Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
nikolov333 - майстор
Значи вкарах се в размисъл, как да свържа и трите устройства, да отключват вратата на входа на блока. Да не обяснявам в подробности защо са три, но за изясняване на ситуациата ще кажа, че по апартаментите имаме монтирана аналогова домофонна система, видеофона го ползвам за офиса, които е в приземния етаж, а кодовата клавиатура с чип реших да я монтирам наскоро, защото сложихме автомат на вратата на входа и често си забравям ключа..
Насрещника е FEB на 10-на години и работи на 8-12V/AC, захранван от старите български звънчеви трансформатори.
Прикачен файл:
brava-in.jpg

Домофона е аналогов, за 8 апартамента с 5 проводно окабеляване до апартаментните на 12V/DC захранване с направи си сам траф. Домофона освобождава насрещника, при натискане на бутон от апартамента. Не намирам подобни на нашия модел понеже е слаган отдавна и не мога да му кача схемата, затова ще дам само схемата на апартаментните апарати.. Китайски е, но си работи, откакто сложихме бравата без проблем.
Прикачен файл:
домофон.jpg
домофон.jpg (28.56 KиБ) Видяна 1857 пъти

Видедомофона, го сложих в офиса преди 2 години. Работи на 13.5V/DC по 4-ри проводна схема и съм му свързал контактите за отключване на брава към домофона, все едно, че натискаш бутона за отключване на вратата от слушалките по апартаментите. Интересно е, че отключването с него не винаги действа, понеже подава импулс и насрещника не винаги освобождава, а домофона подава по дълъг контакт, докато не отпуснеш бутона, но понеже в офиса имам и домофон, мога да отключвам и от там.
Прикачен файл:
video-in.jpg

Сега взех клавиатура SBR-01, която искам да включа в системата, но понеже видеофона не отключва винаги както трябва, се замислих мога ли да подавам директно напрежението към нея през контактите на кейпада?
Въпроса ми е ще има ли проблем според вас и има ли по хитър начин да става това..
Прикачен файл:
keypad.jpg
keypad.jpg (112.18 KиБ) Видяна 1850 пъти
Примерно така.. Макар, че само ще дублирам окабеляването от захранването до кейпада и реално ще е същото, което правя през домофона в момента..

Прикачен файл:
keypad 1.jpg
keypad 1.jpg (117.07 KиБ) Видяна 1849 пъти
tzetz009 - специалист
Един таймер за 5 секунди , свързан към изхода за брава на видео-домофона , управляван с "+" щ'и свърши работа ! Да ти направя ли или ще си купиш класически по-обемист :? ! Не се обиждай изобщо , но понякога се замислям дали Руб Голдбърг не ти е нещо като кумир !

:partyman: :partyman: :partyman:
nikolov333 - майстор
:-D :lol: :lol: .. Не изобщо, ама верно изглежда така.. :partyman: В случая проблема не е само мой, ами и на комшиите, понеже ме впрягат да сложим заради децата, а аз им се вързах, понеже няма кой друг. Иначе съм взел такова микро реле за време, че имам едно правено, но е от по-обемистите. :-D :lol: https://vikiwat.com/product/19205/rele- ... m-smd.html Мога ли да го икономисам, ако свържа, контактите за отключване на виеодомофона към входа за вътрешния бутон на клавиатурата, понеже тя пък си има настройки за времезадържане..?
mironcho - специалист
Последните три пера NO COM NC предполагам са обикновен превключващ контакт на реле и така както си променил схемата няма да имаш захранване към насрещника.
Едно от възможните решения е да монтираш допълнителен бутон (например от звънец) до видеодомофона, с който да управляваш единствено насрещника.
nikolov333 - майстор
Не съм го начертал добре, но ще работи.
Представи си, че щепсела подава 8V/AC през COM, a крушката ще е насрещника..
Прикачен файл:
изтеглен файл.png
изтеглен файл.png (3.2 KиБ) Видяна 1691 пъти
kozl - майстор
Не видох да си писал насрещника за постоянен или променлив ток е и как е захранен към домофоните (през траф вероятно).
Вероятно има и реле със самост.изведен контакти и на домофона и вероятно на релетата НО контакти да се свържат в паралел на бутона на домофона и маса.
nikolov333 - майстор
Да на променлив ток е..писал съм в заглавието на темата и в първия пост, че захранването му е през български звънчев траф 8V/AC :roll: Бутоните и в момента са свързани в паралел за да подават захранване на насрещника, но май ще сложа и онова реле за време от третия пост, заради видеофона и понеже не мога да обясня на комшиите, че не е нужно да задържат бутоните за отключване, докато чакащия на входа да си отвори вратата, понеже насрещника има "памет".. Само не съм сигурен вместо релето, дали да не ползвам контактите на клавиатурата от бутона за изход, понеже тя си има настройка за времезадържане и дали ще е по-добре или зле, понеже ако тя не работи, няма да работят и другите две ..

Тема "Свързване на насрещник 8-12V/АС към домофон, видеофон и клавиатура с чип и код ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: