• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
preslav - майстор
Според мен масата на крушката, която се определя основно от масата на радиатора, не е от решаващо значение при непрекъсната работа. Масивният радиатор може да помогне при кратковременна работа, но при по-продължителна, рано или късно и масивният радиатор се нагрява до температурата на по-скромния. Първите ми крушки бяха с нещо като вентилационни отвори, но пак не изкараха гаранцията и ми ги смениха с гладки, а следващите пък бяха леки - ситуацията се подобри след като махнах плафоните, но не навсякъде това е възможно.
Кто цяло от LED лампите съм много по-доволен отколкото от всички останали, енерго спестяващи и неспестяващи.
Ето го един от моите Виташаци 14W, 1320Lm, 2700K, 200градуса, 290mA - тия 290mA май са на изхода на токовия шофьор.

Прикачен файл

IMG_1901.JPG

Прикачен файл

IMG_1898.JPG
petromaniq66 - специалист
Не се видя масивният радиатор. И какво означава масивен? Радиатора трябва не да тежи, а да има достатъчно топлообменна площ, нещо което в пластмасовия корпус на лампата няма как да стане па и чугунен да е.
nikolov333 - майстор
За мен единствения начин да има добър топлообмен е с оребрено алуминиево тяло на крушката.. но у нас не съм виждал такива луни..
DMN - майстор
Така е. Ето тази лампа UltraLux е 10 вата, и я избрах точно заради оребреният радиатор, който е метален и второ, заради по-големият размер на лампата 95 милиметра диаметър, което допълнително според мен спомага за по-добро охлаждане - по голяма площ. Повечето лампи са с диаметър около 60 милиметра. Тази тежи 137 грама. По спомен струваше 18лв., все още си работи вече може би поне 4г. в кухнята без проблем.
Прикачен файл:
P1150163.jpg
P1150163.jpg (58.56 KиБ) Видяна 942 пъти
:partyman:
hidrazin - майстор
ЛамБи всякакви и всякакви размери.
Преценката за охлаждането ей така, на око или според теглото на ламБата обикновено са погрешни.
Освен масата на радиатора (което не е най-същественото) имат роля и много други фактори - площ, конвекция....
Не малка роля играе схемното решение, използваните драйвери и типа светодиоди...
Но си е цяла наука и ... други работи.
:partyman:
nikolov333 - майстор
Ей тука руснаците са писали доста неща... https://maxim01.ru/bg/lighting/diagram- ... ourselves/

Линка е с автоматичен превод, но който чете руски, може да прочете в оригинал.

https://maxim01.ru/lighting/diagram-of- ... ourselves/
Lisko - майстор
Оня ден купих 6 ЛЕД ламби от нормален магазин по $1.50 CAD всяка. С 10 години гаранция. Сега ме гложди дали не изгубих бележката... Пише 800 лумена 60 вата. Преди бях купувал от доларстора една 100 ватова двойно по-скъпа.
kozl - майстор
Lisko може би еквивалент Н.Ж. 60 W :? Цената приемлива. Гаранцията мечта. Направо не мога да си представя в наши условия. Дали ламбата ще удържи 10 лета светенето и да продължи и катерене по плафоните да ми спести :?
Или 10 години ще има тичане по магазини, катерушка по плафони и подмяна на гаранциони, разправия с магазинери заради ламби изгорели и така с гаранционната промоция - винаги в емоция.
preslav - майстор
пон ное 05, 2018 9:01 pmpetromaniq66 написа:
Не се видя масивният радиатор. И какво означава масивен? Радиатора трябва не да тежи, а да има достатъчно топлообменна площ, нещо което в пластмасовия корпус на лампата няма как да стане па и чугунен да е.
Масивният радиатор се вижда по-добре на другата крушка. На всичкото отгоре на мен ми прилича на отливка, която би трябвало да е по-скъпа от щанцованата ламарина на тази крушка. Китайци, некитайци, вижда се, че работят по въпроса - на тази крушка радиаторът е съставен, на другата е една цяла отливка (преполагам ще се види на снимката), и двете крушки са с драйвери, а не само с кондензатор (както някой се съмняваше), на крушката, която сега ще покажа, драйверът и беше залят с някакъв порест материал, но надали за електрическа изолация от корпуса, и двете крушки са по 14W, но едната грее значително по-малко.
Изобщо адмирации за китайците, стремят се да подобрят качеството и да намалят цената, а при нас се получава обратното, дори доматите ни са по-калпави и по-скъпи с всяка изминала година.
Предлагали са ми и български крушки, но като знам, че вероятно са пак с китайски диоди и драйвери, не ми се рискува.

Прикачен файл

IMG_1903.JPG
kozl - майстор
пон ное 05, 2018 10:18 pmDMN написа:
Така е. Ето тази лампа UltraLux е 10 вата, и я избрах точно заради оребреният радиатор, който е метален и второ, заради по-големият размер на лампата 95 милиметра диаметър, което допълнително според мен спомага за по-добро охлаждане - по голяма площ. Повечето лампи са с диаметър около 60 милиметра. Тази тежи 137 грама. По спомен струваше 18лв., все още си работи вече може би поне 4г. в кухнята без проблем.
P1150163.jpg
:partyman:
Некъде по осветлението "ОН" имам скътана подобна LED скъпотия от 2014 лето.
Иначе общите нужди са с джитази от Щайнбергер.
1. 2 бр. 1.12.2015 за 13,79 лв.
2. 10 бр. 3.2.2016 за 40,56 лв. - сменени 2 бр. записано на стоковата разписка
3. 10 бр. 15.7.2016 за 29,88 - няма записи по стоковата
4. 10 бр. 4.11.2016 за 29,88 - сменени 5 бр. записано на стоковата разписка
5. 10 бр. 3.6.2017 за 26,04 - сменени 5 бр. записано на стоковата разписка.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Преработка на LED лампи от 220 на 12 Волта" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: