• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 17
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
bavareca7778 - специалист
Здравейте колеги, понеже се хванах да сменям таблото в къщи ме тормози само един въпрос. Много изчетох как точно да вържа предпазителите и се оказа , че едни казват едно а други друго , та реших да питам за окончателен отговор.Прилагам две импровезирани схеми да ми кажете как точно е правилното свързване на главния предпазител с останлите??? Има ли значение от къде ще влезе фазата и от къде ще излезе(на предпазителите нищо не пише)

Прикачен файл

Ел схема 2.jpg

Прикачен файл

Ел схема 1.jpg
kozl - майстор
От където и да свържеш фазата все ще работи предпазителя. В единия случай палеца на главния АП ще наопаки спрямо останалите предпазители,. Ако това не ти пречи поне може да използваш гребена и за главния препазител.
bavareca7778 - специалист
Искам само да допълня , че инсталацията е с по два кабела... тоест фаза и нула и няма да има ДТЗ ..... Също така за бойлера минава прес бойлерно табло 16 А и не съм сигурен дали предпазитела трябва да е 16 или 25 А .
kozl - майстор
Последното зависи от бойлера. За 3 кW - 16А.
bavareca7778 - специалист
А за да си работят без да са наопаки а всички да си изключват еднакво (на доло) трябва да ползвам мостче ? правилно ли разбрах ?
shadow__01 - майстор
Вторият вариант естествено!
Първият вариант се прави само когато фазовия проводник е много къс и те мързи да го снаждаш с клеми, кербове или запояване.
П.С. Тази дума "детцка" направо ми вади очите... Без повече коментар.
nikolov333 - майстор
Те и в двата случая си изключват надоло.. освен ако не смяташ да обръщаш и предпазителя :-D Просто в единия случай при изключен предпазител, ще имаш "ток"от горния край на предпазителя, а в другия отдоло. Чел съм някъде във форума, много задълбочен отговор на въпроса ти от много уважаемия от мен г-н П.Петков, където е обяснено, за някакво изискване, подвижни части да не остават под напрежение или обратното..не помня със сигурност. Ако искаш търси в търсачката на форума...
bavareca7778 - специалист
Благодаря ви за отговорите, действам по схема 2 :)
ben84 - специалист
Схема номер три :wink:
Иначе всички ще бачкат коректно.

Прикачен файл

fgh.jpg
fgh.jpg (40.8 KиБ) Видяна 2981 пъти
bavareca7778 - специалист
пет окт 26, 2018 9:39 pmben84 написа:
Схема номер три :wink:
Иначе всички ще бачкат коректно.
ben84 Харесва ми схема 3 но като се замисля тя ще ми е като резервен план. Сега искам да закарам фазите да минат зад предпазителите с цел да са по дълги кабелите в таблото. Ако след време нещо се наложи или ще се налага да скъсявам кабели то твоята 3-та схема е чудесен вариант за това :) Не споменах че кабелите ми идват едните от ляво другите от дясно в долните краища на таблото.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 17

Тема "Свързване на ел табло" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: