Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
gogorog - специалист
Здравейте, ходих на майка ми на вилата тъй като има проблем с бойлера. Същия е марка Елдом, 2KW, поставян наскоро. Вилата и инсталацията са нови, като е ново и таблото с автоматичните предпазители. Предпазителя за бойлера е 25A, марка "Moeller". И така проблема на майка ми е следния. Бойлера е с две копчета на бойлера за работа на единия и на другия реотан, поради което може да работи на половин мощност. При пускане на бойлера на един реотан, т.е включване на само едното копче на бойлера няма никакви проблеми. Проблеми няма и като се пусне и другия реотан, т.е да работи отново на половин мощност. Проблема идва от там, че като се пуснат двата реотана заедно, след една минута работа предпазителя изключва. Отварях кутията под бойлера, но всичко си беше наред. Замервах с мултитестер двата реотана, като и двата си работят. Не знам от къде идва всичко. Просто бойлера не иска да работи на два реотана, а само на един, независимо на кой от двата ще да е. Бойлера се включва с ключ отвън на стената, който не се вижда каква марка е, но на него пише 32А. Моля ако някой се е сблъсквал с подобни проблеми да помага.
Andri01 - майстор
25А-я предпазител е за смяна. Не е в ред.
nikolov333 - майстор
Първо виж стегнати ли са добре болтовете на клемите на предпазителя в таблото и дали жилата на проводниците са вкарани правилно в тях. Провери, дали предпазителя или кабелите му "греят". Последно ми се случваше същото, понеже проводника беше напъхан зад клемата вместо в нея и понеже грее при по-висока консумация, термичната защита на предпазителя го изключва. Това се случва обикновено, точно след интервенции по инсталацията или изграждането на нова... :idea:
burkov - специалист
С един подобен елдом на приятел се чудихме що прави такива номера.
Накрая реших да сваля реотана и да огледам. Беше тотал, цъфнал като кремвирш.
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
Някой приятел с амперклещи да имаш?
Ако се измери тока, гаданията ще намалеят дръстично. Ама на кабела след предпазителя.
Да няма още нещо вързано на него?
Ако тока е около 9,5A - предпазителя е проблема или връзките му греят.
Ако тока е много по-голям, може да се измери тока през бойлера в близост до бойлера и да се сравни с горният.
Казваш и пак гадаем! :lol:
:partyman:
gogorog - специалист
чет май 31, 2018 4:22 pmnikolov333 написа:
Първо виж стегнати ли са добре болтовете на клемите на предпазителя в таблото и дали жилата на проводниците са вкарани правилно в тях. Провери, дали предпазителя или кабелите му "греят". Последно ми се случваше същото, понеже проводника беше напъхан зад клемата вместо в нея и понеже грее при по-висока консумация, термичната защита на предпазителя го изключва. Това се случва обикновено, точно след интервенции по инсталацията или изграждането на нова... :idea:
По предпазителя видимо няма нищо съмнително. Всичко е стегнато много здраво. Нищо не грее и е вързан правилно. Предпазителя е само и единствено за бойлера и няма нищо допълнително вързано на него. До сега термичната защита не е сработвала.
gogorog - специалист
чет май 31, 2018 5:26 pmburkov написа:
С един подобен елдом на приятел се чудихме що прави такива номера.
Накрая реших да сваля реотана и да огледам. Беше тотал, цъфнал като кремвирш.
Смятам да направя това поне като за начало. При мен реотана е от сухите и мога да го проверя. Но защо не дава проблем реотана като го меря с мултитестера.
gogorog - специалист
чет май 31, 2018 5:51 pmabcdefghijklmnopqrstuvwxz написа:
Някой приятел с амперклещи да имаш?
Ако се измери тока, гаданията ще намалеят дръстично. Ама на кабела след предпазителя.
Да няма още нещо вързано на него?
Ако тока е около 9,5A - предпазителя е проблема или връзките му греят.
Ако тока е много по-голям, може да се измери тока през бойлера в близост до бойлера и да се сравни с горният.
Казваш и пак гадаем! :lol:
:partyman:
Нямам приятел с амперклещи, но не знам колко струват за да си купя.
muhala - майстор
Свържи бойлера на друг предпазител за проба и кажи как е. Внимавай с тока!
kozl - майстор
чет май 31, 2018 5:57 pmgogorog написа:
Смятам да направя това поне като за начало. При мен реотана е от сухите и мога да го проверя. Но защо не дава проблем реотана като го меря с мултитестера.
И какво измери с мултитестера?
Колко е съпротивлението на нагревателя (един по един при откачено захранване) поне да беше писал как и какво си мерил?
Изказаха се доста предположения, но истината е проверка на консумирания ток и тогава да се съди за предпазителя.

Тема "Изключване на предпазител на бойлер след 1 мин работа." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: