Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
GSH
Здравейте колеги, правим ремонт на къщата и сега е момента да се положи алармената инсталация. Системата която бих искал да инсталирам не е от най-простите и се оказа доста по-сложно от колкото си мислех. Вчера и днеска четох различни теми и мнения, но като цяло съм объркан. Ще съм ви много благодарен, ако може да ме насочите и дадете препоръки, като започнем от каква централа, сензори, камери и тн да купя и стигнем до колко и какви кабели да поставя. Търся някакъв баланс между цена качество, да не е най-скъпото, но не и компромис с качеството. Приложил съм начартана от мен скица, опитал съм да я направя максимално подробна и съм показал къде мисля да стоят сензорите и сирените. Къщата е на един етаж, като има подпокривно пространство, може би там е най-доброто място за централата и сирените? Иска ми се да мога да свържа и GSM нотификация в случай на проблем. Ще е супер, ако камерите могат да бъдат включени към централата и при активиране на алрамата да минават в режим на записване, при регистриране на движение и ако може записа освен локално да се качва и в интернет пространството. Чудя се също къде да поставя сензор 7, който да покрива периметъра около отворения гараж и къде и колко клавиатури да сложа според вас? Не ми е много ясен и принципа на свързване на сензорите и зоните. Доколкто разбрах, най-добре е към всеки датчик да се пусне отделен кабел, както и до всяка клавиатура, сирена и камера нали така? Проблем ли би било ако сензор 4 и сензор 5 както съм ги показал на скицата бъдат вързани с един кабел? Знам че много въпроси станаха, но наистина ще съм изключително благодарен, ако някой може да отговори поне на някой от тях.
Прикачен файл:
skica.png
skica.png (27.33 KиБ) Видяна 2113 пъти
Nimi - специалист
Като две отделни аларми ли искаш да конфигурираш системата? Или просто искаш като легнете да спите да се охраняват помещенията отделно от спалните?
Хм.. помещението в най-дясно си е съвсем отделно. Каква ти е идеята за неговата охрана?

Имаш три външни врати. Желателно е поне на тази до която ще бъде клавиатурата да има магнитен датчик.

Система -> CROW, Paradox, DSC - в моя си ред ;-) Имам и четвърти вариант но се предлага само с монтаж.
Клавиатурата до входната врата на спалните.
Датчици -> цифрови за предпочитане. Като си избереш системата вземи и датчици на марката.
GPRS комуникатор или обикновено известяване.
Сензор 7 - предизвикателство си е;-) Външен датчик!? Ако оградата и вратите около гаража не са плътни не знам дали бих имал желание за да слагам такъв.
Гледайки скицата по-скоро някаква завеса или бариера бих сложил за охрана там. Ако сложиш датчик там ще трябва дистанционно управление на алармата.
Камери -> Hikvision, Dahua и останалите. Ако DVR/NVR-а има вход може да се изкомандва от алармата да започне запис. До устройството си предвиди и кабел за интернет.
Кабели -> 6х0.22 алармен кабел за датчиците. Класиката е датчик-кабел, но може и да ги обединяваш по два.
За камерите - FTP+2x0.5 ще свърши работа независимо от това какви камери ще сложиш.
GSH
Много благодаря за полезния отговор!
Като две отделни аларми ли искаш да конфигурираш системата? Или просто искаш като легнете да спите да се охраняват помещенията отделно от спалните?
Второто
Хм.. помещението в най-дясно си е съвсем отделно. Каква ти е идеята за неговата охрана?
Отделно е да, но все пак ми се иска и то да бъде включено към системата
Сензор 7 - предизвикателство си е;-) Външен датчик!? Ако оградата и вратите около гаража не са плътни не знам дали бих имал желание за да слагам такъв.
Вратите са плътни
Гледайки скицата по-скоро някаква завеса или бариера бих сложил за охрана там. Ако сложиш датчик там ще трябва дистанционно управление на алармата.
Ако има външен датчик защо трябва да е с дистанционно управление? Попринцип кое е за предпочитане - дистанционното управление или клавиатурата?
Благодаря много още веднъж!
Nimi - специалист
Отделното помещение може да се охранява по два начина. Единия е заедно с останалите помещения, а другия като отделен пратишън/дял към системата. При втория случай ще се включва/изключва с код специално за това помещение - като самостоятелна аларма само за това помещение. Може да има отделна клавиатура за помещението, а може и да се ползва и тази която е за централния вход.
Защо може би дистанционно? Ами имайки външен датчик опциите са четири:
1. Той е като входна зона с много голямо входно време което да ти позволява даже да си паркираш колата, да затвориш портите и чак тогава да влезеш в къщата и да изключиш алармата. В този случай се дефинират няколко зависими зони с различни входни времена - не всяка система има такива възможности ;-)
2. Дистанционно което да байпасира/изключи датчика за можеш да извършиш всичките посочени дейности без да предизвикаш алармено събитие. След това влизаш в къщата и изключваш алармата. Не трябва да забравяш да възстановиш датчика след това иначе при следващото включване на алармата външния датчик няма да работи.
3. Дистанционно управление което да включва/изключва алармата когато си извън двора за да можеш спокойно да влезеш без да задействаш алармата.
4. Споменах една аларма която се предлага само с монтаж. При нея влючването/изключването става през смартфона и може да се направи когато си извън двора.

Клавиатура или дистанционно? За мене отговора е еднозначен - клавиатура! Дистанционното се губи, краде или в почти невъзможния случай - копира.
GSH
Разбирам, нещата ми се изясниха значително. Благодаря за изчерпателните отговори!

Тема "Домашна алармена система" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: