• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
sixb0nes - специалист
Здравейте,

Имам следното питане.
Тъй като ми предстои на слагам осветление в коридора, който е тъмен, без никаква външна светлина (при затворени врати).
4 кв.м. е коридора, с височина 270 см, от едната страна цялата стена (260 см) ще е в огледала, а другата (180 см) ще е бежово-сива.
Така, въпросът е, колко лумена светлина трябва да сложа. При 4 кв.м, не трябва ли да е минимума 320 лумена? Правилно ли смятам? Питам, защото се колебая между 6 луни по 5w LED, или 3 po 12w LED.

Благодаря предварително!
plamen6703 - майстор
Необходимо уточнение, Lumen е интензитет на светлината, Lux е светлинно количество на квадратен метър :wink: кое е нормалното е въпроса на лично предпочитание. Лично аз предпочитам да ми е светло и примерно в коридора ми е около 300 lux. и сам можеш да си сметнеш Lux x квадратурата на помещението = Lumen :wink: ! :partyman:
sixb0nes - специалист
ср авг 15, 2018 2:59 pmplamen6703 написа:
Необходимо уточнение, Lumen е интензитет на светлината, Lux е светлинно количество на квадратен метър :wink: кое е нормалното е въпроса на лично предпочитание. Лично аз предпочитам да ми е светло и примерно в коридора ми е около 300 lux. и сам можеш да си сметнеш Lux x квадратурата на помещението = Lumen :wink: ! :partyman:
300 lux какво ще рече, колко крушки? Плафон или луни?
Аз също искам много осветено да е.
На едно място гледах, че за коридор се слагало 80 lux, което ми се струва малко... демек 320 лумена...
При 300 lux, ще ми трябват 1200 лумена, което е 3 по 7 W крушки. (500 лумена на крушка).
Правилно ли смятам?
plamen6703 - майстор
ср авг 15, 2018 3:04 pmsixb0nes написа:
При 300 lux, ще ми трябват 1200 лумена, което е 3 по 7 W крушки. (500 лумена на крушка).
Правилно ли смятам?
Започна да сгряваш за какво става дума /обсъждаме твоето помещение описано по-горе/, остава само да уточниш за себе дали това те устройва като вариант, защото пак ти казвам, ако за едни е много светло, за други това е нормално. :partyman:
sixb0nes - специалист
ср авг 15, 2018 3:12 pmplamen6703 написа:
ср авг 15, 2018 3:04 pmsixb0nes написа:
При 300 lux, ще ми трябват 1200 лумена, което е 3 по 7 W крушки. (500 лумена на крушка).
Правилно ли смятам?
Започна да сгряваш за какво става дума /обсъждаме твоето помещение описано по-горе/, остава само да уточниш за себе дали това те устройва като вариант, защото пак ти казвам, ако за едни е много светло, за други това е нормално. :partyman:
Няма да живея в коридора (надявам се =P~ ), но искам да е доста светло.

Би ли качил снимка после да видя колко е светло в твоя коридор с 300 lux_
plamen6703 - майстор
ср авг 15, 2018 3:28 pmsixb0nes написа:
Няма да живея в коридора (надявам се =P~ ), но искам да е доста светло.
Би ли качил снимка после да видя колко е светло в твоя коридор с 300 lux_
Нищо не се знае, едно време дядо ми казваше на един съсед да не прави голяма маза, че като остарее ще живее в мазата, не го послуша и сега на стари години живее в мазата, а децата и внуците му се ширят на два етажа :-D
Снимка няма смисъл да ти качвам, в коридора ми свети като в бял ден.
Докато живееше дъщерята с нас светеше по цял ден без да знае и тя защо свети в коридора :-D Сега свети, когато е необходимо, но предпочитам докато съм жив да ми е светло и уютно!
Желая ти успех! :partyman:
nikolov333 - майстор
6 лунички по 5 вата би трябвало да са ти предостатъчни. Разпределяш ги през 55см и ако не ти стигат, когато изгорят, купуваш 6 или 7 вата..
mironcho - специалист
Осветеност в битови помещения не се нормира, т.е. няма изисквания! Субективно е...
За ориентир, по подобие на на нормите за осветеност на коридори в обществени сгради може да се приеме за минимална осветеност 100Lx (мери се на пода), както и може да се приравни на вид гардеробна/съблекалня, където се изискват 200Lx (на височина 0.75м)
За да се случат тези числа можеш да сложиш например:
1. три луни V-TAC 12W код 4858 ще получиш ~140Lx на пода и ~210Lx на височина 75см.
2. две луни V-TAC 15W код 4828 ще получиш ~130Lx на пода и ~200Lx на височина 75см.
с >2 думи за да постигнеш горните числа на тавана ти трябват =>3000Lm

Аз бих сложил 2х15W, в линия успоредна на дългата стена на разстояние 1.3м една от друга.
nikolov333 - майстор
Така ще му стане неравномерно осветено с две ярко осветени зони и засенчване по ъглите. Луничките дори да са и с разсейватели си осветяват зоната под тях, понеже светят насочено. В тоя смисъл е по-добре да са по-слаби, нагъсто и повече бройки със същата мощност. Около 30 вата мисля, че ще е много добре..
sixb0nes - специалист
ср авг 15, 2018 11:56 pmnikolov333 написа:
Така ще му стане неравномерно осветено с две ярко осветени зони и засенчване по ъглите. Луничките дори да са и с разсейватели си осветяват зоната под тях, понеже светят насочено. В тоя смисъл е по-добре да са по-слаби, нагъсто и повече бройки със същата мощност. Около 30 вата мисля, че ще е много добре..
Смятате, че 6 по 5 е по-добре от 3х12? По-равномерна светлина?
  • 1
  • 2

Тема "Осветление в коридор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: