Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
qnkov - специалист
Здравейте. Взех един монофазен двигател за компресор. Да развърта един ремък , като цяло - проста задача, но нещо му тежи и накрая загрява като вдигне компресия до половина, от целия монометър, както трябва, и спира. Двигателят определено е някакъв китайски, но изглеждаше голям, затова го взех. Интересува ме някой да погледне параметрите и да ми каже дали не е слаб или някъде има проблем, може би във връзките или нещо си е заминало?

http://prntscr.com/l5ofbf

Ето снимка. На нея съм нарисувал как са пластините и къде са вързани чрез Ф и Н кабела на щепсела. Има два кондензатора - пускова, работна от страните му.
moimoimoi - майстор
А на компресора не пише ли колко киловата трябва да е двигателя?
трябва да се премери тока на двигателя за да се види дали се претоварва
скоро имах случай с един компресор,бяха му запушени филтрите за въздух и съответно не можеше да смуче въздух и товареше много двигателя
qnkov - специалист
съб окт 13, 2018 7:45 pmmoimoimoi написа:
А на компресора не пише ли колко киловата трябва да е двигателя?
трябва да се премери тока на двигателя за да се види дали се претоварва
скоро имах случай с един компресор,бяха му запушени филтрите за въздух и съответно не можеше да смуче въздух и товареше много двигателя
Здравей. Комресорът е доста стар. Няма табели и т.н. Някаква правянка. Работел е досега с двигател от циркуляр, но за да не го свалям всеки път онзи, взех този. На размер са едни и същи. Новият дори старта му е труден и трябва помощ. Тръгва бавно, сякаш работи само на пусковата и ако охлабя леко ремъка, веднага започва да върти по-бързо и след няколко секунди умира. Ремъка го стегах, олабвах, няма как да е от него. Сякаш двигателя е прекалено пиклив. И сега се чудя дали параметрите не са му слаби, или проблема е в китайската сглобка или някъде в клемното табло, да не би нещо да не е вързано правилно? Възможно ли да не е вързан правилно, пластините и т.н., и затова да не работи напълно на 100 процента? Тоя двигател реално ако не може тоя компресор да развърти, просто няма къде да го сложиш, толкова слаб.... Иначе без ремъка като го пуснеш, изглежда че върти добре, но толкова...
moimoimoi - майстор
вероятно пусков кондензатор или центробежен прекъсвач, а може и скъсяване на някоя от намотките да има,най общо казано трябва да се изследва
Brassmonger - специалист
Възможно е от претоварването и спада в оборотите да изключва центробежният ключ в ротора.
preslav - майстор
съб окт 13, 2018 7:30 pmqnkov написа:
Здравейте. Взех един монофазен двигател за компресор. Да развърта един ремък , като цяло - проста задача, но нещо му тежи и накрая загрява като вдигне компресия до половина, от целия монометър, както трябва, и спира. Двигателят определено е някакъв китайски, но изглеждаше голям, затова го взех. Интересува ме някой да погледне параметрите и да ми каже дали не е слаб или някъде има проблем, може би във връзките или нещо си е заминало?

http://prntscr.com/l5ofbf

Ето снимка. На нея съм нарисувал как са пластините и къде са вързани чрез Ф и Н кабела на щепсела. Има два кондензатора - пускова, работна от страните му.
Моторът си е ОК, ами викни някой знаещ да го свърже, че после китайците ще са ти виновни.
Duke_BG - специалист
Изображение

След като има два кондензатора би трябвало да си по схема 2

1 во определи кой от двата кондензатора ти е пусков и кой работен - пусковия е с по-голям капацитет
2 ро определи изводите на намотките
3-то свържи го правилно

едит : така Изображение

и свържи жълто-зеления на болтчето с червената табелка

Тема "Малко помощ с монофазен двигател?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: