Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
vaniosl - специалист
Здравейте,

имам следния проблем:

В момента живея в сграда със стара инсталация и както знаете в миналото се е слагал един предпазител на цялата стая и толкова.В момента обаче на този един предпазител ми е свързан и бойлера и честно казано ме е страх да го ползвам така.Предпазителя е 40А и не мисля че би ме спасил при късо съединение.Иска ми се да сложа един 16А предпазител само за бойлера,но в момента няма как да преработя цялата инсталация и затова се надявам да ми помогнете със съвет как да постъпя.Ситуацията е следната,за бойлера е взет проводник от разпределителна кутия в кухнята(бойлера е в под покривното пространство на къщата)от там проводника отива до бойлерно табло(ключ)от там кабела се качва в под покривното пространство и е свързан с бойлера.Кабела е три проводников и самия бойлер е занулен. Интересното е че горе кабела се вижда в смисъл не е вкопан във стена или под.Тук въпроса ми е мога ли в откритата част да поставя предпазител,който да е само за бойлера и поне за сега временно да реша проблема?

До колкото знам предпазителите се поставят на фазата,може ли така ,както е кабела да се прекъсне само фазата и да се постави въпросния предпазител?
nikolov333 - майстор
Може, но няма смисъл, понеже предпазителя се монтира за да пази линията след него.. Тоест трябва да се монтира в рязпределителната кутия или още по-добре от където е взето захранването към нея.. за да не са тези 40А общи за всички кръгове. До бойлера или в таблото му при три приводна инсталация можеш да монтираш ДТЗ.
vaniosl - специалист
Третия проводник е взет от нулата не е заземяване ,а зануляване,при това положение мога ли да сложа ДТЗ?Трябва да намеря временно решение на проблема,то е ясно,че ще се решава генерално,но малко по-късно.
nikolov333 - майстор
Може, но след ДТЗ нулата и заземяването, трябва да НЕ СА ОБЕДИНЕНИ.. През ДТЗ минават фаза и нула, а третия проводник се свързва към заземяването на бойлера ОТ НУЛАТА ПРЕДИ ДТЗ, БЕЗ МОСТ МЕЖДУ НУЛА И ЗЕМЯ В БОЙЛЕРА! Важно е свързването им, за да не стане по-голям проблем, затова не ти препоръчвам да го правиш сам.. Намери си електротехник..
preslav - майстор
Така както си задал въпроса не става много ясно от какво искаш да се предпазиш - ДТЗ няма да те предпази от късо съединение, автоматичен предпазител няма да те предпази от евентуална утечка в бойлера. Предполагам инсталацията ти до въпросната разпределителна кутия не е повече от 4 квадрата, което означава, че трябва да смениш предпазителя с по-малък с десетина Ампера.
FM STEREO - специалист
Една от функцията на всеки предпазител е да изключва при късо съединение, другата е да изключи при претоварване на кабелът който той защитава респективно уредите свързани към него,тоест 40А -мперовият предпазител ще изключи при късо съединение но, 1-не си уточнил какво е сечението на кабелът захранващ бойлерът и неговата мощност, ако бойлерът е 3kW минималното сечение за захранването му е 2,5м2 но е по добре да бъде 4м2, 2-40А за една стая е много, като един контакт не трябва да се натоварва с повече от 16А за това на кръг с контакти се поставя 16А, но в много от старите инсталации на един кръг са вързани една, две или три стай и тогава 16А са малко ако се налага да са включени повече уреди и тогава се прибягва до поставяне на по голям въпреки, че не е редно, но пък понеже спусъците до контактите са със сечение 2,5м2 за да се пазят те по голям от 25А не може да се сложи. Ако инсталацията е читава временно може да работи така с 25А предпазител, иска си техник да ти провери инсталацията и състоянието на връзките в разпределителните кутии. В много от къщите строени през 70-те е така не казвам, че е редно но на много места съм виждал подобно свързване, дори и при едни съседи е така и досега проблем не са имали. Най сигурно си е бойлерът да е на отделен трижилен кабел от таблото, което позволява монтирането на ДТЗ, която сработва при наличие на утечка в нагревателят на бойлерът.
muhala - майстор
По-горе беше казал, че кабелите вървят по тавана. Според мен е по-лесно и по-просто да си опънеш един кабел СВТ 3х2.5мм2 от таблото до бойлера през тавана. В таблото слагаш една комбинирана ДТЗ 16А и ток на утечка 30мА и забравяш за всякакви други варианти. Може да сложиш кабела в едно метално гофре, ако има гризачи :)

Тема "Автоматичен предпазител за бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: