Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
g166 - напреднал
Здравейте,
В банята точно над вградената тоалетна направих декоративна ниша , на която сложих една луничка. Майсторите бяха изразали такава дупка на плочките, че ми се наложи да купя най-обикновенна луна, крушка и трансформатор. При идване днес на електротехник, той ми казва , че едно с едно не си пасват и ще ми върже луната без тансформатор. Е, така и направи. На въпроса не е ли опасно той ми отговори , че щом не я поливам значи не. Въпросната луна е в непосредствена близост до душа( по-точно до паравана на душа).
Нямам вяра и искам да попитам дали някой може да даде съвет безопасно ли е или да извикам някой друг да оправи нещата.
Прикачвам снимки на трансформатора и крушката, за които електротехника твърди че не си пасват.
Прикачен файл:
Screenshot_20180915-003846_Gallery.jpg
shadow__01 - майстор
Прав е човека и си е свършил работата както е трябвало. Електрическите връзки са скрити и няма как да стане нищо.
Лампичката е за мрежово напрежение. В магазина не ти ли казаха, че няма нужда от трансформатор?
g166 - напреднал
съб сеп 15, 2018 1:41 amshadow__01 написа:
Прав е човека и си е свършил работата както е трябвало. Електрическите връзки са скрити и няма как да стане нищо.
Лампичката е за мрежово напрежение. В магазина не ти ли казаха, че няма нужда от трансформатор?
Не, не ми казаха. А има ли някака опасност като е свързана директно луната иили да търся някакви алтернативи и да махам всичко? Доста ме е страх от евентуални пробеми ( токов удар и т..) и не съм особено компетентна по тази тема с електричеството. Извинявам се за въпросите , ако са тъпи.
iliya_i - майстор
Имаш 2 варианта, които според мен са равностойни:
1) Купуваш крушка на 12 V и се свързва през трансформатора.
2) Оставяш нещата както са си в момента.


Защо са равностойни ли? Защото трансформатора е на същото място, където са и изводите на крушката. Вариант 1 би имал повече смисъл, ако трансформатора е извън банята.
naB4o - специалист
Ако имаш притеснения, сложи влагоустойчиво тяло за луничката. Те са със стъкло и гумено уплътнение и значително ограничава влагата и парата. За жалост малко ограничава светлинния поток.
nikolov333 - майстор
..и охлаждането е проблем в затворените тела.. светлинния поток даже е по-добре, понеже се разсейва повече и светлината не е толкова насочена..
g166 - напреднал
Благодаря на всички. За момента ще оставя нещата така , а ако успея да намеря влагоустойчива луна , която да е ф60, ще я сменя.

Тема "Луничка в баня без трасформатор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: