Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
service_chocho - специалист
Идеята ми е да подготвя кабелите и накрая когато всичко е правилно планирано и подготвено да дойде електро техник и да ги свърже.
plamen6703 - майстор
Идеята е да се консултираш на място /на обекта/ с електротехник, който да ти каже какво да подсигуриш, да договорите цена за услугата и да му подсигуриш фронт за работа.
Тук нито знаеш кой ти дава съвети, нито те съветвам да вярваш на съвети за изграждане на ел.инсталация от интернет!
Болшинството от пишещите тук по теми "електротехника" и "електроника" са хора, които "разбират" колкото теб от електротехника, плагиатстват от интернет и ти дават "съвети"! В друга тема за "контактор" видях, че и железар се е включил да дава съвети за свързване на контактор, това е опасно! :partyman:
nikel - специалист
пет юли 06, 2018 6:51 pmplamen6703 написа:
Идеята е да се консултираш на място /на обекта/ с електротехник, който да ти каже какво да подсигуриш, да договорите цена за услугата и да му подсигуриш фронт за работа.
Тук нито знаеш кой ти дава съвети, нито те съветвам да вярваш на съвети за изграждане на ел.инсталация от интернет!
Болшинството от пишещите тук по теми "електротехника" и "електроника" са хора, които "разбират" колкото теб от електротехника, плагиатстват от интернет и ти дават "съвети"! В друга тема за "контактор" видях, че и железар се е включил да дава съвети за свързване на контактор, това е опасно! :partyman:
Подкрепям напълно.Не всичко може на принципа "Направи сам "
service_chocho - специалист
Днес направих оглед с електротехник, който ми предложи следния вариант.

Прикачен файл:
El.Sheme.jpg
El.Sheme.jpg (62.75 KиБ) Видяна 1551 пъти

Таванът е от гипсокатрон на конструкция с вата.

1. Махат се старите кабели с изключение на захранващия, който е скрит в тавана и слиза надолу в ъгъла между Стена1 и Стена 2 и се докарва до точка Б - Бойлер той е 3 х 6 мм2, Линия 2

2. В гофрирана тръба през тавана се прекарва кабел 3 х 2.5 мм2 /Линия1/ до точка Х- хладилник от там през 3-те контакта, които вземат захранване един от друг и от последния до точка П - пералня.

3. В гофрирана тръба през тавана се прекарва кабел 3 х 2.5 мм2 /Линия3/ до точка 3 броя контакти. Контактите се захранват един от друг, последният захранва С - съдомиялна.

4. В гофрирана тръба през тавана се прекарва кабел 3 х 1.5 мм2 /Линия4/ до точка разклонителна кутия.
От ключовете Кл ОГ и Кл ОД кабели 2 x 1,5 мм2 до разклонителна кутия.
От точките ОГ и Од 3 х 1,5 мм3 до разклонителна кутия.

5. В гофрирана тръба през тавана се прекарва кабел 3 х 4.0 мм2 /Линия5/ до точка Котлон.
От точка "Котлон" до точка А - аспиратор 3 х 1,5 мм2
В точка "Котлон" се свързват фурна, котлон и аспиратор.

Правилна ли е предложената схема на полагане на кабелите ?
Тези прехвърляния от точки Хладилник, 3 контакта и пералня правилни ли са ? Може ли да получат слаби връзки и проблеми заради тях ?
Кабелите, с които ще се свързват котлон и фурна, няма ли много да се нагряват в шкафа ?

Гофрираните тръби ще са една или две.
nikolov333 - майстор
Може би вече е късно, но аз бих го направил с отделно табло за 12 предпазители в кухнята и от него до конзолите линии според броя и консумацията на уредите. Добре е да има и поне едно общо ДТЗ.
djendov - специалист
Малеее четох до втора страница и ме заболя главата. Да къртел мазилката, щото трудно се монтирал 4кв.м.. кабел в контакт. Ще ме побъркат тея електротехници. Май цялата работа е, че и за 2кв.м. и за 4кв.мм. все се взема цена на точка, тъй че събаряй къщата и давай наново, ама само с 1,5кв.мм. кабел.

В моята тема имам снимка, в едно табло на 2 реда по 12 предпазителя на еврошина имам изкарани 24 кръга, сигурно 1/3 от тях са по 4кв.мм.
И аз се презапасявах на много места (е...не съм пускал 4кв.мм. за аспиратор).
След като от няколко места чух "няма оправия с тая паяжина" взех отвертката и клещите за оголване и за 3 часа наредих цялото табло. Сам, за първи път. Беше трудно, останах без пръсти и нерви, ама 3 часа.... Тъй че чак да махаш кабелите и да пускаш нови....
Нищо му няма на презапасяването ти, дал си излишно едни пари и толкоз. За изключването на някой кръгове, има едно контактори за монтаж на шина с управление през интернет. Мн пъти съм ги засичал в Алито. А за временни и постоянни връзки, ползвам навсякъде Wago. Усукването и изолирбанда в историята.
muhala - майстор
Не си го направил добре първоначално, но чак да къртиш, да сменяш кабели.... Ако е много зор връзването на контактите, жертвай една конзола да бъде кутия и от нея си пусни 2.5мм2 до съседните конзоли.

Там където си събрал всички кабели, сложи едно рабло с предпазители както предложи Николов и не го мисли толкова.

:partyman:
service_chocho - специалист
Благодаря за съвета за апартаментното табло.
Прикачен файл:
10.jpg

Разделих конзолните кутии за ключове и контакти на 2 х 3 броя. Залепих за стената апартаментно табло на mini pragma и подведох кабелите до него. Оказах се ограничен в размера на таблото заради горния кухненски шкаф, който се намира в ъгъла.Купих табло с 8 предпазителя. Кабелите в таблото станаха 17 броя. 2 броя са 3 х 6 мм2 от които единия няма да се ползва. Има още 2 за резерва. Кабелите със сечение 6 мм2 ги заголих предварително останалите, които са 4 мм2 ще ги заголвам в таблото.
Предвиждам да има главен предпазител и от него предпазители за другите вериги. С апартаментно табло ще мога да подредя и свържа всички кабели. Mini Pragma изглежда някак по качествено и добре подредено.
Появи се проблем с плетеницата от кабели под таблото.
Как да я запълня ?
djendov - специалист
Запълваш с гипс. Преди това грунд.
nikolov333 - майстор
До тук добре, но с ТАП-8 предпазителя, не знам дали ще намериш място за едно ДТЗ..

Тема "Моля за съвет при свързване на електрическа инсталация в кухня" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: