Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
kozl - майстор
iliya_i написа:
Най-тривиалната възможна причина е, някой да е разменил входа и изхода на ключа и сега лампата да е на страната на постоянното захранване преди ключа
Това е най-вероятната случка при теб, но една снимка към ключа щеше де потвърди размяната или шунтиране. А за постоянното захранване от схемата е видно, че постоянството зависи от защитата и термостата.
Може и да са оправили качеството на ключовете, но аз лично бих го шунтирал и дублирал с външно бойлерно табло, защото съм патил точно от подобно елдомско копче. Даже моят бойлер е на Теси и фабрично няма вградено копче за изключване. Но има индикаторна лампа.
Та като се разменят жиците обаче светещата лампа при изключено копче няма да означава че нагревателя загрява. И това вече е подвеждащо.
iliya_i - майстор
вт май 29, 2018 11:30 pmЕмил Дечев написа:
Обясниха ми и че трябва да се занули с мост м/у нулата на термозащитата и нулата на нагревателя. Сега като гледам снимките, не виждам 2ри кабел да излиза от клема на термозащитата, тоест при мен не е направено? (голяма профилактила е паднала)
Захранващият кабел е 3 проводен. Жълтия със зелената ивица свързан ли е на корпуса на бойлера, че на снимките не се вижда?
Ако е свързан, точно той заменя моста за зануляване, за който са говорили в сервиза.
Емил Дечев - помощник
Жълтия е опрян в шината на нагревателя. Този въпрос също се повдигна в сервиза. Човека каза да не бъркам понятията "зануляване" и "зазимяване" и че жълтия кабел ако в таблото нямам дефектно токова защита и зазимяване, не играе роля при бойлера, демек зазимяване нямаме, а моста било за зануляване. Принципно на таблото как да разбера дали има зазимяване, респективно смисъл от поставяне на дефектно токова защита?
zdravcho - специалист
Емил Дечев написа:
Човека каза да не бъркам понятията "зануляване" и "зазимяване"
Така, дай да уточним малко терминологията:
зазимяване - примерно да подготвиш светя, овошки, посеви някакви за зимата когато е студено. Или пък постройка, която няма да се обитава през зимата.
заземяване - да свържеш нещо към земята. В случая да имаш проводник в ел инсталацията с потенциала на земята
зануляване - да свържеш нещо към нулевия проводник от ел инсталацията. Примерно корпус на електроуред, като предпазна мярка.
Емил Дечев написа:
Принципно на таблото как да разбера дали има зазимяване, респективно смисъл от поставяне на дефектно токова защита?
Ако в таблото влизат два кабела: кафяв(черен) - фаза, син - нула значи няма земно. Ако влизат три кабела кафяв(черен) - фаза, син - нула и жълто зелен - земно, предполагаме че има земно. За да е сигурно, че има трябва да се увериш, че другия край на жълтозеления е свързан към шина отделна от нулевата, и която е свързана със заземителен кол. Има и друг вариант както е при нас - понеже сградата е стара, с двупроводна инсталация, ЕВН-а като правиха новите електромерни табла ги правиха като за двупроводна инсталация. Поставиха заземителен кол свързан към нулевата шина.
iliya_i - майстор
ср май 30, 2018 1:51 pmЕмил Дечев написа:
Принципно на таблото как да разбера дали има зазимяване, респективно смисъл от поставяне на дефектно токова защита?
Ако знаеш какво е "Пробна лампа" се проверява лесно. Ако не знаеш, търси някой който знае там намясто.
Емил Дечев - помощник
Отново съм на мястото където е бойлера :
Относно копчето - неправилно свързано се оказа, чифта кабели които отиват в нагревателя не тръгваха от средата, както грябва а от краен слот на копчето.
Относно защитата - ползвам бойлера вече седмица, не е сработвала, ако почне да прави номера - сменям със сивия вариант, който явно е по качествен.
Относно зануляването - няма мост м/у нулата на защитата и шината на нагревателя, но жълтия кабел идващ от захранването е хванат за нулата на шината, доверявайки се мнението на колегата че това играе ролята на зануляване (на мен също ми се вижда логично) гняма да правя въпросния мост.
Благодаря за всички мнения, настоящия пост е предназначен ако някой има подобни проблеми и google го отведе в тази тема, да има все пак някакви финални изводи :)
tzetz009 - специалист
Някой ден , може би , ако все пак се захванеш да сменяш термозащитата със "сива" ще е необходимо да размениш изходните кабели с кабелните обувки . Червеният ще е "долу" , синият - "горе" .

:partyman: :partyman: :partyman:

Тема "Проблем с бойлер?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: