Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
yanko78 - специалист
Имам изградено лед градинско осветление,което искам да направя да работи с фотореле за включване вечер. В момента, в контакт съм бучнал един електронен таймер, който включва и изключва осветлението в определени часове. Въпроса е, че ми писна, според сезона, постоянно да сменям времето за включване. Гасенето, винаги е в едно и също време. Какво реле ми трябва и как да го свържа?
kozl - майстор
Такова за в контакт още не съм срещал, но има за монтаж на шина и за монтож на стена. Цени от към 8 лева, та аз съм купувал и за към 60 лв. Датчика за осветеност може да е вграден във фоторелето, мофе да е на дистанция свързан с кабел към релето.
Има регулируеми фоторелета, чрез които да се настройва превключване в според осветеността и нерегулируеми.
Според мен в твоя случай нерегулируемо за стена. Свързва се с 3 жици. Жиците са в различни цветове и две от тях са за фаза и нула, а третата е изход фаза към лампите, цветовете според инструкцията за конкретния датчик.
mironcho - специалист
Това тук №2 ще ти свърши работа
kozl - майстор
ср окт 10, 2018 7:27 ammironcho написа:
Това тук №2 ще ти свърши работа
Точно тава аз не препоръчвам.
Може би такова
kolev_k - специалист
И що не препоръчваш фонотрониката???
yanko78 - специалист
Така да обощим. Релето най-вероятно ще е от този тип до към 10 лв. Захранването за лед осветлението е в мазето и ще трябва да окабеля до него. Понеже сега електронния таймер е тип щепсел с женско на него (в него включвам захранването) който е включен в разклонител. Предполагам, че ще трябва да изкарам отделен контакт и да вържа релето да прекъсва напрежението към контакта в който е включен таймера със захранването? То тогава ще настроя релето да включва по рано през деня и фоторелето ще включи контакта в който вече ще е задействал таймера лампите да са включени? Съответно таймера ще си изключи в определения час а релето пък на зазоряване ще прекъсне и захранването към контакта? Правилно ли тълкувам? Единствено ме притеснява, че таймера е на батерии и не съм сигурен дали ще държи без ток 12-15 часа докато релето подаде ток на контакта.
VLADO66 - майстор
И за какво тази цялата гимнастика.Изкарваш от мазето един трижилен кабел за да удължиш трите кабела на релето, което си сложил на подходящо място навън и си подвързваш захранването на тоя кабел.
yanko78 - специалист
ср окт 10, 2018 9:52 amVLADO66 написа:
И за какво тази цялата гимнастика.Изкарваш от мазето един трижилен кабел за да удължиш трите кабела на релето, което си сложил на подходящо място навън и си подвързваш захранването на тоя кабел.
Защото не искам цяла нощ да свети. В момента в 1:00 часа изключва, не ми е необходимо да е осветено цяла нощ. Проблема ми е включването.
Andri01 - майстор
Таймер постоянно включен в контакта, подава захранване към фоторелето към 17ч. и го спира към01ч. Фоторелето си включва при стъмняване и изключва лампите в 01ч. Тази конфигурация работи при мене вече над 15г.
VLADO66 - майстор
Аха, ясно.Не искаш да ти работи цяла нощ

Тема "Фотореле какво и как?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: