Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
lov - майстор
Не знам защо очакваш да изгори. Преди около 3-4 години а може и повече монтирах два панела в аптеката на един приятел. Не казвам че е точно същия модел но му ги купих от китайците в Илиенци. Е още си светят а не се гасят никога. Хич не си правя илюзията че са били някакво по супер качество като изпълнение щото цената почти същата а тогава даже бяха по скъпи. Сложих такива щото имаше две тела с по 4 пури и му беше писнало да ги сменя. И аз така викам а като стане гаф ще ги модна. Но така и не се наложи а си светят и той доволен.
nikolov333 - майстор
пон сеп 24, 2018 10:04 amfox_vt написа:
.. като се спомена за мигане гледах го с телефона нищо не видях на лентата на кухненското също както и на всички джик так лампи в целия апартамент. Единствено плафона в коридора мига който е със пет COB светодиода и захранване за 12 волта и после драйвер за всеки 12/3 волта,най вероятно е от това.
Явно е от драйверите.. и моите ленти и луни не мигат, макар че луните са с драйвери на 12V, но са и с кондензатор на драйвера.
Проблема ми е цветната температура, на мен. 4000К ми синеят и все едно замъгляват зрението, а 3000К са доста жълти и намаляват усещането за осветеност.. Реално най-добре ми е с 3200-3400К, но такива не правят от марковите.. По-скоро някой китаец може да се окаже, че е с такива параметри, понеже при производството, не са му уцелили келвините... :-D
zz_stefanov - майстор
На телефона трябва да му се изключи опцията за подтискане на мигането.
lov - майстор
пон сеп 24, 2018 3:01 pmnikolov333 написа:
..................
Проблема ми е цветната температура, на мен. 4000К ми синеят и все едно замъгляват зрението, а 3000К са доста жълти и намаляват усещането за осветеност.. Реално най-добре ми е с 3200-3400К, но такива не правят от марковите.. По-скоро някой китаец може да се окаже, че е с такива параметри, понеже при производството, не са му уцелили келвините... :-D
Те си произвеждат диоди със всякакви цветни температури. Лошото е че на диодите им е много тесен спектъра на излъчване а пък чувствителността на човешкото око към различните части от спектъра не е еднакво. Даже при различни хора не е еднакво. Като идеш към жълтото ти тъмнее при при един и същи светлинен поток. А за правилното възприятие е нужен да присъства доста голяма част от спектъра. За това е най добре да се комбинира. В помещения където е важно да се следят цветове и техните нюанси и за да не се уморяват очите задължително се прави комбинирано осветление с различни излъчватели. Луминисцентните тръби въпреки по широкия си спектър на излъчване също се делят по този критерий при произвоството. Дори старото нашенско производство си имаше маркировка и когато се правеше осветление на такива помещения се правеше такава комбинация в зависимост от изискванията за цветовата температура. Цяла наука си е .
Аз правих едно скрито с ленти в една спалня и направих подобна комбинация. Получи що годе нормално като комбинирах ленти с 3 и 4000 келвина.
nikolov333 - майстор
+1.. за това, предпочитам да си ги модна аз с тези тела http://www.led-bg.com/bg/product/dtd-600-x-600-rm-40w , понеже имат повече място в кутията над панела и възможност да се комбинират в нея няколко вида ленти..
Ето им го протокола за изпитване, понеже в сайта нямат характеристики..
Прикачен файл:
2014-215_Page_1.jpg
Прикачен файл:
2014-215_Page_2.jpg
Прикачен файл:
2014-215_Page_3.jpg
Прикачен файл:
2014-215_Page_4.jpg
DMN - майстор
пет сеп 21, 2018 10:18 pmnikolov333 написа:
Това както и да е, все още мога да ги сменя с 40W-ви, но ме дразни, че имат леко мигане, като ги снимам с видеокамерата на телефона макар, че са маркови и с драйвери OSRAM.. Та от интерес какво имат "вътре" разглобих единия панел и драйвера, докъдето е безопасно за работата им в бъдеще, че са и с 5-години гаранция..
Имам 3 лед лампи OSRAM по 8 вата и 2700К. 5 години ги ползвам, засега са добре, но не са ми основни за осветление тъй като ги ползвам в коридора и банята.
Ами и моите си трепкат като ги снимам с камерата на телефона и фотоапарата.
Такова трепкане има и на екрана на лаптопа и телевизора ми, които са с лед подсветка.
Сега си направих експеримент, щото подозирах откъде идва трепкането. Когато усиля подсветката на екрана на лаптопа на 100%, трепкането спира. Свързано е най-вероятно с коефициента на запълване на управлението на драйвера. Нещо такова има и при лампите явно, драйвера не работи на пълна мощност, щото следи тока и го регулира на принципа на ШИМ и от там и трептенето.
Имаше тука една тема, но не мога да се сетя коя беше(май пак беше свързана с лед лампите), в която си правих експерименти с осцилоскопа и същото това трептене. Бях качил и снимки.
За кондензатор не съм много сигурен дали е удачно решение, и дали няма да се бърка драйвера от него, а от там и режима на работа на светодиодите :? .
:partyman:
nikolov333 - майстор
Да.. като цяло проблема са драйверите. За това клоня към тези тела, понеже със светодиодните ленти с резистори по групи няма мигане и планирам да ги модна с обикновени ленти на 12 или 24V без драйвер..
fox_vt - майстор
Със резистори скопени на под 12 волта но по дълга лента би трябвало да изкараш заветните 50к часа живот. Тялото наистина е голямо и носи на слабо натоварена лента с по голяма дължина. Незнам обаче това как ще се отрази на цветната температура ,човешкото око уж не прави разлика ама незнам.
DMN - майстор
Е в тая тема съм качил пак две снимки, макар че друга тема търсех, там бях качил повече снимки и се виждаха повече ситуации :) .
viewtopic.php?f=11&t=54482&start=160
Не знам доколко трепкането на светлината "гледано" от камера е определящ сигнал за "опасност" за очите, според мен в тази посока има много нюанси - като честотата на трептене например, амплитудата на трептене достигаща до окото и т.н. :)
Затова споменах трептенето, което също го има при телевизорите и мониторите, но в зависимост от честотата не е доловимо за окото. Дълга тема, в която и аз имам много въпроси.
:partyman:
lov - майстор
Много си прав за дългата тема. Не мога да си спомня дали по Нова Зенландия или Австралия някои от аборигените не можеха да гледат телевизия защото така са мутирали очите им че хващат развивката на телевизора. Не на празно споменах по горе за работа с цветове и че на всички хора са различни. Имахме сортировачна където готови боядисани детайли ги сортираха. Всичките са обработвани заедно и с една и съща боя. Там ги разделяха по нюанси на цвета който се е получил примерно по 20 бр.в група. И за капак тези 20 пак са подредени по градация. Е повярвай ми за мен всичките са си еднакви. :shock: А не е да не сме си правили експеримент да им ги разбъркаме и да ги караме да ги подредят от ново.Че и различни работници там. Един по бързо друг по бавно но грешка няма.

Тема "Препоръки за ЛЕД панел за вграждане в окачен таван!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: