Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Домашен немайстор - специалист
Здравейте. Опитвам се да открия за какво служат едни кабели, излизащи от стената в ЕПК блок. Диаметърът на проводниците е малко по-малък от милиметър, тоест вероятно са 0.75 мм2. По тях не тече никакъв ток. Кабелите за домофонната система са отделно, тоест тези вероятно не са за нея.

Ето какви изведени кабели имам по стените.

Коридор - двойка червени и двойка жълт и бял кабел. Другите два ключа са за осветлението на банята и коридора. Допускам, че едната двойка може да е за осветлението на входа, макар че няма как да тествам тази хипотеза.

Изображение

От едната страна на кухненския бокс има двойка син и зелен кабел. Бяха в собствена конзолна кутия, която беше на едно ниво с другите конзолни кутии за осветление и контакти, но съборих стената, в която се намираха, така че в момента висят от тавана.

Изображение

От другата страна на бокса имаме две двойки, влизащи в единична конзолна кутия. Важно е да се отбележи, че двойката с жълт и бял кабел не е свързана към двойката със същите цветове в коридора, както и синьо-зелената двойка не е свързана със същата синьо-зелена двойка в другия край на бокса. Другото интересно е, че тази кутия се намира на ниво 175 см от пода, тоест е може би някаква разпределителна кутия, а не конзолна. Другото странно е, че синьо-зелената двойка е много вероятно да отива в пода, което е необичайно предвид това, че всички останали кабели в апартамента са прекарани през тавана.

Изображение
GalinBelos - специалист
Това на 2-рата и 3-тата снимка най-вероятно са изводи за стационарен телефон .

ПП На първата снимка мисля че бял-жълт също може да са за телефон , а червените за светване на стълбището .
sts - специалист
Извод с ПВУ 2х0.75 мм2 на височина 1.75 м /син-зелен/ е за радиоточка.
Извод с ПВУ 2х0.75 мм2 на височина до 0.5 м /син-зелен/ е за стационарен телефон.
Извод с ПВУ 2х0.75 мм2 на височина 1.20 /друг цвят/ е за осветление етажна площадка.
Извод с ПВУ 2х0.75 мм2 на височина 1.20 м /друг цвят/ е за вентилатор на отдушник общ за входа.
Поради удължаване на изводи на проводници и закриване на съществуващи козоли
с облицовка не мога да посоча цветове.
От всичките изводи се използва само този за осветление на етажна площадка.
Домашен немайстор - специалист
Ясно, благодаря за информацията. На етажа осветлението е с детектор за движение, а и при свързване на кабелите в коридора ми то не се пуска. Плюс това дори и да се пускаше, не изгарям от желание да имам ключ за осветлението на етажа, така че направо ще зазидам всички кабели.

Тема "За какво служат тези кабели в ЕПК блок?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: