Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
kozl - майстор
вт юни 26, 2018 9:27 pmbube760205 написа:
Не става дума само за хладилника, на съсед му се прецака телевизора.. идеята ми е като цяло да се сложи нещо,според мен няма как ups да захранва и хладилник,2 телевизора .. климатик ,че и пералня ....
Не че няма как да има, а няма как да си го позволиш, като разбереш цената. Още си спомням съпружката ме вика в офиса да разбера, защо като си пусне духалката на втора степен (2 kW) и от нейде се чува писукане. А то UPS плаче, че се претоварва. И констатирах, че ел.техника изпълнявал инсталацията, поради липса на червени контакти, използвал черни. И кой да се сети, че изобщо има UPS :? подвързан към контактите в стената. Даже на мен при влизането в офиса не ми направи впечатление различния цвят на контактите (бели и черни), защото бяха на различни места, не един до друг. Но като чух гласа на UPS -а и почнах да стоплям. И в началото на ю пи есовата ера червените контакти беха цифра, спрямо нечервените, та бе по-изгодно да боядисваме бели с червен спрей :shock:
preslav - майстор
вт юни 26, 2018 10:17 pmiliya_i написа:
вт юни 26, 2018 9:25 pmhidrazin написа:
Да бе, да - UPS за хладилник... Че и контактори, монтактори и инджипляктори...
В коя епоха и век живеете? Те хората отдавна са открили топлата вода.
Топла вода за хладилник...
:partyman:
Хидра, тая "топла вода" защитава от високо напрежение. Ама само това ли е?
Ще трябва да се открие и "студената вода".
Тази топла вода защитава от високо, ниско и пренапрежение. На подобна джаджа спокойно могат да се вържат няколко хладилника, хладилник и фризер примерно, хладилник и телевизор, пералня и хладилник, два климатика и т.н. консуматори с обща консумация 3000 Вата, че и повече.
Имам няколко такива защити, две от тях сам гръмнах, но ми ги оправиха, при това гаранционно, но си признах вината.
nikolov333 - майстор
В офиса съм ръгнал климатика в една такава "топла вода" и до сега не е реагирала, поне до като аз съм там. Иначе UPS-а редовно "пре-цъква" в случаите на примигване на ламбите.. т.е. според мен с него е най-добрия, но и скъп вариант. Зависи колко са ви ценни уредите. Примерно у нас на плазмата и двата олед-а съм сложил един 980W Smart UPS, понеже трите заедно са си една торба пари и според цената и защитата..
preslav - майстор
ср юни 27, 2018 4:14 pmnikolov333 написа:
В офиса съм ръгнал климатика в една такава "топла вода" и до сега не е реагирала, поне до като аз съм там. Иначе UPS-а редовно "пре-цъква" в случаите на примигване на ламбите.. т.е. според мен с него е най-добрия, но и скъп вариант. Зависи колко са ви ценни уредите. Примерно у нас на плазмата и двата олед-а съм сложил един 980W Smart UPS, понеже трите заедно са си една торба пари и според цената и защитата..
Прав си с "пре-цъкването" на UPS-а, на въпросната топла вода и е заложено да изключи след определено време, което е различно за 2 пренапрежения и 2 ниски напрежения (горен праг на изключване 253V/7sec, 260V/0sec, долен праг на изключване 187V/7sec, 180V/0sec). Приема се, че бялата техника не е така чувствителна като телевизорите ти, а на тях им е излишно и задържането от 2 минути след възстановяване на нормалното работно напрежение. За телевизори и компоти има други защити на същия производител, значително по-евтини са, но не "четат" напрежения.
iliya_i - майстор
ср юни 27, 2018 4:03 pmpreslav написа:
Тази топла вода защитава от високо, ниско и пренапрежение.
А кой защитава от мъжденето (искренето) някъде по веригата. Примерно някъде по вверигата искри връзка и тока идва и спира 10-20 пъти в секунда?
Тази защита е да спиш спокойно, а не за реални ситуации.
preslav - майстор
ср юни 27, 2018 8:37 pmiliya_i написа:
ср юни 27, 2018 4:03 pmpreslav написа:
Тази топла вода защитава от високо, ниско и пренапрежение.
А кой защитава от мъжденето (искренето) някъде по веригата. Примерно някъде по вверигата искри връзка и тока идва и спира 10-20 пъти в секунда?
Тази защита е да спиш спокойно, а не за реални ситуации.
Прав си, спя спокойно - защитата може и да не пази от всички случаи на аварии, но от най-често срещаните многократно е сработвала. Голяма част от съвременните уреди са с вградена защита, но една екстра застраховка не е излишна и питащият се интересува точно от това.
jgt - специалист
ср юни 27, 2018 7:38 amkozl написа:
вт юни 26, 2018 9:27 pmbube760205 написа:
Не става дума само за хладилника, на съсед му се прецака телевизора.. идеята ми е като цяло да се сложи нещо,според мен няма как ups да захранва и хладилник,2 телевизора .. климатик ,че и пералня ....
Не че няма как да има, а няма как да си го позволиш, като разбереш цената. Още си спомням съпружката ме вика в офиса да разбера, защо като си пусне духалката на втора степен (2 kW) и от нейде се чува писукане. А то UPS плаче, че се претоварва. И констатирах, че ел.техника изпълнявал инсталацията, поради липса на червени контакти, използвал черни. И кой да се сети, че изобщо има UPS :? подвързан към контактите в стената. Даже на мен при влизането в офиса не ми направи впечатление различния цвят на контактите (бели и черни), защото бяха на различни места, не един до друг. Но като чух гласа на UPS -а и почнах да стоплям. И в началото на ю пи есовата ера червените контакти беха цифра, спрямо нечервените, та бе по-изгодно да боядисваме бели с червен спрей :shock:
Много добър пример! =D> Питам се: Приемащите обекта гледат ли картинките изобщо или проекта не ги интересува, а само да се снижи цената и после наемателя(общия случай=офиси/магазини/цехове под наем) да му бере гайлето?
Лошото е в това, че не са изолирани случаи. А бе, ше ги стигнем американсите още утре.
А за правата ти към ЕРП? Шо да питам?
DMN - майстор
Достигам до извода, че матурите в образованието не трябва да са само по български и математика(така беше навремето) или други(както е сега), а задължително да е и по предмет включващ битова техника и "съвременни" уреди и технологии :) .

Спомената защита - http://www.krushki.com/index.php?main_p ... cts_id=862 - и на мен преди време ми привлече вниманието, тъй като имах някакви проблеми с напрежението на вилата. Както и да е, от време на време ползвам там електрожен, та се отказах да я взема и да я ползвам като защита за цялата къща, не че не може да се сложи само на определени кръгове.

Обаче ми стана интересно - при прекъсване на захранването за 1-2-3 секунди(както при автора), и последващо след това захранване - какво прави защитата? Не включва тока една минута след подаване на захранването или включва веднага? Когато спрете тока да речем умишлено някъде преди защита, и като пуснете тока след. 5-10 мин, защитата веднага ли "пуска тока" и ли го "пуска след минута?
Последна промяна от DMN на чет юни 28, 2018 11:47 am, променено общо 1 път.
EDI - майстор
Като чета, контролира дали напрежението е в диапазона 170-270 волта, тогава изключва, като този контрол е постоянен.При проблем изключва и започва проверки през 1 минута, докато напрежението влезе в границите.
DMN - майстор
EDI написа:
При проблем изключва и започва проверки през 1 минута, докато напрежението влезе в границите.
Започва проверка, ако има захранване, защото като няма захранване(спрял ток), няма захранване и за електрониката на защитата, а тя няма как да брои 1 мин. тогава(освен ако няма схема време закъснително включване на релето при първоначално подаване на захранване към електрониката), точно в тази насока ми беше питането :) . А за хладилници и фризери, даже и минута спиране на тока е малко за да се изравни налягането в системата. Те си имат уж защити, ама на автора хладилника е изгорял. А и тази минута на защитата, дали е точно минута, да не се окаже нещо съвсем различно като време?

Тема "Често прекъсване на електричеството" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: