• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
pdc
Скоро ми се наложи да сменя чугунената плоча на готварската печка и някои кабели ми се видяха е попрегоряла изолация - следващия път ще трябва да ги сменя

За да не ги режа и скъсявам реших поне да стане засега и да мисля по късно за това и реших поне да калайдисам края на кабела с поялника, многожичен е (за да се свърже по лесно) - но за мое учудвате тинола нещеше да лепне пробвах с друг и той нещеше
и почнах да са чудя :?
кабелите в печката медни ли са или просто температурата ги е скапала - което е и въпроса ми към вас
plamen6703 - майстор
пон юни 11, 2018 5:41 pmpdc написа:
реших поне да калайдисам края на кабела с поялника, многожичен е (за да се свърже по лесно) - но за мое учудвате тинола нещеше да лепне пробвах с друг и той нещеше
и почнах да са чудя :?
кабелите в печката медни ли са или просто температурата ги е скапала - което е и въпроса ми към вас
Знаеш ли какъв трябва да стане задника на калайджията от въртене преди да стане калайджия :-D
Почисти хубаво до блясък кабелите, купи си и подходящ флюс за запояване, и ако си "въртял" достатъчно време с хайвата, кабела ще се калайдиса и ще свети като тиган на месечина :-D !
pdc
пон юни 11, 2018 5:56 pmplamen6703 написа:
пон юни 11, 2018 5:41 pmpdc написа:
реших поне да калайдисам края на кабела с поялника, многожичен е (за да се свърже по лесно) - но за мое учудвате тинола нещеше да лепне пробвах с друг и той нещеше
и почнах да са чудя :?
кабелите в печката медни ли са или просто температурата ги е скапала - което е и въпроса ми към вас
Знаеш ли какъв трябва да стане задника на калайджията от въртене преди да стане калайджия :-D
Почисти хубаво до блясък кабелите, купи си и подходящ флюс за запояване, и ако си "въртял" достатъчно време с хайвата, кабела ще се калайдиса и ще свети като тиган на месечина :-D !
р
калайдисвам с поялника всички многожични кабели - по лесно се свързват, значи в случая това че са кафяви е защото са изцапани, бяха нещо като е изгубени еластични свойства
значи да си взема медни кабел
plamen6703 - майстор
пон юни 11, 2018 6:24 pmpdc написа:
значи в случая това че са кафяви е защото са изцапани, бяха нещо като е изгубени еластични свойства
значи да си взема медни кабел
Зацапани кабели няма как да калайдисаш, за това трябва да ги изчистиш до блясък и с флюс и тинол да ги калайдисаш и запоиш. Дали са медни кабелите ти не мога да знам, казвам ти как се запояват кабели! :partyman:
pdc
пон юни 11, 2018 6:35 pmplamen6703 написа:
пон юни 11, 2018 6:24 pmpdc написа:
значи в случая това че са кафяви е защото са изцапани, бяха нещо като е изгубени еластични свойства
значи да си взема медни кабел
Зацапани кабели няма как да калайдисаш, за това трябва да ги изчистиш до блясък и с флюс и тинол да ги калайдисаш и запоиш. Дали са медни кабелите ти не мога да знам, казвам ти как се запояват кабели! :partyman:
и интересно само единия бе прегорял,ако бях се хванал да го чистя щеше да се скъса - някак си по крехък ми се видя засега съм му сложел такова
Изображение
hidrazin - майстор
А ти колко други калайдисани кабели видя в тая готварска печка че си тръгнал да калайдисваш???
:partyman:
preslav - майстор
пон юни 11, 2018 5:41 pmpdc написа:
кабелите в печката медни ли са или просто температурата ги е скапала - което е и въпроса ми към вас
Кабелите са медни, изолацията е силиконова, температурата е окислила отделните жички и затова не ти се получава калайдисването (и по-добре, че не ти се получава). Калайдисаните жици се прерязват от болтчето на клемата за нула време, на всичкото отгоре тинолът ти се топи при значително по-ниска температура от тази, на която котлонът се нагрява. За целта (ако си чак такъв мераклия) има едни тръбички, които се надяват на заголения многочичен кабел и чак тогава той се вдява в клемата.
Очаквай включване от сорта "отиди на сервиз", "жиците ти са колкото толкова", "като не разбираш, какво питаш", "третият или друг пост е непаравилен" и т.н.
Прости му на човека, той няма никаква вина, че жена му не му пуска и трябва на сухо да го тръска.
Хей, сега да не вземе някой да се припознае, говоря по принцип за жиците, токовете и калая. Скоро не съм виждал как калайджия върти гъза, ама ако ми падне няма да му простя, на тинол ли ще го вкарвам, на т'слата дръжата ли, само обещавам да не са целуваме, че ако вземем да са влюбим.
Последна промяна от preslav на вт юни 12, 2018 5:38 am, променено общо 1 път.
plamen6703 - майстор
пон юни 11, 2018 6:48 pmpdc написа:
пон юни 11, 2018 6:35 pmplamen6703 написа:
пон юни 11, 2018 6:24 pmpdc написа:
значи в случая това че са кафяви е защото са изцапани, бяха нещо като е изгубени еластични свойства
значи да си взема медни кабел
Зацапани кабели няма как да калайдисаш, за това трябва да ги изчистиш до блясък и с флюс и тинол да ги калайдисаш и запоиш. Дали са медни кабелите ти не мога да знам, казвам ти как се запояват кабели! :partyman:
и интересно само единия бе прегорял,ако бях се хванал да го чистя щеше да се скъса - някак си по крехък ми се видя засега съм му сложел такова
Подменяй кабелите и стягай здраво на мястото на свързване да не "прегаря" :wink: ! :partyman:
pdc
пон юни 11, 2018 6:54 pmhidrazin написа:
А ти колко други калайдисани кабели видя в тая готварска печка че си тръгнал да калайдисваш???
:partyman:
"0" но много пропърпани краища бяха и се поизмъчих докато ги вкарам в отворите, накрая позалепнаха жиците ни не от тинола а от аспирина който ползвах
Изображение
iliya_i - майстор
пон юни 11, 2018 8:43 pmpdc написа:
пон юни 11, 2018 6:54 pmhidrazin написа:
А ти колко други калайдисани кабели видя в тая готварска печка че си тръгнал да калайдисваш???
:partyman:
"0" но много пропърпани краища бяха и се поизмъчих докато ги вкарам в отворите, накрая позалепнаха жиците ни не от тинола а от аспирина който ползвах
А сега разбра ли защо там не се калайдисва?
  • 1
  • 2

Тема "Кабели в готварска печка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: