Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте колеги! Нужно ми е малко мнение за ел. инсталация на стара къща не село, приемам всякакви съвети и държа да отбележа, че не съм съвсем лаик в тази област, но не съм и голям специалист. Та на кратко ето какъв е проблема. Имам стара двуетажна къща на село с ел. инсталация правена от дядо ми(самоук ел. техник), която е със вътрешен електромер все още и захранване до него 6мм2, предпазителите са два, единия прекъсва фазата, а другия нулата, т.е. имам един токов кръг и съответно много проблеми през зимата. Към инсталацията има вързана и външна баня и лятна кухня с много консуматори. Бях решил да сложа малко табло с 4-ри автоматични предпазителя до електромера, като щях да направя токов кръг за банята, друг за външ. кухня и третия да остане за къщата, като съответно 4-рия е главен, но докато осъществя проекта дядо ми освободи първия етаж :cry: за съжаление и започнах цялостен ремонт на етажа със съответно нова баня и нова кухня. Така, на целия 1-ви етаж положих нова ел. инсталация по всички правила със отделно табло със 9 токови кръга и главен предпазител ( общо 10 предпазителя) за етажа. Печка, перална , осветление, съдомиална, бойлер на отделни токови кръгове и три кръга контакти за трите стай, като захранването мисля да го взема от малкото табло на втория етаж, като го вкарам при фазата на главния предпазител. Въпросите са ми възможно ли е такова осъществяване на захранването до първи етаж, както какви да са по големина предпазителите и на двете табла, и дали ще ми стигне 6мм2 кабел за захранване на цялата къща или ще са малко? Благодаря ви, предварително!
atanasov2004 - специалист
Привет! :) Колега не съм толкоз голям специалист но ще се включа :-D Добре е всеки етаж да има отделно табло. Но е важно ако е така с отделни табла до всяко табло да идва по отделно 6 м2 кабел., ако кабела идва от едното до другото табло на етажа, не виждам смисъл от две табла. Тогава си
направи едно голямо табло за двата етажа с една "евро шина" и монтирай повече АП/авт.предпазители/ - може на два реда за всеки етаж. От таблото
към контактите напълно достатъчни са 4 м2 мостов кабел , освен ако не ползваш проточен бойлер 8-10кВ. АП-та от 25 до 35 А са напълно достатъчни, но
ако искаш повече - лесно се демонтират :-D и се подменят. За главен предпазител не виждам смисъл повече от 63 А, но моят е 100А :lol: за един апартамент. Важно! Добре е да имаш хубава здрава медна шина за НУЛАТА, да се стяга със здрави болтове и гайки всеки кръг. Успех!
ср окт 17, 2018 11:36 amatanasov2004 написа:
Привет! :) Колега не съм толкоз голям специалист но ще се включа :-D Добре е всеки етаж да има отделно табло. Но е важно ако е така с отделни табла до всяко табло да идва по отделно 6 м2 кабел., ако кабела идва от едното до другото табло на етажа, не виждам смисъл от две табла. Тогава си
направи едно голямо табло за двата етажа с една "евро шина" и монтирай повече АП/авт.предпазители/ - може на два реда за всеки етаж. От таблото
към контактите напълно достатъчни са 4 м2 мостов кабел , освен ако не ползваш проточен бойлер 8-10кВ. АП-та от 25 до 35 А са напълно достатъчни, но
ако искаш повече - лесно се демонтират :-D и се подменят. За главен предпазител не виждам смисъл повече от 63 А, но моят е 100А :lol: за един апартамент. Важно! Добре е да имаш хубава здрава медна шина за НУЛАТА, да се стяга със здрави болтове и гайки всеки кръг. Успех!
Привет и от мен колега, това с двете табла се получава най-вече заради перфектното състояние на втория етаж (ремонтиран е), не искам да къртя нищо там, но и с цел пестене няколко десетки метри кабел (поне 40м), има тръба за захранване от втори към първи етаж и мисля да си я ползвам. А за главен 63А няма ли да е малко много за 6квадрата кабел, на който му дават да държи по таблици до 50А? Благодаря за мнението :supz:
tzetz009 - специалист
ср окт 17, 2018 11:20 amliuten написа:
..... предпазителите са два, единия прекъсва фазата, а другия нулата, т.е. имам един токов кръг ......
:) А така-а-а ! Този предпазител на нулата да изхвърча веднага !!! Нулевия проводник се свързва директно към нулевата шина !

:partyman: :partyman: :partyman:
atanasov2004 - специалист
Точно така - нулата ЗАДЪЛЖИТЕЛНО към шината и здраво стягане!
atanasov2004 - специалист
Писал съм че не виждам смисъл повече от 63А :) Щом прехвърляш от едното табло към другото - просто второто табло става разпределителна кутия.
От вуйчо ми съм научил че осветлението в помещението където е таблото е добре да бъде отделно от кръга с осветление на целия етаж. Ако падне или
изгори предпазител - на осветителния кръг. Няма да търсиш кибрит или фенерче :-D да видиш кой предпазител е "паднал" - имаш осветление при таблото :wink: Друго също подходящо решение е в стаите на жилището/къща, апартамент/ е контактите да са свързани - на предпазители - леви и десни
контакти. Какъв е смисъла - ако изгори предпазител на контакта от "ляво" - жената се нерви че не може да изглади или да си гледа сериала :lol: , местиш
уреда или разклонител от дясно и продължава да гледа филма :-D Успех!
ср окт 17, 2018 12:54 pmatanasov2004 написа:
Писал съм че не виждам смисъл повече от 63А :) Щом прехвърляш от едното табло към другото - просто второто табло става разпределителна кутия.
От вуйчо ми съм научил че осветлението в помещението където е таблото е добре да бъде отделно от кръга с осветление на целия етаж. Ако падне или
изгори предпазител - на осветителния кръг. Няма да търсиш кибрит или фенерче :-D да видиш кой предпазител е "паднал" - имаш осветление при таблото :wink: Друго също подходящо решение е в стаите на жилището/къща, апартамент/ е контактите да са свързани - на предпазители - леви и десни
контакти. Какъв е смисъла - ако изгори предпазител на контакта от "ляво" - жената се нерви че не може да изглади или да си гледа сериала :lol: , местиш
уреда или разклонител от дясно и продължава да гледа филма :-D Успех!
Благодаря!
muhala - майстор
Неразбрах дали си махнал старото табло с предпазителя на нулата, но ако не си, то веднага шунтирай предпазителя на нулата. Направо го махни. Преди години се е правило така (поне за София знам, че е било така), защото домовете са се захранвали с две фази и 150в напрежение между фазите. Не е имало нула. После са преработили захранването на 3ф + нула и така е останал предпазителя на нулата. Това е много опасно в двупроводна инсталация и занулени контакти.

Налисал си "нова ел. инсталация по всички правила". Това предполагам, за теб означава 3 проводна инсталация и ДТЗ. Ако си сложил дужилни кабели нищо не си направил както трябва.
ср окт 17, 2018 3:25 pmmuhala написа:
Неразбрах дали си махнал старото табло с предпазителя на нулата, но ако не си, то веднага шунтирай предпазителя на нулата. Направо го махни. Преди години се е правило така (поне за София знам, че е било така), защото домовете са се захранвали с две фази и 150в напрежение между фазите. Не е имало нула. После са преработили захранването на 3ф + нула и така е останал предпазителя на нулата. Това е много опасно в двупроводна инсталация и занулени контакти.

Налисал си "нова ел. инсталация по всички правила". Това предполагам, за теб означава 3 проводна инсталация и ДТЗ. Ако си сложил дужилни кабели нищо не си направил както трябва.
Да, но само за етаж едно.
muhala - майстор
ср окт 17, 2018 11:36 amatanasov2004 написа:
....От таблото
към контактите напълно достатъчни са 4 м2 мостов кабел .....
Чак пък 4мм2... Номиналния ток на контактите е 16А. Такъв предпазител се слага на линията и кабела няма нужда да е повече от 2.5мм2 в такъв случай.
ср окт 17, 2018 11:36 amatanasov2004 написа:
....
АП-та от 25 до 35 А са напълно достатъчни, но
ако искаш повече - лесно се демонтират :-D и се подменят.
Не мислиш ли, че 35А са твърде много за 4мм2 кабел, а и за всеки един контакт ?
ср окт 17, 2018 11:36 amatanasov2004 написа:
....
За главен предпазител не виждам смисъл повече от 63 А, но моят е 100А :lol: за един апартамент.
Ти си играч! Какъв е предпазителя при елекромера ?
С тези 100А може да се запалиш!
ср окт 17, 2018 11:36 amatanasov2004 написа:
....
Важно! Добре е да имаш хубава здрава медна шина за НУЛАТА, да се стяга със здрави болтове и гайки всеки кръг. Успех!
За мен горното означава, че си с двупроводна инсталация. Няма лошо да се стяга нулата.

Тема "Моля за малко помощ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: