• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
petromaniq66 - специалист
Това е ролята на конвенционалните баласти с дросели и стартери. При електронните картината е коренно различна - според качеството на баласта. Та да не те чопли повече :-D :?
preslav - майстор
нед окт 21, 2018 4:16 pmpetromaniq66 написа:
Това е ролята на конвенционалните баласти с дросели и стартери. При електронните картината е коренно различна - според качеството на баласта. Та да не те чопли повече :-D :?
То, че няма да ми спре чопленето е ясно, ама и ти нищо не казваш по въпроса. Аз нямам луминисЦВЕТНи тела, нямам и намерение да си слагам, ама що да не науча каква е разликата във функциите на електронните баласти и дроселите+стартерите. Брат ми (лека му пръст) преди доста години правеше някакви електронни схеми и "палеше" луминисцентни лампи с изгоряла нажежаема жичка, всичко с дискретни елементи, всичко навивано на ръка, примитивно, но забавно, че и работещо. Сега е лесно, скоро китайците и децата ни ще вземат да правят, че на ръка е трудно.
plamen6703 - майстор
Преди години като имаше режим на тока се правеха трансфертери, свързваха се към автомобилен акумулатор и се "палеха" дефектни луминесцентни лампи... ползвах част от ТХО на телевизор "София 31" като се доработваше товарната бобина и се ползваха още няколко електронни елемента...светеше като бял ден. Тогава беше "направи си сам", сега всичко стана "купи си сам"... има всичко на пазара! :partyman:
tzetz009 - специалист
нед окт 21, 2018 8:57 ampetromaniq66 написа:
...... Освен това баласта може да има антибонашка защита и лампите изобщо да не запалят. Някой беше плакал във форума, че със стандартно свързване и нови лампи баласта признавал само "PHILIPS" или "OSRAM" беше.....
:? Глупости на кубик ! Редно е производител на ЛЛ да ги пусне да поработят още в завода , да им се изпари живака и като ги монтираш да тръгнат от раз . Е щеше да е хубаво , но някои не го правят ! На дросел( 20W )и стартер се "подгрява" предварително и чак тогава се монтира . Иначе проблясват като стробоскопи и ги чакаш ( ако ти се чака ) .

:partyman: :partyman: :partyman:
DMN - майстор
petromaniq66 написа:
И какво ще измисляш перппето мобиле по схемата ли?
Няма страшно, не бой се, няма да те мина в мисленето, сакън...
preslav написа:
Брат ми (лека му пръст) преди доста години правеше някакви електронни схеми и "палеше" луминисцентни лампи с изгоряла нажежаема жичка, всичко с дискретни елементи, всичко навивано на ръка, примитивно, но забавно, че и работещо.
Сещам се и за тази схема, не съм я правил, едно приятелче преди доста време я беше пробвал, но не остана много доволен.
https://constructor.bg/lumi.htm

На мен също темата ми стана интересна, дали може и с какво свързване евентуално да светнат четири лампи с този баласт на kolev_k. Ако се свържат в паралел две по две, какво ще стане :? .
preslav - майстор
нед окт 21, 2018 7:48 pmDMN написа:
petromaniq66 написа:
И какво ще измисляш перппето мобиле по схемата ли?
Няма страшно, не бой се, няма да те мина в мисленето, сакън...
preslav написа:
Брат ми (лека му пръст) преди доста години правеше някакви електронни схеми и "палеше" луминисцентни лампи с изгоряла нажежаема жичка, всичко с дискретни елементи, всичко навивано на ръка, примитивно, но забавно, че и работещо.
Сещам се и за тази схема, не съм я правил, едно приятелче преди доста време я беше пробвал, но не остана много доволен.
https://constructor.bg/lumi.htm

На мен също темата ми стана интересна, дали може и с какво свързване евентуално да светнат четири лампи с този баласт на kolev_k. Ако се свържат в паралел две по две, какво ще стане :? .
Той петролния маниак нещо замълча, а аз такива много, много не ги долюбвам - или се изхождаш по въпроса и отстояваш позициите си, или изобщо не се изказваш. И все пак, нека не прибързвам, може пък човекът да е на пъп и да не му е до дискусии с лаици! Ще почакам някакво обяснение (от него или от други), каква е разликата (принципната) в ролята на електронния баласт и онзи дето "бъзди". Нека се изложа, но доколкото ми е известно във всички подобни ламБи има газ, който се наелектризира и кара луминофора да свети (много грубо казано), още по-грубо казано, това е мълния, която протича от единия до другия край на тръбата покрита с луминофор, а още по-грубо казано това е изкуството на заварчика да поддържа дъгата на елктродъговото заваръчно устройство, така че "хем вълкът сит, хем агнето цяло" - заварчикът в случая е електрония баласт, който е наследник на дросела, който пък е кранчето, което пуска толкова вода, че хем да се измиеш, хем да не се опръскаш.
Когато съм се раждал, за LED технология не са и чували, значи ли това, че и аз не трябва да знам за нея сега - проспал съм часовете за луминисцентните лампи, но СЕГА искам да науча за това дали от пръдня става боя. Отдавна съм се убедил, че форумът не става за обучение, но няма смисъл да толерирам подутостта на някои всезнайковци - вариантите са два, или си полезен, или си за... смея се защото съм гарга.
stoy@n - специалист
Да ама чисто математически 5х18 е по-близо до 2х49 :-D
ben84 - специалист
нед окт 21, 2018 7:48 pmDMN написа:
Сещам се и за тази схема, не съм я правил, едно приятелче преди доста време я беше пробвал, но не остана много доволен.
https://constructor.bg/lumi.htm
Mножител на напрежение.
Работи, ама слабо свети така, както е по схема.
Brassmonger - специалист
Не виждам как ще ги запали последователно след като на всяка преди това трябва да загреят електродите и да запалят едновременно така че да е стабилна системата.
Junak - майстор
вт окт 30, 2018 10:26 pmBrassmonger написа:
Не виждам как ще ги запали последователно след като на всяка преди това трябва да загреят електродите и да запалят едновременно така че да е стабилна системата.

Прикачен файл

111.png
  • 1
  • 2

Тема "последоватено свързване на луминисцентни лампи..." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: