Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
ninovr - напреднал
колеги как да направя на автобус 24в захранване на радиото 12в без да взема 12в от моста на акомулаторите може би с мощен транзистор и ценер ако знаете някаква схемичка -благодаря
vlax - майстор
нед юни 24, 2018 6:26 pmninovr написа:
колеги как да направя на автобус 24в захранване на радиото 12в без да взема 12в от моста на акомулаторите може би с мощен транзистор и ценер ако знаете някаква схемичка -благодаря
Питай чичо Гого варианти много.Има готови реализирани интелигентни и не скъпи схеми.Готови модули,не се хаби излишно. :partyman:
plamen6703 - майстор
нед юни 24, 2018 6:26 pmninovr написа:
колеги как да направя на автобус 24в захранване на радиото 12в без да взема 12в от моста на акомулаторите може би с мощен транзистор и ценер ако знаете някаква схемичка -благодаря
Виж тук какво предлагат http://donsoft.bg/invertor-24V-12V-30A , не знам колко акумулатори си сменил като шофьор, но е грехота да не знаеш как се пише акумулатор! :partyman:
sts - специалист
Колега разгледайте схемите с интегрални схеми с фиксирано изходно напрежение 7812.
По въпроса има достатъчно литература.
Не сте казали колко е консумирания ток от радиото за да искате точно решение.
DMN - майстор
sts написа:
Колега разгледайте схемите с интегрални схеми с фиксирано изходно напрежение 7812.
Тия линейни стабилизатори имат ограничение на тока, мисля че около 1А. Според мен няма да е достатъчно в случая.
sts написа:
Не сте казали колко е консумирания ток от радиото за да искате точно решение.
Точно това е най-важното - максималния ток на радиото :) .
Иначе LM338 също е просто и евтино решение, това е регулируем линеен стабилизатор, но вече до 5А с подходящ радиатор за охлаждане.
Ако не стане това, горните предложения :) .
shadow__01 - майстор
sts написа:
Колега разгледайте схемите с интегрални схеми с фиксирано изходно напрежение 7812.
Имаше едни схеми със 7812 подсилени със транзистор. но не съм пробвал нито една и не мога да дам конкретна работеща.
Най-добре според мен ще е със някаква схема като импулсно захранване вътре със трансформатор.
Най-разпространеният вариант който повечето хора ще предложат е с конвертор, но....
sstefanov - майстор
Хората вече предложиха. Не четете ли?

Тема "Въпрос от 24 на 12 волта" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: