Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
lov - майстор
Ти убаво си мислиш за 2-3kW товар ама като знам от собствен опит че в последствие временното става за постоянно. :lol: И натоварването полека почва да расте прогресивно над предвиденото. И влизаш в схемата това или онова да включа и се почва едно :? що не заложих по голямо сечение. С всеки изминал ден ставаме все по зависими от електричеството колкото и да не ни се иска.
kuger - майстор
Не си докарвай проблеми с алуминиев кабел. Заложи на меден, няма да сгрешиш.
Имал съм огромни проблеми с алуминиеви /вече никакви :-D /.
valentino76bs - майстор
Сложи го в тръба! 4 кв. влиза в една 32 черна тръба без проблем ако ще и 100 метра да е?Тръбата пази!
preslav - майстор
Защо отпада варианта с въздушен кабел?
swissmad1 - специалист
пет окт 12, 2018 9:31 pmvalentino76bs написа:
в една 32 черна тръба Тръбата пази!

По добре в пвц тръба за мръсен канал с лепило на снадките.Металната тръба ръждясва от влагата в земята
lov - майстор
Вярно че е дългичко трасето и струва пари но за мен най добрия вариант е полиетиленова тръба за вода. Херметизираш двата края и забравяш че вътре ще влезе влага. Ако се наложи лесно се подменя кабела щото риска да се смачка такава тръба е по малък. А и в един момент може да се ползва пак и по предназначение за вода. Предполагам че и колегата като е писал за черна тръба е имал в предвид същата.
valentino76bs - майстор
съб окт 13, 2018 3:02 pmswissmad1 написа:
пет окт 12, 2018 9:31 pmvalentino76bs написа:
в една 32 черна тръба Тръбата пази!

По добре в пвц тръба за мръсен канал с лепило на снадките.Металната тръба ръждясва от влагата в земята
Ах как метална :) черна на цвят точно такава за вода дето е.Даже има една дето я купувам малко по евтина е не я знам за какво е но кабеларките я ползват ,перфектна е! От вътре е малко груба.
valentino76bs - майстор
съб окт 13, 2018 3:34 pmlov написа:
Вярно че е дългичко трасето и струва пари но за мен най добрия вариант е полиетиленова тръба за вода. Херметизираш двата края и забравяш че вътре ще влезе влага. Ако се наложи лесно се подменя кабела щото риска да се смачка такава тръба е по малък. А и в един момент може да се ползва пак и по предназначение за вода. Предполагам че и колегата като е писал за черна тръба е имал в предвид същата.
Като казваш херметизираш се сетих за една случка :) преди бяхме положили 4х185 в PVC тръби за канал .Тръбите заровени в земята на места бетон и на определени места шахти ревизионни.Тръгнали змии из дупките и началник ел.мех. отдел да вземе да ги херметизира яко :) с пяна от всички страни хич да няма охлаждане да не влизали змиите вътре.Понеже кабелите думан яко и познай какво се случи ако ти кажа ,че с някаква машина дърпахме кабела и не можа да излезе.Всичко се беше сляло в едно тръби ,кабел ,пръст, бетон стопилка.
nikolov333 - майстор
Това щях да уточнявам и аз.. За охлаждането е по-добре да е в земя, но зависи и от товара, а в случая не се очаква претоварване и голяма консумация.. За целта си има и защити срещу претоварване...
lov - майстор
Аз за това писах по горе че обичам да се презапасявам на тема захранване когато е за мен. Това че ще дам малко повечко пари за кабели майната му. Най ми тежи да копам и къртя и после да ремонтирам. То малко наследствено при мен. :lol: Но съм видял файдата от това което ми остави бащата в наследство в апартамента. Единствено в кухнята се наложи да допълвам но иначе целия е наснован с тръби и кабели за телефони. Включая и тръби до покрива за антени. А кога го е правил ни телефони е имало ни телевизори. Телефон ни вкараха някъде 70-те години а и тогава и с телевизията същото. Сега чинията ми е на покрива закачена на тръбата която е заложил в бетона и ми е излаз за кабела:-D Верно в стените бергманови тръби но тогава те това е имало.

Тема "СВТ или САВТ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: