Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.

Здравейте. Благодаря на колегата с темата за 3kW и отговорите към нея.
Подобно на нея пускам и аз с примерна схема.
(извинявам се за качеството, полеви условия :-D ).
Тази ми е идеята за свързване. Стринговете са два. Единият е ЮГ, втория е ЗАПАД. Покривна конструкция. Два хибридни инвертора по 5.6kW всеки EASUN в паралел. За всеки инвертор по един стринг. Панелите са по 6 на стринг - Longi 455wp.
Батерията самоделка с BMS 300A.
На обекта още няма централно захранване. Къщата е в строеж.
Още съм в етап монтаж конструкция/панели.
Сам се оправям. :-D Като материали и консумативи, всичко е налице.
Та колеги...така конфигурацията ще работи ли или бъркам някъде?
Благодаря предварително.

Прикачен файл

20220929_040424.jpg
Последна промяна от Chilipincho на пет сеп 30, 2022 12:16 pm, променено общо 1 път.
brum - майстор
Качи точен модел на инвертора и manual-а му.

Почти съм сигурен, че в кутията с limiter/SPD/meter имаш устройство което трябва да ограничи връщането на енергия към мрежата. Такова устройство обаче трябва да е между инвертора и мрежата. Това ще го пише в документацията на инвертора.

Малко странно ми изглежда свързването на инвертора. Какво е change over box? Да го превключваш от on-grid в off grid режим ли? Или за тотално изключване на инвертора и работа само от мрежата?

Какви са напреженията на панелите без товар (open circuit voltage)? В какъв диапазон работи MPPT контролера на инвертора? И панелите по 6 последователно във всяка линия ли ще са?

Имаш ли проект или действаш изцяло в посока "направи си сам"? Ще го узаконяваш ли после?
пет сеп 30, 2022 6:33 ambrum написа:
Качи точен модел на инвертора и manual-а му.

Почти съм сигурен, че в кутията с limiter/SPD/meter имаш устройство което трябва да ограничи връщането на енергия към мрежата. Такова устройство обаче трябва да е между инвертора и мрежата. Това ще го пише в документацията на инвертора.

:?: Да, такъв ще има в дясно "долната кутия".

Малко странно ми изглежда свързването на инвертора. Какво е change over box? Да го превключваш от on-grid в off grid режим ли? Или за тотално изключване на инвертора и работа само от мрежата?

:?: Кутията е такава, да. В автоматичен режим, ако нещо стане с инвертора/те, превключва на мрежа. А иначе е зададена по дефолт на ФВ/инвертори. Може и ръчно да се превключва, според ситуацията.

Какви са напреженията на панелите без товар (open circuit voltage)? В какъв диапазон работи MPPT контролера на инвертора? И панелите по 6 последователно във всяка линия ли ще са?

:?: Панелите ги дават Voc/V 49.5 и са последователно вързани, всяка линия по отделно.
Инверторите са по 500VDC


Имаш ли проект или действаш изцяло в посока "направи си сам"? Ще го узаконяваш ли после?
:?: Без проект съм. За собствено ползване без продажба. Прочетох (а дали съм разбрал) че може само с уведомление, ама то ако ще се съобщава ще трябва и проект...май, а? :?
Поздрави.
hidrazin - майстор
пет сеп 30, 2022 3:07 amChilipincho написа:
Батерията самоделка с BMS 300A.
BMS-а има ли комуникация с инвертора/инверторите?
:partyman:
пет сеп 30, 2022 9:22 amhidrazin написа:
пет сеп 30, 2022 3:07 amChilipincho написа:
Батерията самоделка с BMS 300A.
BMS-а има ли комуникация с инвертора/инверторите?
:partyman:
Както го дава производителя. Ще направя сплит на + и - за двата инвертора.
Допълнителни връзки към устройство чрез БТ, или кабел. Има мини дисплей за t° и заряд на батерията + датчик за t°.

Прикачен файл

Screenshot_20220930_080423.jpg
feikot - специалист
Не изглежда да има някаква забележка на първо четене
пет сеп 30, 2022 11:55 amfeikot написа:
Не изглежда да има някаква забележка на първо четене
И аз така си мисля но да видим. Скоро ще разберем. Има още работа, пък и сега съм вън от страната. Тръгнах с един инвертор и 6 панела. После взех още 6 панела, инвертора по разчет не може да поеме повече от 9, остават ми 3, е не става. Покрива повече от 6 на скат не взима. И така, продадох го и взех тези два. Евентуално някой ден, панелите да разбутам само. Върти ми се тия дни един ветрогенератор 2-3kW в главата, ама ще видим. Ще ми се нещо допълнително да влиза в батериите като няма слънце особено сега зимата.
Ай ще го оставим за друга тема. :partyman:
feikot - специалист
И аз мисля да взимам ЕАсън инвертор, но не съм се решил на 100% още. Обаче тоя смарт метър не ти е необходим за този инвертор, защото той реално има в него, тъй като му вкарваш и тока от енергото.
brum - майстор
Тоя BMS на картинката прилича на Daly. Лош избор е. Маса народ по американските форуми е ревал от него. Вземи си Seplos-ки BMS. Той има читава комуникация с инверторите. И е класи над Daly-то.

За проекта - подозирам, че не си прочел правилно. Проект ти трябва. Не ти трябва разрешение от ЧЕЗ/ЕВН/ЕП. През общината минаваш задължително, а при ЧЕЗ/ЕВН/ЕП. си на уведомителен режим ако не връщаш енергия.

Процеса е следният:
1) Проект (ел. част, конструктивна част)
2) Разрешително за строеж (не могат да откажат при наличие на проекти, но отнема време да го издадат)
3) Уведомление до ЧЕЗ/ЕВН/т.н.

Поне такова ми е разбирането за момента. Сградата на която го слагаш трябва да има акт 16.


Панелите са ти 300 волта без товар. Има още един параметър на инвертора - MPPT range. Но съм на 99% че попадаш в него.
andy_forresite - майстор
Би трябвало да е съобразил волтовете от панелите, при достигане на които инверторът ще започне да работи и ще започне процесът по производство на електроенергия.
Намерих един модел "Еасън" 5.6-киловатов хибриден инвертор с обхват 120-450VDC. С 6 панела няма да прескочи 250VDC колкото и силно да грее слънцето. И като ампери не надвишава инвертора с така замислени стрингове. Само не знам от запад какво ще се добива. Не съм запознат, но бих заложил всичките 12 парчета на юг, пък много важно че малко преди залез ще се прибутат няколко киловатчаса към батерия или консуматори с този запад. Но може и както го е решил да е по-добре, не знам.
По схемата съм един голям пас. Нищо не отбирам.
Относно стъпките да бъде всичко в реда на нещата те са доста. Имам ги извадени на принтер в работата. Мисля че бяха 11-13 някъде. Помня че се започваше с идеен проект, после становище от конструктивен инженер, също от електроинженер, след това се ходи при главния архитект на общината за виза някаква беше, носи се нотариален акт на сградата (документ за собственост на имота ... може и терен да е, земя), иска се становище от ЕРП-то ... Няма нищо безплатно - всичко се плаща. Такса това, такса за онова.

Тема "5.4 kW ФВ хибридна система." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: