Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
valentino76bs - майстор
пет окт 12, 2018 1:06 pmlakosste написа:
Здравейте.
Взех скара производство на Скития 3200 вата-монофазна.Скарата е на две зони разделени на по 1600 вата.Въпроса е ,тъй като разполагам с трифазен ток да свържа скарата на две отделни фази с обща нула и дали това ще е трифазно/двуфазно/свързване като нулата няма да е натоварена общо от двете фази.Звънях в завода и жената която ми вдигна там попитала техниците и те отговорили че по принцип може но не знаели какво щяло да стане.
Дано да съм задал правилно въпроса.
Скарата как е ползваш за дома или заведение?
KingLin - майстор
И колко е трудно да направиш една снимка на клемореда?
preslav - майстор
Принципно е възможно и дори е по-добре отделните секции да са на отделна фаза, но има едно НО, трябва свързването да е направено така, че да не ти отпадне гаранцията при евентуален дефект на скарата т.е. всичко зависи от това как производителят е предвидил да се свърже скарата, ако има клеморед нямаш проблеми, ако ще трябва да преработваш фабричните връзки-губиш гаранцията.
lakosste - специалист
съб окт 13, 2018 6:34 ampreslav написа:
Принципно е възможно и дори е по-добре отделните секции да са на отделна фаза, но има едно НО, трябва свързването да е направено така, че да не ти отпадне гаранцията при евентуален дефект на скарата т.е. всичко зависи от това как производителят е предвидил да се свърже скарата, ако има клеморед нямаш проблеми, ако ще трябва да преработваш фабричните връзки-губиш гаранцията.
Още не съм я разопаковал,защото мислех да я връщам.Попитах тук за това упражнение за да не чакам да ми доставят нова.Относно гаранцията-то тя ще отпадне със сигурност,защото аз ще я отворя да и сменя кабела.Не ми е достатъчен 1 метър.
resistbody - майстор
Връзвай, няма страшно от години ползвам една така...
ЩЕ е натоварена 0-та на 2 фази... за да е само баланс се прави 4-проводна звезда с разпределен товар, но тогава трябва да е на 3 скарата... истината е, че ги правят с гъза си тея скари... даже и да е за трифазно пак правят глупсоти производителите...
Има начин, но зависи от реотаните и свързването на скарата, добавяне на контактори, че те балъци ги правят с ключ за бойлер за по-евтино и лесно...
Даже сега ми дойде на идея как да разтоваря малко товара на моята скара..
iliya_i - майстор
съб окт 13, 2018 10:10 amresistbody написа:
ЩЕ е натоварена 0-та на 2 фази...
Натоварена, ама на половината на това, което е при монофазно свързване.
DundyTheCroc - майстор
Не се занимавай да я преправяш, ползвай си я така, ако държиш на някакво разпределение на товара по фазите свържи скарата монофазно към тази фаза, която не ползваш във фурната.
lakosste - специалист
Върнах я и поръчах трифазна.Къде да ходя да хващам балкана и да се занимавам с глупости.Мерси за съветите все пак.
lakosste - специалист
съб окт 13, 2018 2:03 pmlakosste написа:
Върнах я и поръчах трифазна.Къде да ходя да хващам балкана и да се занимавам с глупости.Мерси за съветите все пак.
Здравейте отново.Имам питане относно заземяването на въпросната скара също така и за фурна.
Уредите се намират в едно помещение което ползвах за производство но сега остана свободно защото си построих ново.Та имам трифазна инсталация с 4 жила и в това помещение съм си сложил скарата и фурната за да си ги ползвам.Фурната е свързана на две фази тъй като има вариант за такова свързване.
1.Въпроса ми е относно заземяването на тези уреди.Как да го изпълня ?
Сградата е с метална конструкция и бетонени стени ,като металните греди се виждат.
От вън на едната греда има хваната дебела поцинкована шина която влиза в бетонената основа в земята.
Дали мога да заземя корпусите за металната конструкция ?

2.За напред мисля да си преправя инсталацията като сложа земно и си пусна допълнителен проводник.
Не ми пречи естетическия вид на новите кабели ,които ще минават в каб.канали на стената,така че не мие проблем да я преправя след време.
Достатъчна ли ще е защитата само от заземяването на уредите към бъдещото земно или да слагам и ДТЗ
Благодаря предварително.
hidrazin - майстор
съб ное 17, 2018 6:45 pmlakosste написа:
...Дали мога да заземя корпусите за металната конструкция ?...
Няма как някой да знае докато не се измери това, което смяташ да използваш за заземител.
По принцип а и не само по принцип всички метални части в една такава сграда трябва да са свързани електрически помежду си.
Надеждно свързани и заземени - метални греди, колони, метална покривна конструкция, метални врати...
Иначе да, допустимо е използването на естествени заземители но само след проверка и измерване.

Код: Избери всички

Чл. 162. (1) За естествени заземители се използват: 
1. положени в земята водопроводни и други метални тръбопроводи, с изключение на тръбопроводите за горими течности, 
горими или взривоопасни газове, а също и тръбопроводите, покрити с изолация за защита от корозия; 
2. метални конструкции и арматура на стоманобетонните 
конструкции на сградите и съоръженията, които имат връзка със земята; 
3. метални шпунтове на хидротехническите съоръжения; 
4. оловни обвивки на кабели, положени в земята; не се допуска използване на алуминиеви обвивки на кабели и 
неизолирани алуминиеви проводници за естествени заземители. 
:partyman:

Тема "Трифазно свързване на скара" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: