• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
kozl - майстор
пон сеп 03, 2018 8:32 pmvan4ov написа:
да. Някой има ли представа за сехама на свързване на подходящо реле.
Изображение

Но не съм сигурен, че релето ще ти реши проблема с бутоните.
Пробвай с АСЕ-5.
kozl - майстор
нед сеп 02, 2018 3:33 pmvan4ov написа:
Първото го измерих с мултицет в режим на верига. При мерене между кабелът на бутоните и нулата нямаме верига. Щом някой натисне някой от бутоните се появява и щом го пусне изчезва. Относно втория въпрос напрежението от 15 волта го измервам с мултицет в режим на волтметър при измерване между разкачен кабел за бутоните и нулевия проводник.
пон сеп 03, 2018 9:07 pmvan4ov написа:
Другото което днес установих е че при разкачени изводи на автомата между нула и фаза имам 235в а между извод "бутони" и фаза 215в. Следователно за мен има някъде някаква близост, или нагоряла контактна система на ключ между нула и бутони, иначе няма как изод бутони да получи потенциал близък на нулата. В същото време измерено между Нула и Бутони нямам верига при мерене с мултицет, докато някой не натисне даден ключ.
Какъв е тоя мултицет де не мое да мери ток :? Иначе имам мултицет де не мое да мери променлив ток. Това ли имаш в предвид? Измери тока, защото имам съмнение, че някой е включил друга верига във веригата м-у ключове и нула.
Глим лампите се палят при напрежение към 70 волта. Лично си правих експерименти с АСЕ-5 и една глим лампа с различни стойности на резистора към глимката. Обаче вече срещнах и ключове със светодиод, вместо с глим лампа, та напрежението на запалване на диода мое и да е в пъти по ниско от това на лампата.
Ето цитат от проведени експерименти с глимка и АСЕ-5:
пон ное 06, 2017 9:06 amkozl написа:
И понеже стана дълъг пост и трудно се пише - продължение:
DMM снощи изкарах наличните автомати и набарах една глимка, свалена от български ключ. Към глимката имаше последователно сързан резистор 240К 0,125W.
Да но поради липса на още такива глимки направих опити с автоматите от горните снимки с прикачена глимка към нула и бутон като сменях съпротивлението към глимката със 100 К, с 50 К, с 20 К, и накрая без съпротивление само с глимка.
Само №3 се издъни още на с 240К му се промени времето от 90 сек на към 70 с. Колкото повече намялях съпротивлението на последователно прикачения към глимката резистор, толкова повече намяляше времето на таймера. При 100К започна да се шашка автомата, но все пак изключаше. При 50К вътрешната глимка свтваше без да изключи автомата. Без съпротивление към външната глимка, вътрешната почна да мига често без да изключва релето.
Другите автомати със и без светодиоди (2 или 3 транзисторни) издържаха работоспособност без осезателна промяна във времето на таймера дори без съпротивление към глимката.
Ако искаш да четеш повече
Ако това е схемата на АСЕ-1, то в нея има диод към бутоните и глимките ще го "палат" тоя автомат.
iliya_i - майстор
вт сеп 04, 2018 6:34 amkozl написа:
пон сеп 03, 2018 8:32 pmvan4ov написа:
да. Някой има ли представа за сехама на свързване на подходящо реле.
Изображение

Но не съм сигурен, че релето ще ти реши проблема с бутоните.
Пробвай с АСЕ-5.
Не така. Релето комутира входа за бутони на автомата. Не лампите! А бутоните задействат бобината на релето.
van4ov - напреднал
вт сеп 04, 2018 8:58 amiliya_i написа:
вт сеп 04, 2018 6:34 amkozl написа:
пон сеп 03, 2018 8:32 pmvan4ov написа:
да. Някой има ли представа за сехама на свързване на подходящо реле.
Изображение

Но не съм сигурен, че релето ще ти реши проблема с бутоните.
Пробвай с АСЕ-5.
Не така. Релето комутира входа за бутони на автомата. Не лампите! А бутоните задействат бобината на релето.
Колега, а можеш ли да ми кажеш тип реле което трябва да търся?
kozl - майстор
пон сеп 03, 2018 8:18 pmvan4ov написа:
Ходих в един магазин за електроника. Изкараха ми едно, но незнам как да го свържа в схема.
Те ти схема за реле вместо бутон:
Прикачен файл:
Rele butoni.jpg
Rele butoni.jpg (40.23 KиБ) Видяна 2905 пъти

Но е добре и двете схеми да се приложат с цел дълготрайност на стълб.автомат.
За бутоните става всякакво реле за 220 V за променлив ток, с ток на сработване примерно 10 милиампера, за да издържи по сметки поне 12 бутона с глимки или 10 с LED. Та преброй си глимките и LED-овете все пак.
За лампите - контактор примерно 16А или повече.
van4ov - напреднал
вт сеп 04, 2018 11:40 amkozl написа:
пон сеп 03, 2018 8:18 pmvan4ov написа:
Ходих в един магазин за електроника. Изкараха ми едно, но незнам как да го свържа в схема.
Те ти схема за реле вместо бутон:

Rele butoni.jpg


Но е добре и двете схеми да се приложат с цел дълготрайност на стълб.автомат.
За бутоните става всякакво реле за 220 V за променлив ток, с ток на сработване примерно 10 милиампера, за да издържи по сметки поне 12 бутона с глимки или 10 с LED. Та преброй си глимките и LED-овете все пак.
За лампите - контактор примерно 16А или повече.
Здравейте! Днес взех реле HRG52-4C-220VAC. Сързах го съгласно приложената от колегата схема. След натискане на стълбищен бутон релето затвори, но задържа контакта затворен. Следователно отново потенциалът на бутоните се предаваше постоянно на стълбищния автомат и същия не изключваше. От там се ядосах и проверих всички бутони за глимки. Открих само една, другите бяха изскубнати. Нямаше и отклонения към бутони в апартаментите. След това вързах пробна лампа между разкачения извод бутони и фазата. Лампата не светна, а измереното напрежение беше 170V. Просто нещо дава утечка към извод бутони. Има ли възможност да коригирам работата на релето...
kozl - майстор
van4ov написа:
Здравейте! Днес взех реле HRG52-4C-220VAC. Сързах го съгласно приложената от колегата схема. След натискане на стълбищен бутон релето затвори, но задържа контакта затворен. Следователно отново потенциалът на бутоните се предаваше постоянно на стълбищния автомат и същия не изключваше. От там се ядосах и проверих всички бутони за глимки. Открих само една, другите бяха изскубнати. Нямаше и отклонения към бутони в апартаментите. След това вързах пробна лампа между разкачения извод бутони и фазата. Лампата не светна, а измереното напрежение беше 170V. Просто нещо дава утечка към извод бутони. Има ли възможност да коригирам работата на релето...
Каква е тази лампа де не свети при напрежение 170V :? Ако свържеш две еднакви ламби към мрежа с 220V и ламбите светат, а напрежението в-у тях е по 1/2 мрежовото (110V). Има нещо гнило в твоите измервания.

Ми вържи една крушка с нажежаема жичка успоредно на намотката на релето. И пробвай с различни мощности на крушката.
nikolov333 - майстор
Уреда дето мериш с него може да не е "у ред".. :-D Не знам как ще се държи в случая това 555 https://vikiwat.com/taimer-555-na-220-v ... jenie.html
П.П.Стълбищните осветления са кошмар за 90% от електротехниците..
van4ov - напреднал
[color=#4000FF написа:
Ми вържи една крушка с нажежаема жичка успоредно на намотката на релето. И пробвай с различни мощности на крушката.[/color]
a не може ли да взема някакви съпротивления направо?
kozl - майстор
вт сеп 04, 2018 10:56 pmnikolov333 написа:
Стълбищните осветления са кошмар за 90% от електротехниците..
То за това се преминава към упопреба на плафони с PIR и LED.
Случва се някой да се смени ключа и вместо пуш, монтира "схема 1". На външен вид са еднакви ключовете, не му прави впечатление, че се натискат по различно. И се почва едно ту има ту нема контакт у веригата. Па некои са с манията да клечкосват бутоните. Глимки, светодиоди и разни други схеми - трупат се проблеми :evil:
У наша сграда на стълбищна клетка, автомата е на бившия Мьолер. Има неколко функции, но най-убавата е, че като има задържан бутон, осветлението гасне и не мое да се пусне, докато не се освободи бутона. Това против мизерниците де клечкосват бутоните и почитателите на "схема 1".
След автомата има контактор - това защита от скапаните крушки и ефекта "на късо". Оти мноо често се оказва, че предпазителя защитаващ веригата не успева да защити автомата.
А да сетих се случай от сградата на моите родители. Непрекъснато осветлението свети - причини секакви и много. От време на време стопени писти на платката на автомата. Повредените автомати станаха неколко. Още пазя 2 от тях АСЕ-5 с германиеви транзистори SFT308. Монтирах контактор след автомата. Стопилките престанаха, но осветлението и то непрестанно светеше, особено нощем. Оказа се, че некой гепваше ток. Така и не го хванахме, щото нямаше следи по стени и тавани. Но след като отделих кръга на ст.площадка, през допълнителен предпазител с ток съответстващ на тока на осветлението за цялата ст.площадка и предпазителя почна да често да пада, както и сметката, която спре да се дига :lol: Крадливия куртоляса и спре да тегли от стълбищния ток или пък пак лапа ама с чаената лъжичка :roll:
Ех светнат, гаснат неволи.....
Последна промяна от kozl на ср сеп 05, 2018 7:35 am, променено общо 1 път.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Проблем със стълбищен автомат" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: