Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
drekinov - напреднал
Доколкото прочетох TS-20x централите работят с БДС окабеляване а на всички места пише че осветлението е без допълнително окабеляване та може да предположа че по жиците за аудио, отваряне на врата , звъненне се пуска някакъв специифчен сигнал при натискане на бутона осветление който се хваща от централата и тя пуска ток между 8-11-ти пин.
Бъркам ли нещо ?

при изградена осветителна инсталация па била и тя напълно класически вид .. не виждам как се оправдава вкарване на майстори и после .. 15-20 лв плафон .. 5-10 лв демонтаж на старо осветително тяло 5-10 лв монтаж на тнова и сметката стана 16*40 лв ... 700-800 лв и мизерия във входа и тракане на бургии .. не мерси .. по-добре един стълбищен автомат и евентуално връзка с домофонната централа.
preslav - майстор
При тая мижава консумация на LED лампите не е ли по-добре да се оставят да светят цяла нощ? Продават се фото-релета на подобна цена на стълбищните автомати. Мен винаги са ме дразнели мръсните петна, които се появяват около ключовете за осветление, а те неминуемо се появяват.
Другото предимство на постоянно включеното осветление е безопасността - не веднъж се е случвало излизайки от асансьора осветлението вече да е изгаснало или тъкмо ровиш в чантата за ключа си и цък-нощ.
drekinov - напреднал
Тъй като съм единствения наоколо който даже знаеше кое е стълбищния автомат мисля че няма кой да ми мръдне настройката от 5 минути светене на автомата :D което е предостатъчно даже няколко човека в натоварените часове с едно натискане на бутона да си стигнат до апартаментите.
Да се има впредвид че хората тук са калени .. с месеци / години автомата е бил залепнал и осветлението е работело когато домоуправителя пусне тока или го спре от бушона. Повечето крушки бяха изгорели и на етажи даже нямаше нито една крушка . а на другите етажи кой каквато крушка му се откъснала от сърцето ... я сложил да има .. Все още има хора които излизайки от асансьора не си светват лампите (явно още не са разбрали че "работи" автомата). Има хора които излизайки от асансьора като видят че е тъмно си светват с телефона - наблюдавал съм го от улицата докато се любувам как хубаво светят новите лампи и оглеждам къде какво не свети .. и умувам как да оправя няколкото несветещи плафона .. :D :D
LED крушките особено на V-tac не са пригодени за 24/7 употреба. пише го на опаковката иа на гаранцията. типична дневна употреба от 10-12 часа на ден. Те няма как да докажат лесно че се ползват нон-стоп НО все пак сме честни мушеници и каквото са излъгали на опаковката ние го спазваме :D и
preslav - майстор
чет ное 01, 2018 7:03 amdrekinov написа:
LED крушките особено на V-tac не са пригодени за 24/7 употреба. пише го на опаковката иа на гаранцията. типична дневна употреба от 10-12 часа на ден. Те няма как да докажат лесно че се ползват нон-стоп НО все пак сме честни мушеници и каквото са излъгали на опаковката ние го спазваме :D и
Разбирам напълно положението, но нали от някъде трябва да се започне с поевропейчването.
Крушките не е нужно да работят и през деня, фото-релето ще ги гаси когато съмне и пали когато мръкне, през зимата ще работят 12-13 часа на ден, лятото значително по-кратко. LED-вете до 10 Вата изкарват много дълго, особено ако не са затворени в плафон, но някои държат на естетиката повече от колкото на функционалността.
Не е по темата, но винаги ми е било смешно когато видя някой със смартфон и го чуя да казва "звънни ми ти, че нямам минути" - та и вашата работа, светят си със смартфоните, а нямат 10 лв. за поправка на стълбищното осветление. Разбира се най-простото е да купиш точно същия стълбищен автомат, преместваш жичките от единия на другия и си готов за 8-10 лв. които можеш дори да не си търсиш от смартфонистите.
kozl - майстор
Само с мислене нема да стане Требе си проверка. Каква е домофонната цинтрала, работи ли функцията за осветление :?
В наша сграда стълбищната клетка е на автомат Мьолер (сега Еатон). Автомата има няколко функции, но най ме кефи, че при задържан бутон след няколко секунди се изключва. Автомата управлява контактор, захранен през фотореле и системата се е доказала повече от 10 г, а осветлението не може да се пусне когато е достатъчно светло в ст.клетка. В момента крушките са Витек. Повечето дефекти по тези крушки настъпват в началния период на експлоатация.
Отделно в коридорите на всеки етаж има отделен стълбищен автомат, за момента АСЕ-5 без, с един, а има и с два диода. Тези с два диода индикират натиснат бутон. Към всички автомати съм добавил контактор, и предпазител на 2А. И от тогава нямам стопени писти в платките на АСЕ-5, намаляха повредите, но случва се през 2 години да дефектира някой от АСЕ-тата. Ала пък цената им е към 13 лв. Пък и аз ги възстановявам, та имам в резевр.
И не пропускай контактора. Повишава сигурността и трайността.
И ако имам ограничение в бюджета бих избрал евтин автомат + контактор, вместо хубав скъп автомат.
DMN - майстор
shotik написа:
В стълбището на къщата , където съм сега , с баджанака монтирахме 5 броя плафони с датчик и вече три или четири години няма проблеми. Мисля ,че това е добро решение,
И за мен това е най-удобното решение за стълбищно осветление. Хич не е зле, авторът сериозно да помисли за такъв вариант при тях.
shotik написа:
като недостатък е ,че може да си неподвижен и да изгасне лампата в неподходящ момент
Това е много сериозен недостатък, особено ако някой е решил да сложи такова осветление в тоалетна :-D :lol: . Случвало ми се е това - влизаш и тъкмо го извадиш, и осветлението настроено от някой умник на минималното време(секунди) угасва точно като започнеш да "поливаш". Оставаш на тъмно и започваш да си мислиш - за да светне отново, трябва да мръдна, ако мръдна ще се опикая. Все пак се престрашава човек и маха с ръка, след като светне се виждат резултатите от стрелбата в тъмно и махането. За тези, които са подпийнали е по-лесно, те така или иначе не могат да стоят мирно, а се клатушкат и осветлението при тях не угася :-D .
valentino76bs - майстор
чет ное 01, 2018 6:29 ampreslav написа:
При тая мижава консумация на LED лампите не е ли по-добре да се оставят да светят цяла нощ? родават се фото-релета на подобна цена на стълбищните автомати. Мен винаги са ме дразнели мръсните петна, които се появяват около ключовете за осветление, а те неминуемо се появяват.
Другото предимство на постоянно включеното осветление е безопасността - не веднъж се е случвало излизайки от асансьора осветлението вече да е изгаснало или тъкмо ровиш в чантата за ключа си и цък-нощ.
Да свети цяла нощ..... мале не си имал работа с входове!Ми ако е 18 етажно село?
Пък и с фотореле въобще не ми се струва удачен вариант даже бих казал ,че е зле!
drekinov - напреднал
Говорих с AudioQ които ме свързаха с човек от Русе.
Каза че трябва централата да се отвори . явно корпуса и надписа на всички са едни и същи, но вече вътре платката е различна и за да има стълбищно осветление трябва да има втора платка която най-вероятно липсва но пък струва 70 лв с монтажа. 15 лв за разходката / проучването / консултацията на място и каза че стълбищния автомат няма значение какъв ще е дали ще е от 15 лв от 30 или по-скъп всички може да се направят да работят с тази платка .. а обикновено се скапвали заради различната консумация и тип на крушките които са по етажите .. тоест както е било при нас - мешаница.
Вече е 99.99% сигурно че втора платка най-вероятно няма в централата .. все пак това е бая голям преразход за строителя :D, но ще видим какво ще се разберем във входа
kozl - майстор
чет ное 01, 2018 10:41 amdrekinov написа:
Вече е 99.99% сигурно че втора платка най-вероятно няма в централата .. все пак това е бая голям преразход за строителя :D, но ще видим какво ще се разберем във входа
Строителя е монтирал стълбищен автомат с лихт бутони. От чий зор да дублира лихт бутоните с функцията на телефонната централа.
Ако некой го беше светнал за домофона, може би изтеглянето на кабел до всеки апартамента плюс монтаж на лихт бутон ще се окаже по-скъпо от доплащане за платка, но това зависи от броя на апартаменти, а и вероятно по проект не е предвидена функция за пуск на осветлението от домофона. Така че верояно, Строителя си изпълнил проекта. :roll:
preslav - майстор
чет ное 01, 2018 8:40 amvalentino76bs написа:
Да свети цяла нощ..... мале не си имал работа с входове!Ми ако е 18 етажно село?
Пък и с фотореле въобще не ми се струва удачен вариант даже бих казал ,че е зле!
Имал съм работа с по-малки входове (до 8 етажа), знам колко е трудно да убедиш селяка, че на тъмно могат да се правят само деца, но питащият говори за 10 етажа или по-точно за 180 Вата, което са 3 ЛНЖ по 60 Вата, които работят основно на нощна тарифа - казано съвсем грубо, това са 7-8 лв. на месец или под левче на етаж, вероятно под 30 ст. на апартамент - къде сбърках в сметките, че сумата ми се вижда толкова незначителна. Всичко е въпрос на това как ще се представят нещата и каква ще е обосновката.

Тема "Стълбищен автомат - какъв ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: