• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
kozl - майстор
съб сеп 15, 2018 6:14 pmlakosste написа:
Здравейте.Малко съм в дилема и ако някой даде адекватно решение ще съм благодарен.
Обяснявам ситуацията.
.............
Искам да сложа ДТЗ на фурната ,миксера и монофазните контакти.
Един познат от енергото ми обясни ,че се слага една ДТЗ и през нея минават фазите само на тези уреди ,които искам
Друг познат ,който се занимава с ел.материали ми обясни че трябва да сложа защита на всеки консуматор отделно
Дайте малко разяснение защото и двамата се занимават с инсталации а две различни мнения.
Това прилича на икономично решение, но едва ли е възможно, щото най-вероятно няма отделни кръгове до всеки уред. Мое да иска ама не стаа :sad:
От двамата вервай на този. Не е икономично, но пък е възможно.
Последна промяна от kozl на пон сеп 17, 2018 8:07 am, променено общо 1 път.
DMN - майстор
lakosste написа:
Мислиш ли че проекта е съобразен с моите виждания-ами не е,
А ти мислиш ли, че твоите виждания са компетентни и правилни? Ако стане не дай си боже злополука с някой, кой ще носи отговорност? А мислиш ли, че ще разбереш правилно дадените ти съвети и ще направиш всичко както трябва?
lakosste написа:
След като не можеш да помогнеш на някой ,не му пречи.
Никой не ти пречи, напротив. Човек само като прочете някои от въпросите ти и му става ясно, че не си наясно и е по-добре да не ти се дават съвети в тази област, а да си намериш някой, на който това му е работата. Още повече, че в този цех сигурно ще работят и други хора освен теб.
sts - специалист
Как сте приел елпроекта като не отговаря на Вашите виждания.
Не сте ли виждали очите на този проектант и да се разберете какво и как искате да се реши с елпроекта на цеха.
Защо сте платили за услуга която не Ви върши работа.
Във форума и да получите информация ако проектанта не Ви преработи проекта цялата отговорност е Ваша.
Като собственик на цеха пак цялата отговорност е за Вас.
Защо предварително преди елпроекта не се информирахте и не зададохте въпросите си тук.
Ако имате въпроси на ЛС.
plamen6703 - майстор
Нито има ел.проект, нито е чувал и виждал проектант, това е поредният решиш да се пробва на тема "ел.инсталация и електротехника" :wink:
Съвети пък на л.с по такива теми, които изискват специализирани знания, ако някой приеме без да познава и да е виждал човека, който му дава такива съвети, трябва да ненормален и да не цени живота си.
Сайта е пълен с абсолютни аутсайдери на тема електротехника, които плагиатстват от интернет и раздават "съвети".
Производство и цех не се открива по такъв балъшки начин и инсталации на цех не се изграждат със съвети от типа "направи си сам".
Ако се самоубие сам няма да е такъв голям проблем, каквото търси го е намерил, но ако убие хора с лекомислието си и желанието да "спести" едни пари от проект и квалифициран изпълнител е престъпление! :partyman:
tzetz009 - специалист
:sad: Е'но време , за да имаш ПРАВОТО да монтираш ДТЗ , трябваше да си шести или седми разряд ! Течаха ни лигите да участваме ! Сега вече всеки си "чегърка" сам !

:partyman: :partyman: :partyman:
nikolov333 - майстор
Да, ама си е добре преди да почне да чегърка по инсталациите, някой с произволен разряд да му е монтирал едно ДТЗ 30мА в таблото на стълба, че иначе неминуемо ще има неколкократно споменаване на преките роднини на "тока" по майчина линия, а колко пъти ще ги споменат, зависи главно от доброто им заземяване.. :-D
infomar
Не мога да разбера как така сме живеели десетки години без ДТЗ.... от както са измислили електричеството :?


Наздраве на всички които нямат ДТЗ и са оцелели. Живеем втори живот!
:partyman:
nikolov333 - майстор
Абе то навремето и мобилни телефони нямаше, ама гледам, че напоследък много ги ползват..навсякъде.. :-D :lol: :lol:
lakosste - специалист
пон сеп 17, 2018 8:45 pmplamen6703 написа:
Нито има ел.проект, нито е чувал и виждал проектант, това е поредният решиш да се пробва на тема "ел.инсталация и електротехника" :wink:
Съвети пък на л.с по такива теми, които изискват специализирани знания, ако някой приеме без да познава и да е виждал човека, който му дава такива съвети, трябва да ненормален и да не цени живота си.
Сайта е пълен с абсолютни аутсайдери на тема електротехника, които плагиатстват от интернет и раздават "съвети".
Производство и цех не се открива по такъв балъшки начин и инсталации на цех не се изграждат със съвети от типа "направи си сам".
Ако се самоубие сам няма да е такъв голям проблем, каквото търси го е намерил, но ако убие хора с лекомислието си и желанието да "спести" едни пари от проект и квалифициран изпълнител е престъпление! :partyman:
Имам за твое сведение а че не съм виждал проектанта си прав.
Не спирате обаче да си чешите езиците на мой гръб.
Питам защото искам да съм на ясно и аз.Инсталацията още не е в готов вид и ще обясня подроно.
В проекта има отделни предпазители за миксер,вентилация,бойлер,климатик,печка,котлон,.....и така на татък за каквото се сетите още по отделно, като повечето от нещата аз няма да ги имам.
Реално в монофазните контакти ще има включени 2 хладилника, малък миксер и някои помощен уред който няма да е стацонарен.Важните ми уреди са трифазна фурна и трифазен миксер,които са на два отделни кръга и между-другото в проекта фурната ми е дадена без ДТЗ -не знам защо ,не е нужна ли?Да спомена ,че ще има и климатик,който също е на отделен предпазител.
Монофазните контакти са около 12 броя ,като те са сложени за удобство ако нещо се размести а реално ще се използват 3 или 4 като общата консумация няма да надхвърли 2 киловата.Бойлер нямам ,макар,че в проекта е даден -сега ще кажете че ми е нужен-имам просто е на друго място и се захранва от други източници различни от електричество.Да допълна за монофазните контакти ,които споменах по-горе,че наистина са на един кръг/предпазител/ но могат да се разделятна два или на три.Човека който ми прави инсталацията е квалифициран .Между-другото разликата от проекта е само това че монофазните контакти не са пуснати на 7-8 предпазителя поради простата причина ,че уредите които са описани в проекта при мен просто няма да съществуват-макар,че както казах по-горе е поправимо в момента.
Сега очаквам да ме налеете пак.Ако има нещо ме посъветвайте нормално а не с рогата напред-не е приятно.
Аз не упреквам никой ,който ми е казал да си гледам проекта а начина-искам да ме разберете правилно.
P.S. Цех е силно преувеличено.Това е сладкарска работилница която съществува от 20 години просто сега я преустройвам,като я измествам с десетина метра в същия имот.

Сега и друго но май е за друга тема.На етап съм за земно-имам няколко медни тръби 16-ка около 1.2 м-няма ли да е по-добре от поцинковани колове?
hidrazin - майстор
вт сеп 18, 2018 12:08 pmlakosste написа:
...между-другото в проекта фурната ми е дадена без ДТЗ -не знам защо...
Защото е предвидена на твърда връзка - без щепсел. Просто не е задължително по наредби но не те задължава на не да сложиш.
В наредбите са минималните изисквания.
Ти много други неща не знаеш и не ти е работата да ги знаеш. Вземи се срещни с пустия му и проектант...
За коловете - става и с медни тръби стига да можеш да ги забиеш.
И най-важно - да ти излезе измерването в норми. Иначе колове, колове ... докато влезе в норми.
:partyman: :partyman:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Въпрос относно ДТЗ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: