Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
peter_m - специалист
Зарядното се развали, новото ще дойде след 1 месец (от китай). Батерията е EN-EL9 - liion 7.4V 1000mah за фотоапарат: Мога ли да я заредя без зарядно. Имам токоизправител с регулиране на изгодящото напрежение - мога да го настроя на произволна стойност.
Ако може и е безопасно - на колко волта да го направя и колко време да стои включено.
Благодаря
Изображение
Изображение
fox_vt - майстор
Съмнява ме дали ще може контролера който е вътре може и да не позволи зареждане.Ако е само батерия без контролера няма проблем но така едва ли.Можеш да пробваш да подадеш да речем 7 волта на батерията на + и - и да измериш тока който протича,ако не може нищо няма да стане а ако стане не трябва да е по голям от 1000ма тока на заряд.
8180 - майстор
fox_vt написа:
а ако стане не трябва да е по голям от 1000ма тока на заряд.
Опи, да не стане грешка - аз не му разбирам.
zimel - специалист
viewtopic.php?f=11&t=32990

Малко инфо от форума.
sstefanov - майстор
Можеш, включи 100-200 ома резистор последователно на батерията и следи напрежението ѝ да не превиши допустимото. Гледай токът да не е повече от 100 mA.
fox_vt - майстор
8180 написа:
fox_vt написа:
а ако стане не трябва да е по голям от 1000ма тока на заряд.
Опи, да не стане грешка - аз не му разбирам.
Ами трябвало е да уточня ток не по голям от 1000мА или не по голям от капацитета и.1/10 от капацитета е за оловни и никелови и кадмиеви батерии,литиевите носят на по голям ток.Естествено с по малък ток е по добре,и както казаха напрежението да не превишава 4,2 волта на клетка демек 8,4 волта като стане изключваш батерията.Хубаво е ако зарядния ток е над 1/2 от капацитета да се следи и температурата.
pipilica - майстор
Първо прочети темата от линка после прецени дали да пробваш да си съсипеш батерията.
http://mcu-bg.com/mcu_site/viewtopic.php?f=4&t=9418
Имай предвид че тия батерии са опасни ако се зареждат не по правилата.
moimoimoi - майстор
в технополис има универсални зарядни
и понеже не знаех кое не става батерията или зарядното в технополиса консултанта я включи за 30 минути да се зарежда.оказа се че не става батерията,а това зарядно беше към 25-30 лева
ditronix - специалист
Ами колегата ще се опита да я зареди по правилата бе. Не повече от 4,2V на клетка и ток около половината от капацитета! Допустимо е токът да е колкото капацитета на батерията. Това са двете изисквания за заряд на литиеви батерии,друг е въпросът с последователното им свързване,особено ако са повече....
igt - специалист
Здравейте !
Наследих с покупката на колата една прахосмукачка за кола. Отворих я и видях, че има пакет 4 батерии - по 1,2 V - 4,8 V. - Ni-Cd. Поръчах си същия комплект и ми го направиха. Поставих го е прахосмукачката и работи на 6, но сега е важния въпрос.
Нямам зарядно за прахосмукачката. Имам едно зарядно 9 V - 100mA. Колко време да зареждам батерията с него.
Отделно имам и за запалката на колата, но и по този начин не зная колко време да зареждам батерията.

Тема "Зареждане на батерия без зарядно" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: