Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
fbr - майстор
пон фев 06, 2023 6:32 pmkozl написа:
Последно преди да влезе в гардероба от преди 5 години беше свил вертикалната картина.
Аз пък бих тръгнал оттук. Щом е бил свит по онова време(най-вероятно от поизсъхнал електролит) вече би трябвало напълно да е изсъхнал, което би довело до излизане от строя на вертикалното отклонение, а най-вероятно има автоматика която гаси лъча при липса на вертикална развивка, за да не прогори луминифора на кинескопа на хоризонтална черта, и затова сега няма картина.
kozl - майстор
С осцилоскоп - осцилограмите. С волтмер обозначените напрежения.
Нагревателите на кинескопа се фиждат нагряти и трите. При включване се усеща характерния звук на наелектризиране на екрана и при пипане отпред се усеща наеликтризираното, по което съдя, че има високо напрежение към кинескопа.

fbr мерси за подсказката. Аз почнах от захранващите напрежения, после кинескопната платка, от нея към IC301 и те така до тук стигнах. Днес дано има време за проверка (сега погледнах) на 18 крак на IC301 има връзка с IC551 (мPC1488H ) в стъпалото за верт,отклонение. Mоже би това стопира лъчите в кинескопа.
antonioven написа:
За къдренето, С-854 и С-855 на входа и изхода на IC-851 стабилизатора на 9 волта. Също и стойността на В+ 115 волта и съответно кондензатора С-609.
За свиването напрежението 26 волта С-850 и С-551, също проверка на С-558 и
задължителна смяна на С-552. При смяна на кондензатори спазвайте поляритета им.
Е може би трябваше да почна с това, но и сега не мога да си обясня сега защо почнах с кинескопната платка С :?

Ако го подкарам ще му изключа сигнала от тунера и ще оставя само този от AV IN. Така мама няма да може да ровичка в тунера с дистанционното и да ми звъни, че пак са спрели телевизията :-D
То м-у другото това ще е задължително, защото след гасене при пускане тръгва с тунера, независимо, чe е бил загасен на VIDEO IN и ще има шаш и паника. :rolleyes:
При гасене от дистанционното (стендбай), би трябвало да тръгва както е бил оставен.
Ако е цъкнат от копчето, връща на тунер. При мен са били така, кошерите.
Спомням си, така беше прицъкала скоро баба Гана, комшийката, та ме праща да ѝ купя батерийки.
Подарих ѝ от моите, но зор докато се оправя без цаките по шарените копчета.
kozl - майстор
вт фев 07, 2023 8:41 amТрифон П.Трифонов написа:
При гасене от дистанционното (стендбай), би трябвало да тръгва както е бил оставен.
Може би, но не помага особено в ситуацията, защото няма гаранция, че мама няма да цъкне копчето или да издърпа щепсела и па да и изчезне телевизията.
Нещо като монитор на PAL ще стане, ако стане :roll:
Колкото по-малко джаджи за баране толкова по-малко проблеми с боравенето. Става въпрос за възрасни хора дето имат трудности с новите технологии.
То и аз веке така.
Едно време ги човърках советските и бугарски телевизионни шкафове. Имаше схеми и сериозни ръководства за ремонт. Са с тия нови технолоджии - печатен монтаж, микроненти по платките, а оно ръката ми вибрира веке..... Трудно ми е - мъка :cry:
Последният ми досег, с Тринитрон, беше преди три години. На някаква вила бяхме, двама мъжаги (включая моите слаботелесности) заедно с благоверните сестрьонки. Цаниха ме да го сваляме от втория етаж, че бил много тежък, ма следобеда, след като си починеме.
Не търпя аз, такива работи, особено по тесни и вити стълби. Награбих го, за около 30 секунди.

Що не заприходиш една 24ка (26ци не правят вече), па може и малко по голем, ма от ония, дето са на половината на Дюма?!
Всъщност, добре е да се навърташ около Мама, както и да си общувате.
DMN - майстор
kozl написа:
То и аз веке така.
Ама с годините всички ставаме така(нали виждам и себе си) :) . Някои неща, които съм ги мислил и правил навремето, говоря за чисто практически изпълнения в сферата на електрониката и електротехниката, сега стоя и ги гледам, и ми е трудно да си ги разбера, пък хем аз съм ги правил. Абе тъй ще е тя :-D .
:partyman:
MamaMy - майстор
Преди 2 години зарязах последния кинескоп. Взех си един Fujitsu P27-8 TE Pro втора ръка и го вързах за DVB-t тунера с HDMI кабел. Работя само с дистанционното на тунера и нямам никакви грижи. Качеството е топ.

ПП Монитора втора употреба на цена 130. Тунера прави 3 години. Чисто нов е към 50. За тези пари...

Прикачен файл

Клипборд01.jpg
kozl - майстор
Смених няколко кондензатора. Най-зле беше С 558 470мкФ/25V останал без капацитет.
И телевизора прогледна :-D
Трифон П.Трифонов написа:
При гасене от дистанционното (стендбай), би трябвало да тръгва както е бил оставен.
Ако е цъкнат от копчето, връща на тунер. При мен са били така, кошерите.
Да ама не. Като се загаси от дистанционното се пуска само от бутоните за програмите и така още с пускането и в тунера, та няма начин при пускане да запази врзъзката към VIDEO.
Та почвам да мисля как да изключа тунера най-лесно и бързо.
iliya_i - майстор
ср фев 08, 2023 4:59 pmkozl написа:
Да ама не. Като се загаси от дистанционното се пуска само от бутоните за програмите и така още с пускането и в тунера, та няма начин при пускане да запази врзъзката към VIDEO.
SCART няма ли? Там по едната жица на кабела трябва да получава сигнал който да го вкара в AV.
fbr - майстор
ср фев 08, 2023 4:59 pmkozl написа:

Та почвам да мисля как да изключа тунера най-лесно и бързо.
Само с изключване няма да стане, трябва и видеовхода да се обърне към AV-входа. Тези мисля нямаха скартбукса, трябва да видиш кой крак на процесора управлява видеопроцесора, и принудително да го вкараш в режим AV.

Тема "Телевизор Sony trinitron свита картина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: