Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Jacomo - специалист
Емил, снимай кабелите и от страната, където вклизат в ключа и термостата на капака отзад.
zdravcho - специалист
вт май 29, 2018 4:27 pmkozl написа:
... Пък и аз кат зяпах у картинката, ама тръбичка не довидам и не моа да си представа връзката с врътката и зелената кутия и реших че:
Като наместиш капака на мястото му и врътката се съешава със зелената кутия и нещо и въздейства :?
- Има, има си тръбичка - онова черното дето мяза на кабел, ама не е. И е леко навито спираловидно. Преди време в някаква тема някой беше питал как може да възстанови въпросния "кабел", че го бил отрязал :-D

А ако от сервиза където си носил бойлера преди за профилактика, са ти го върнали с постоянно светещ ключ - аз лично не бих повторил да ходя там.
Зелената кутийка е термозащитата, а въпросното червено бутонче е за възстановяването и при сработване - това което си направил. Както ти казаха ползвай с едно на ум - ако пак сработи скоро време най-добре я сменяй.
tzetz009 - специалист
Бойлера що е захранен чрез СВТ 3×1,5 мм ² ?
Пари за " зелен картон " има , за кабел няма :-D !
Относно термозащитите със зелен цвят мога да кажа , че са голям боклук . Предложената от Илия е много по-добра и те са оригиналните , които слагат от Елдом ! Т.е. защитата ти е сменяна .
И стига сте искали други снимки . Има един "мост" между терморегулатора и ключа и той просто не се вижда на тази снимка :) ! А ключа се "пресвързва" за нула време . Нищо фрапиращо , просто е от бързане !

:partyman: :partyman: :partyman:
kozl - майстор
А дали е от бързане или против нагряване на контактите в ключа :?
И да - съгласен, тва е тръбичката маскирана като кабел. :rolleyes:
iliya_i - майстор
вт май 29, 2018 2:53 pmJunak написа:
И как гасне, като се стопли водата? :? Така, по принцип питам :shock: Не че не може да стане, ама трябва термостата да е преди ключа :)
Ако не знаеш как, виж схемата залепена вътре на капака на снимката. Термостата прекъсва фазата преди ключа.

download/file.php?id=120821&mode=view
вт май 29, 2018 4:02 pmGnus написа:
Но наистина, един чифт жици липсват в картинката.
Нищо не липсва. Просто жицата между работният термостат и ключа е в капака, където са и двете и не се вижда.
Antonii - майстор
Термозащита може да изключва и от лоша връзка на захранващия кабел към нея.
Имал съм такива случаи.
iliya_i - майстор
вт май 29, 2018 8:13 pmAntonii написа:
Термозащита може да изключва и от лоша връзка на захранващия кабел към нея.
Имал съм такива случаи.
Ако беше това, на кабелите все щеше да им проличи. Аз такова нещо не виждам по нея.
Емил Дечев - помощник
Така, днес ходих в сервиза (ами да, пак същия където беше профилактиката, официален техен сервиз е)
Относно възможността за гърмене - казаха ми че е невъзможно при бойлери след 2000 година, заради елипсовидния фланец (надявам се мнението за трупове и съборени стени да е шега, въпреки че не ми се вижда уместна)
Относно снимките - вече съм в София и нямам възможност да направя други, имам няколко почти еднакви (поствам ги)
В общи линии като причина за активиране на термозащитата не се изтъкна нищо конкретно, по скоро с лек намек че самите те се скапват в повечето случаи, както повечето ваши мнения и съвет ако стане още няколко пъти да я сменя.
Относно копчето - и на тях им стана странно. Не знам дали съм обяснил точно какъв му е проблема : ако да речем сложа врътката да ми загрее на 50% от скалата, бойлера нагрява, копчето свети. Достига тези 50%, бойлера спира да нагрява, копчето загасва. След това го завъртам още, да речем на 80% от скалата, бойлера пак почва да нагрява, копчето пак светва. Аномалията - копчето си свети,позицията е ON, всичко е нормашно, натискаме го обаче на OFF и то продължава да свети. Човека извади едно копче показа ми че от задната страна има два чифта клеми(едната снимка е от днес и се виждат) , единя е в средата, другия в единя край (другия край е празен, няма трети чифт клеми), от средния чифт трябва кабелите да ходят към нагревателя директно, от чифта в единя край отиват към терморегулацията и защитата. Тоест ако са обърнати ще ги разменя и ще видим какво ще стане. Дефектно копче беше другото предположение (но тоя проблем преди профилактиката го нямаше)
Относно потенциален"пробив в нагревателя" отговора беше че е меден и няма много какво да му стане от към безопастност, "скапването" е обвързано с намалена ефективност и шум подобен на варене по време на загряване.

Прикачен файл

received_2124413404462645.jpeg
Емил Дечев - помощник
Нещо не се качиха снимките :

Прикачен файл

received_2124925101078142.jpeg

Прикачен файл

received_2124925197744799.jpeg

Прикачен файл

received_2124925297744789.jpeg
Емил Дечев - помощник
вт май 29, 2018 6:45 pmtzetz009 написа:
Бойлера що е захранен чрез СВТ 3×1,5 мм ² ?
Пари за " зелен картон " има , за кабел няма :-D !
Относно термозащитите със зелен цвят мога да кажа , че са голям боклук . Предложената от Илия е много по-добра и те са оригиналните , които слагат от Елдом ! Т.е. защитата ти е сменяна .
И стига сте искали други снимки . Има един "мост" между терморегулатора и ключа и той просто не се вижда на тази снимка :) ! А ключа се "пресвързва" за нула време . Нищо фрапиращо , просто е от бързане !

:partyman: :partyman: :partyman:
Хммм май си прав, а уж е на отделен бушон и инсталацията е правена с ясното съзнание че там ще има точно бойлер, би трябвало 4 квадрата кабел да сложат. С това идеята ми да монтирам проточен 6 киловата за резерва се изпарява...
Защитата май я сменяха при профилактиката, но точно там, днес като бях ми показаха такава, тъй че явно не във всвки елдом слагат еднаква...
Обясниха ми и че трябва да се занули с мост м/у нулата на термозащитата и нулата на нагревателя. Сега като гледам снимките, не виждам 2ри кабел да излиза от клема на термозащитата, тоест при мен не е направено? (голяма профилактила е паднала)

Тема "Проблем с бойлер?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: