Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
nikolov333 - майстор
Ако можеш, опитай да смениш, поне тези късите линии дето са до шесте конзолите под таблото... До там няма да е проблем с малко къртене и можеш да сложиш и 3*2.5 или даже и 3*1.5мм2, понеже разстоянието е малко и кабелите са ти в гипс, така че охлаждането им ще е добро и няма да имаш проблеми, но ако наистина смяташ да ги обединяваш всички в кутия, направо се откажи от идеята, понеже няма как да защитиш с предпазители отделните линии до различните консуматори..
Другия вариант е да промениш малко принципа и вместо с директни кабели до таблото да преработиш някой от конзолите, за да ги направиш разпределителни кутии.. От тях може да си захраниш конзолите с подходящи проводници, с по-малко къртене..
krasi92 - майстор
Само разпределителен блок би ти свършил работа но не знам дали има с повече от 10 позиции.
valentino76bs - майстор
Интересно ми е на това мазало как ще бъде разположена кухнята и най вече горните шкафове и гърба на плота :) ?
kozl - майстор
пет юни 29, 2018 10:32 amservice_chocho написа:
Допълнително е предвидена и една конзолна кутия в повече за да мога да се изключват когато не се ползват котлон, аспиратор, фурна, съдомиялна и пералня.
За допълнителния ключ, който изключва уредите има положени 2 броя едножилни кабела с 2 х 4мм2. И трябва да има още една точка, която ще се прекъсва фазата.
И каква е идеятя ня тоя ключ :?
Може би докато се ползва проточния бойлер, другите изброени уреди да му се не пречкат :?
А дали не е по-добре да е комутатор - или бойлера или уредите :?
Каква е мощността на уредите (най-вече на бойлера) и какъв е предпазителя в ГРТ?
То в кабелите има сечение, но ще има ли ток за това сечение :?
GalinBelos - специалист
Предполагам сам си я правил тая инсталация . Предполагам че си чел съветите които се дават в тоя форум и по тях си се водил . Това което си направил е нагледен пример до какво се стига , ако човек следва идиотските съвети които се леят тука .
Но станалото, станало . Ако няма да слагаш табло с ДТЗ , и само искаш да свържеш кабелите , ще трябва да вкопаеш някаква достатъчно голяма кутия и може да ползваш нещо такова за връзките - ABB NK/S16, Шина зануляваща 7x6 mm - 9x16 mm
Обаче трябва да си оставиш достъп до кутията, и от време на време да преглеждаш връзките .
Само да те предупредя за две неща които не си съобразил поради липсата на опит .
1. Гледам че си наредил 6 конзоли в общ панел . Само че най-големите панели които се продават са за по 5 елемента .
2. На едната стена в средата, гледам че си сложил 3 конзоли, и си пуснал кабела на влез/излез . Така както си подвел кабелите забрави да вкараш контакт в двете конзоли(конзолите с по два кабела ) . Вземи един контакт и се пробвай да го монтираш там, и сам ще разбереш защо не става .
kozl - майстор
пон юли 02, 2018 8:41 amGalinBelos написа:
2. На едната стена в средата, гледам че си сложил 3 конзоли, и си пуснал кабела на влез/излез . Така както си подвел кабелите забрави да вкараш контакт в двете конзоли(конзолите с по два кабела ) . Вземи един контакт и се пробвай да го монтираш там, и сам ще разбереш защо не става .
Става, правил съм от контакт в контакт, като захранващия кабел влиза в крайна конзола. Обаче м-у конзолите ПВ А1 2,5 мм2 (щото нямах А2) и освен това контактите бяха предвидени за два проводника на букса. Представям си каква мъка ще е с 4 мм2 едножилен проводник.
service_chocho - специалист
Много благодаря за отговорите.
Не съм писал защото умислях дълбочината и количеството на проблемите.
При полагането ми беше ясно, че кабелите са прекалено дебели, и не съм мислил за връзките и контактите.

При създалата се ситуация разбирам, че ще последват следните проблеми:

- Контактите ще се монтират много трудно.
- Където има повече от един контакт прехвърлянето към следващ е почти невъзможно.
- В таблото няма как да се направят толкова връзки на куп.

Кабелите са замазани със шпакловка за топло изолация Euromix 131 с добавени допълнителни фибри и на места няколко ката мрежа.

За да избера най безболезнения вариант за реконструкция имам следните въпроси:

1. Принципно как е трябвало да се изгради въпросната електрическа инсталация, от приложените снимки и схемата по долу ?
Прикачен файл:
Scheme Kitchen.jpg
Scheme Kitchen.jpg (24.2 KиБ) Видяна 2037 пъти


K1 Хладилник
K2 Контакти разположени върху гръб на кухня за кафемашини, роботи малки кухненски уреди.
k3 Контакти разположени върху гръб на кухня за кафемашини, роботи малки кухненски уреди.
K4 Контакти разположени върху гръб на кухня за кафемашини, роботи малки кухненски уреди.
К5 Контакти разположени върху гръб на кухня за кафемашини, роботи малки кухненски уреди.
К6 Контакти разположени върху гръб на кухня за кафемашини, роботи малки кухненски уреди.
К7 Контакти разположени върху гръб на кухня за кафемашини, роботи малки кухненски уреди.
Кл1 Ключ за осветление под горен ред кухненски шкафове.
Кл2 Ключ за осветление над горен ред кухненски шкафове.
Кл3 Ключ евентуално за спиране на захранване на /фаза/ на аспиратор, фурна и котлони.

Бойлер вероятно няма да има или ще е проточен защото стаята е хол, който ще става кухня, трапезария и всекидневна. Топлата вода от централно парно минава 4-5 метра по земята и може би няма да е много топла затова да има вариант да се добави проточен бойлер или обикновен бойлер.


2. Какви е трябвало да бъдат сеченията на кабелите ?

Много Ви благодаря, че се отзовавате на проблемите и въпросите ми.
iliya_i - майстор
вт юли 03, 2018 3:47 pmservice_chocho написа:
Много благодаря за отговорите.
Не съм писал защото умислях дълбочината и количеството на проблемите.
При полагането ми беше ясно, че кабелите са прекалено дебели, и не съм мислил за връзките и контактите.

За да избера най безболезнения вариант за реконструкция имам следните въпроси:

1. Принципно как е трябвало да се изгради въпросната електрическа инсталация, от приложените снимки и схемата по долу ?
Scheme Kitchen.jpg



K1 Хладилник
K2 Контакти разположени върху гръб на кухня за кафемашини, роботи малки кухненски уреди.
k3 Контакти разположени върху гръб на кухня за кафемашини, роботи малки кухненски уреди.
K4 Контакти разположени върху гръб на кухня за кафемашини, роботи малки кухненски уреди.
К5 Контакти разположени върху гръб на кухня за кафемашини, роботи малки кухненски уреди.
К6 Контакти разположени върху гръб на кухня за кафемашини, роботи малки кухненски уреди.
К7 Контакти разположени върху гръб на кухня за кафемашини, роботи малки кухненски уреди.
Кл1 Ключ за осветление под горен ред кухненски шкафове.
Кл2 Ключ за осветление над горен ред кухненски шкафове.
Кл3 Ключ евентуално за спиране на захранване на /фаза/ на аспиратор, фурна и котлони.

Бойлер вероятно няма да има или ще е проточен защото стаята е хол, който ще става кухня, трапезария и всекидневна. Топлата вода от централно парно минава 4-5 метра по земята и може би няма да е много топла затова да има вариант да се добави проточен бойлер или обикновен бойлер.


2. Какви е трябвало да бъдат сеченията на кабелите ?

Много Ви благодаря, че се отзовавате на проблемите и въпросите ми.
K1 - 3x2.5 кв.мм
К1, К2 и К4 - 1 кабел 3x2.5 кв.мм (нали всики уреди не се вкл. едновременно)
К5, К6 и К7 - 1 кабел 3x2.5 кв.мм
Кл1 и Кл2 - 2 бр. 2х1.5 кв.мм (или общо 3х1.5 кв.мм, ако са един до друг)
Кл3 - е няма такъв.
Пералня и съдомиална - 1 кабел 3x2.5 кв.мм
Бойлер - 3x2.5 кв.мм (ако е до 3.5 kW - за повее не стига захранващият кабел на кухнята).
Фурна и котлони - 3x4 кв.мм на твърда връзка
Аспиратор - 3x1.5 кв.мм, Но може да се свърже и към някоя от линиите на контактите.


Общо ще имаш 7-8 линии до таблото.

Добре е да имаш идея как ще свързваш кабелите преди да си ги пуснал - дали на табло с бушони (за препоръчване) или в разклонителнИ кутиИ за да можеш да ги пуснеш на подходящите места.
service_chocho - специалист
Как е правилно да се положат кабелите при условие, че е положен захранващ кабел от централното табло в апартамента до точка „Табло/Кутия”.

От всеки един консуматор Пералня, Бойлер, Съдомиялна, Фурна, Котлон и Аспиратор до точка „Табло/Кутия” или с връзки примерно отива един кабел до котлон и се разклонява нагоре и надолу ?

Трябва ли да има отделни кабели до контактите K1, K2, К3, К4 и Пералня или мога да прехвърлям от един в друг или да добавя още една конзолна кутия, между контактите и да я запуша с капаче ?

В случай, че се монтира проточен бойлер с мощност примерно 7 киловата какво трябва да е сечението на кабела до него ?

Задължително ще разделя точките К5,K6 и К7 на една група и Кл1,Кл2 и Кл3 на групи по 3 броя заради рамките на контактите.

Искам да прекъсвам захранването /фазата/ на уредите Фурна, Котлон и Аспиратор когато не се ползват.
До сега го бях направил с един 40 амперов прекъсвач на Legrand и нямах проблеми.
От Вас разбрах, че мога да използвам контактор, което ще улесни полагането на кабели кое е по правилния метод с прекъсвач или контактор.
Като евентуално към уредите на, които ще се прекъсва захранването, може би ще искам да добавя пералня и съдомиялна.

Кабелът захранващ кухнята ще има автоматичен прекъсвач в централното апартаментно табло.

Точката „Табло/Кутия” може да бъде с размери широчина до 25 сантиметра / височина 50 сантиметра.
Точката „Табло/Кутия” мислех да бъде организирана като разклонителна кутия но от Вас разбрах, че може да я организирам и като табло с предпазители.
Как ще е по правилно да бъде организирана точката „Табло/Кутия” като разклонителна кутия или табло с предпазители ?
За да има достъп до точка „Табло/Кутия” мислех тя да е вградена в стената и да се стига до нея като се отвори горния ред на кухненския шкаф.

В точките за котлон и фурна, кабелът ако е по дълъг удачно ли е да се включи директно към уреда ?

Прилагам и проекта на кухнята:
Прикачен файл:
rsz_kitchen2.jpg
rsz_kitchen2.jpg (44.33 KиБ) Видяна 1937 пъти
Последна промяна от service_chocho на пет юли 06, 2018 2:08 pm, променено общо 2 пъти.
nikolov333 - майстор
Задължително е да ползваш табло с предпазители!! И ще ти дам един съвет, който рядко си позволявам да давам, но в твоя случай е задължително да ползваш добър електротехник.
Творческите решения са недопустими в електротехниката и водят до опасни за живота последици!!

Тема "Моля за съвет при свързване на електрическа инсталация в кухня" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: