Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Brassmonger - специалист
Отскоро си разработих генератор от трифазен асинхронен двигател 750 вата.( 380v Y /220v ^). Проблемът е ,че се получава механична съпротива в ротора когато се самовъзбуди дори и без товар а само с трите кондензатора за трите фази. Нормално ли е това по- принцип за този режим или е нужно някакво много прецизно изчисляване на кондензаторите за да се избегне този ефект. Изходното му напрежение е почти пропорционално на тази съпротива.
MamaMy - майстор
За променливото напрежение кондензатора си е товар. Колкото по-голям е капацитета, толкова по-голям товар е. С две думи реактивното му съпротивление е по-малко.
kolev_k - специалист
С какво го въртиш и как усещаш съпротивата?как си навързал кондензаторите?
lecki - специалист
Колега разкажи малко по-подробно, колко микрофарада са кондензаторите, какво напрежение излиза - мени ли се като мениш
кондензаторите и под товар, на какви обороти го развърташ, товарил ли си го?
Начертай как свързваш и как възбуждаш?
hidrazin - майстор
Вятърни генератори - вятърничава работа.
Общо взето за никакъв чеп не стават и трябва да се забранят в населени места.
Да се забранят всякакви мощности в чертите на населите места и поне километър извън тях.
Вятърничавите генератори са най-тъпия начин да се използва енергията която може да се усвои от ... "нищото".
:partyman:
Brassmonger - специалист
съб окт 20, 2018 9:08 pmkolev_k написа:
С какво го въртиш и как усещаш съпротивата?как си навързал кондензаторите?
Кондензаторите са ми 3 броя свързани в триъгълник. Те са със стойност 400v 5mf. Товарите също са свързан паралелно на тези три кондензатора също като в класическата схема. За товари с ниско съпротивление обаче се налага да са последователно на кондензаторите. Не знам защо напреженито при изводите на кондензаторите дори и на празен ход не достига над 200v а се получава ефекта на индукционна спирачка. :?
Схемата ми е аналогична на тази:http://rooyansanat.com/wp-content/uploa ... erator.png само ,че в моя случай товарите са отделни устройства. Не е единичен трифазен консуматор.
Развъртам с малка ръчна бормашина а също и по един друг начин подобно като с редуктор. Даже мисля да си търся червеячен редуктор със средно предавателно число.
Последна промяна от Brassmonger на пет ное 09, 2018 6:23 pm, променено общо 2 пъти.
Brassmonger - специалист
съб окт 20, 2018 9:17 pmlecki написа:
Колега разкажи малко по-подробно, колко микрофарада са кондензаторите, какво напрежение излиза - мени ли се като мениш
кондензаторите и под товар, на какви обороти го развърташ, товарил ли си го?
Начертай как свързваш и как възбуждаш?
Развъртам до оборотите, при които генераторът се самовъзбужда и може да поддържа протичане на ток през товара и напрежение поне 100v.

За останалите въпроси към мен виж отговора към друг потребител от мен по-горе.
Последна промяна от Brassmonger на пет ное 09, 2018 6:03 pm, променено общо 1 път.
ben84 - специалист
нед окт 21, 2018 12:37 amhidrazin написа:
Вятърни генератори - вятърничава работа.
Общо взето за никакъв чеп не стават и трябва да се забранят в населени места.
Да се забранят всякакви мощности в чертите на населите места и поне километър извън тях.
Вятърничавите генератори са най-тъпия начин да се използва енергията която може да се усвои от ... "нищото".
:partyman:
Защо така?
Слънчевите да не са по-невятърничеви?
Що да си не туря 100 вата перка в двора?
hidrazin - майстор
чет ное 08, 2018 10:48 pmben84 написа:
...Що да си не туря 100 вата перка в двора?...
Щото имам пушка. Няколко пушки. С различен вид джепане.
Част от пушките и джепането ми са ориентирани точно към вятърничави генератори и техните не много умни собственици.
Та те за тва... :-D
:partyman:
P.S. Иначе няма проблем. Сложи си не 100 ами 10 000 вата ама да е на поне 500 метра от къщата ми.
И въобще на 500 метра от най-последната къща в селото - демек на къра или в гората.
Иначе ще има:
Прикачен файл:
Wind shoot.jpg
Wind shoot.jpg (46.36 KиБ) Видяна 1875 пъти

и мнооооооо ще се кефя. :crazy:
Brassmonger - специалист
След последните опити постигнах добър резултат по тази схема:https://drive.google.com/file/d/18jpoD5 ... p=sharing . За извода за товари с ниско съпротивление работят (ъглошлайф, дрелки, прахосмукачки, и някой по-мощни нагреватели) :razz:
Не работят съвсем както от мрежата, но е постижение.
На изводите за товар с високо съпротивление работят само адаптери и зарядни, LED лампи, маломощни нагреватели и малки (двигатели до 80W).
Включването на товар с ниско съпротивление към извода за високоомен товар не позволява на генератора да се самовъзбуди.Включването на нискоомен товар на мястото за високоомен дори и при вече налично напрежение е почти като късо съединение.

Тема "Асинхронен генератор - съпротива в ротора без товар." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: