилен начин за свързване на девиатори, при който се ползва постоянна фаз и нула в конзолните кутии.
Но предполагам, че ще откриеш фаза само в една от кутиите на един от трите проводника в кутията. Свързваш другите два и ги закачаш от едната страна на обикновения ключ (схема-1). От другата страна фазата. При проверка в другата кутия при превключване ключа в едно от двете положения трябва да откриеш на 2 проводника фаза. В зависимост от позицията на ключа ще има или няма фаза на 2 проводника. Ако е така - свързваш трите проводника заедно и завиваш крушка във фасунгата. Предполага се ке светне :?
ТБТ:
При всяко свързване на проводници спирай ел. захранването. При проверка за фаза с вкл. ел. захранване ползвай перманентен фулмастер да бележиш проводниците в-у изолацията. Пази се от допир към проводници с неизолирани инструменти или с тяло и крайници. Гадното на тока е, че като те удари не мое да му го върнеш :sad:
Hoвoceлckи - майстор
Не обърквай човека!!! Моймой го е казал - в двете места (като едното задължително е кръстатия) - всички жици накъсо. Там, където ще сложи обикновен ключ трябва да направи до две проби с коя двойка ще светне.
kGitsov - специалист
Много сложно описание kozl :D По-скоро ще запаля блока така.. хахах

Ще пробвам по-лесното. Значи ако съм разбрал правилно:
Единият ключ (кръстат) е с четири кабела вътре, като два по два са залепени от жичкаджията - тях ги давам на късно (т.е. 4 на куп)
След което на единия девиатор трябва да видя фаза + кой от двата останали кабела светва крушката и с тях да вържа обикновенния ключ.

Звучи ми правдоподобно :)
tzetz009 - специалист
kGitsov написа:
....След което на единия девиатор трябва да видя фаза + кой от двата останали кабела светва крушката ....
И на двата ще светне ! Да не се стреснеш и учудиш , що така . Просто си избираш единия от тях , а другия задължително го изолираш !!!

:partyman: :partyman: :partyman:
Hoвoceлckи - майстор
Да де, ама ако първоначално нацели "двата" - между тях няма да светне. А дали в "третия" ключ ще има една или две фази ... :-D
kGitsov - специалист
Благодаря на всички!
Довечера ще пробвам задължително!
lov - майстор
Избираш си единия от ключовете който за момента няма да ползваш и даваш всичките кабели на късо. Същото правиш и в кутията с кръстатия ключ.И четирите заедно. В конзолата която остава единия кабел към кой да е от двата останали трябва да ти запали лампите. Там вече с налучкване. И там си монтираш обикновения ключ. Може и на мястото на кръстатия. Там както са по двойки ги връзваш към клемите на ключа. Може да вземеш и по един проводник от всяка двойка а в конзолите на на девиаторите всичките кабели пак вързани заедно. А където не искаш да свети от телата не слагаш лампа. :)
Не слушай селския какво ти разправя. То според него може и 4 фази да видиш. :lol:
Последна промяна от lov на вт май 08, 2018 3:38 pm, променено общо 1 път.

Тема "Обикновен ключ в мрежа от два девиатора+ кръстат" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: