• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте,

Имам въпрос относно успоредно свързване на контакти в апартамент ново строителство. Както се вижда на снимката по-долу, има оставени съответно 2 или 3 кутии за поставяне на контакти, но кабел има изкаран само в първата, докато останалите са празни. Искам да ги свържа успоредно с мост.

https://www.dropbox.com/s/zk99zoqicd960 ... .jpeg?dl=0

Намерих една схема в интернет, за съжаление от руски сайт и не можах много много да си преведа обаснението под нея.

http://mekelektro.ru/wp-content/uploads ... dsc-n7.png

Предполагам, че това ми трябва и на мен, но имам 3 въпроса:
1) Какво е обозначено с червеното кръгче на разклонението на земята? По различно ли се свързва от нулата и фазата?
2) Когато свързвам моста от единия контакт към другия, има ли нужда да осуквам двата кабела и тогава да ги завия на клемата или просто да ги сложа един върху друг?
3) Моста от същата квадратура кабел ли трябва да бъде като захранващия кабел в първата кутия?

Благодаря предварително!
hidrazin - майстор
herrbo написа:
Предполагам, че това ми трябва и на мен, но имам 3 въпроса:
1) Какво е обозначено с червеното кръгче на разклонението на земята? По различно ли се свързва от нулата и фазата?
2) Когато свързвам моста от единия контакт към другия, има ли нужда да осуквам двата кабела и тогава да ги завия на клемата или просто да ги сложа един върху друг?
3) Моста от същата квадратура кабел ли трябва да бъде като захранващия кабел в първата кутия?
1) Означава че тази връзка трябва да бъде направена извън контакта и много надеждно.
Демек да не разчиташ за нея на болтчетата в контакта.
2) Не, единия проводник от едната страна на болтчето а другия от другата страна на болтчето - на чертежа който си дал се вижда.
Това ако контактите са с болтчета щото може и да са с пружинни клеми...
3) Използвай същото сечение проводник.
:partyman:
Чираче - майстор
Аз свързвам по друг начин
2) Заголвам изолацията на основния кабел около 1 см, а отклонението към контакта усуквам поне 4 пъти и запоявам с по-силен поялник. Изолирам със скоч, и ако имам термошлаух запечатвам завършващо. С мост занулявам корпуса на контакта.

При мен на всички контакти фазата е от дясно/или отгоре/, като застанеш слещу контакта. Може и от ляво. По преценка. Но ориентацията да е еднаква за всички контакти.
hidrazin написа:
herrbo написа:
Предполагам, че това ми трябва и на мен, но имам 3 въпроса:
1) Какво е обозначено с червеното кръгче на разклонението на земята? По различно ли се свързва от нулата и фазата?
2) Когато свързвам моста от единия контакт към другия, има ли нужда да осуквам двата кабела и тогава да ги завия на клемата или просто да ги сложа един върху друг?
3) Моста от същата квадратура кабел ли трябва да бъде като захранващия кабел в първата кутия?
1) Означава че тази връзка трябва да бъде направена извън контакта и много надеждно.
Демек да не разчиташ за нея на болтчетата в контакта.
2) Не, единия проводник от едната страна на болтчето а другия от другата страна на болтчето - на чертежа който си дал се вижда.
Това ако контактите са с болтчета щото може и да са с пружинни клеми...
3) Използвай същото сечение проводник.
:partyman:
Благодаря за изчерпателния отговор.Би ли пояснил как точно се прави връзката от точка 1 извън контакта? Какво трябва да си купя допълнително?
tzetz009 - специалист
Чираче написа:
..... С мост занулявам корпуса на контакта....
:) Е , щом те влече . И ключовете с метална рамка и тях сигурно зануляваш !

:partyman: :partyman: :partyman:
Чираче - майстор
tzetz009 написа:
Чираче написа:
..... С мост занулявам корпуса на контакта....
:) Е , щом те влече . И ключовете с метална рамка и тях сигурно зануляваш !

:partyman: :partyman: :partyman:
Не сте разбрали. И не разбирам за каква метална рамка говорите? Нали сте виждали контакт вътре, а не само двете дупчици? :? :lol: Занулявам металните части по тялото на контакта.
tzetz009 - специалист
Чираче написа:
...Занулявам металните части по тялото на контакта.
Карантийки от контакт и ключ с метални рамки .
Прикачен файл:
IMG_20180520_113735.jpg
IMG_20180520_113735.jpg (67.49 KиБ) Видяна 2020 пъти
:? Кое и къде зануляваш ???
valentino76bs - майстор
Чираче написа:
Занулявам металните части по тялото на контакта.
Хубаво се смееш ама има хора които ще го прочетат и няма да разберат шегата ти и като нищо ще има простотии!
Andri01 - майстор
Не си правете майтап с чирака,праФ е! Всяко метално нещо се занулява!! Иначе току виж те тряснал тока и от пирон забит за картона в стената!! :? :partyman:
muhala - майстор
Здравей,

Има ли конзолни кутии (кръгли пластмасови) в дупките ?
Ако искаш ми се обади да дойда да ти сложа конзолите и да ти монтирам контактите. Много добре ги връзвам, но взимам скъпо!
БТВ: Къде се намира този разкош ? Стрива ми се, че това Дружба до Цариградски някъде.
  • 1
  • 2

Тема "Успоредно свързване на контакти в апартамент ново строителство" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: