Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте,
Майстори си оставиха ръцете в къщи и имам нужда от съвет. Нулата на лампите на балкона не е свързана и реално не мога да ги пусна - явно някъде кабелът е прекъснат. Едиственият вариант е да взема нула от друг кръг ( този на контактите, които са в близост), но проблемът е , че на всеки отделен кръг има дефектнотокова защита. Тоест, в момента в който включа лампите с нула, свързана към кръга на контактите, дефектнотоковата защита на контактите сработва, защото токът който "отива" от кръга на лампите не е равен на този, който се "връща" към кръга на контактите.

Едиственото абсолютно стандартно което ми идва на ум е да ги включа към един кръг - контакти и лампи , с една дефектно токова , но затова трябва да викам електротехник.

Втората опция, за която искам съвет е следната: Обмислям да ползвам заземяващия проводник на кръга на контактите за нула - така дефектнотоковата на контактите няма да сработва, защото е включена на работната нула и фазата. НО искам да разбера какви са рисковете от това и доколко е безопасно. :-D

Ще се радвам на компетентни съвети.
addicted - специалист
Като си лишиш контактите от заземяване дефектнотоковата става напълно безсмислена, тя няма да работи коректно без земя.
Майсторите не могат ли да си оправят лайната? Ако не могат или не искат намери начин да го направиш (ти или някой техник) както трябва да бъде. Все пак една Ел. инсталация не се прави за година две, очаква се доста по дълга безпроблемна работа и всякакви подобни преработки с взимане на фаза и нула от различни кръгове не само че са несериозни, но са и опасни.
Майсторите ги чакам вече 2ри месец. Идеята ми не е да откачам контактите от земята, а просто да я ползвам допълнително като работна нула и за въпросните две лампи , които са на балкона. Тоест контактите си имат и трите кабела, но земата се ползва и за нула на лампите на балкона. Доколкото разбирам от електротехника, земята също е занулена, така че лампите ще си светят. Въпросът ми е - опасно ли е и какви са опасностите и далит това виляе на работата на дефектнотоковата на контактите по негативен начин ( ще сработи ли ако има изтичане по корпуса на някой уред например).


Например, ако тръгне фаза от лампите ( които са на друг кръг ) по земята на контактите, която ползвам за нула, ще сработи ли дефектнотоковата на контактите :) :-D :-D :-D :-D :rock:
addicted - специалист
В началото на темата си обяснил принципно как работи ДТЗ, и защо пада при теб, ха сега си го обясни ако по земята също тече ток. Пак ти казвам, такива преработки са опасни, рискува ли ти се здравето или живота(не дай боже) на теб или на някой от семейството ти заради една проста жица?
muhala - майстор
Ами пусни си и фаза от контакта и си готов ;)
sts - специалист
Не сте ли отворил кутията до ключа за тези лампи на балкона.Може и да не е свързана нулата за лампата към нулата от линията.
iliya_i - майстор
Отваряй кутиите между мястото където има нула и мястото където вече няма.
Не казвате какво е разстоянието и къде е? Защо този повреден участък не може да се подмени?
Не е ясно с какво е изпълнена и инсталацията - каббели -вид? в тръби?
А дали да пуснете нулата от контакта не е повече работа, от това да възстановите повредената?
Може би има решение, ама първо мислите как да прее.ете дявола?
KingLin - майстор
Мухала ви го каза бре хора кво го нищите още - като не искате да къртите да откриете къде е проблема и като ще се кърти да се пусне нула от контактите си пускате направо и фаза и земно заедно с нея. Това е най безболезненото.
nikolov333 - майстор
Няма начин да няма начин :-D , но вариантите се измислят най-добре и най-правилно на место, след замерване и оглед на реалната ситуация. За целта си требе умен майстор със склонност към обмисляне. Днеска водих моя ел.техник, в апартамента на майка ми и двамата заедно измислихме 3-4 варианта за съживяване на умрелите контакти в панелката, ама до следобед мерихме и щракахме предпазители, докато да разгадаем съществуващата ситуация.. :cool: :? :lol:

Тема "Въпрос относно "прескачане" на дефектнотокова защита" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: