Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
МВС - помощник
Здравейте,
имам 2 нефункциониращи микровълнови, но с различни признаци/проблеми.
И двете се развалиха от прегряване - използвах ги за готвене - 40-50 мин.
Първата тотално спря да работи - като се включи в контакта не дава никакви признаци - дисплея не свети, не върти, общо взето веригата е прекъсната някъде в началото.
Отворих я (тъй като мислех че тази е по-лесна за ремонт) и проверих бушончето до входа на захранването, то си е ок, но ток не стига и до него. Проверих и едно термореле и то изглежда функциониращо... къде е прекъсната тази верихга? :) Не съм спец, така че може и да не гледам където трябва :lol: но общо взето бушончето е на платката свързана към входа (виж снимката
Прикачен файл:
_copie-0_IMG_20181216_105017.jpg
).

Втората микровълнова, доколкото четох из този форум вероятно е магнетрон или някой прекъсвач около него, защото тя си светва, върти, бръмчи, ама не грее ... нея не съм я отварял, защото е вградена и ще ми се развали фасадата на кухнята :-D
Aко може някой да помогне, ... поне за първата :yawinkle: ще съм много благодарен.
Andri01 - майстор
Микровълновите са доста опасни уреди! Има високо напрежение,което....хапе много лошо! Не мисля,че това е машина,на която да се учиш на електротехника,но...ти си знаеш. Ако си решил все пак-има схеми в нета.
hidrazin - майстор
нед дек 16, 2018 11:48 amМВС написа:
... и проверих бушончето до входа на захранването, то си е ок, но ток не стига и до него..
В такъв вариант както го описваш - прекъснат кабел или липса на напрежение в контакта.
Ноооо... силно се съмнявам в това дето си написал.
На тази платка трябва да имаш 230 волта на между кафявата и зелената жица.
При изправен предпазител трябва а имаш напрежение между зелената жица и кой да е край на предпазителя.
:partyman:
DMN - майстор
МВС написа:
проверих бушончето до входа на захранването, то си е ок, но ток не стига и до него.
Как и с какво ги провери тези неща?
:partyman:
lov - майстор
Пък и да беше написал от къде си. Или да фърляме боб.
Части сега бол но трябва да покажеш че поне малко от малко разбираш за да ти се помага. Щото уреда е може би най опасния кухненски такъв за ремонт ако нямаш познания. И не е за предпочитане всеки да бърничка вътре. А и във форума темата с ремонта е дъвкана много пъти. Има доста обяснено кое как и къде се мери.
petromaniq66 - специалист
След като електрическа верига не можеш да проследиш...не се занимавай с ТОЦИ!
МВС - помощник
Здравейте,
благодаря за отговорите.
Не съм съвсем начинаещ, за да не знам къде да не пипам. Да речем, че съм учил електротехника и електроника, но компютърните мрежи информационната сигурност ме влечаха повече...
Между кафявата и зелената има напрежение, но такова не достига до предпазителя.
Също му проверих и съпротивлението и е минимално, т.е. не е заминал бушон, а и освен това пробвах и с нов бушон 10А и все същата работа (всъщност това беше първото което направих)
И да, на тази платка не мога да проследя веригата :-D но все си мислех че поне до предпазителя трябва да има напрежение.
Относно това от къде съм - не се намирам в България и тук няма много такива майстори (въпреки че преди 2 дни ми казаха за един в едно село наблизо), иначе нямаше да се занимавам с нея.
И така ако ми помогнете как да проследя веригата или какво да проверя като следваща стъпка... :)
tzetz009 - специалист
:? Има една видия да се развие и да се погледне платката и от другата страна ! И ако това трябва да казваме ......!

:partyman: :partyman: :partyman:
kolev_k - специалист
Амчи снимай платката от 2-те страни и покажи!
lov - майстор
То от другата страна освен писти друго нема. А ако е станал сакатлък първо ще е думна предпазителя или дори от горе ще се вижда прегоряла платка. Пък тя е толкова сложна тая платка, че няма на къде. Един кондензатор и един двоен дросел. Айде и едно съпротовление и два варистора дето практически не играят в играта да иде тока до предпазителя. Ама все ми се чини че си мерил с фазомер. И ако обърнеш щепсела до предпазитея ще има. :)
Човеко не се обиждай ама толкова си бос щот на толкоз просто нещо не се оправяш. Не трябва да ти се помага, не защото не заслужаваш, а защото може да стане голям сакатлък. И по горе ти го написах а и колегите също. Прости са като устройство но малко невнимание или повече любопитство и ще си мачкаме шапките. Просто се откажи да ровиш из вътре.
И не е срамно да кажеш къде си щото треба да викаме врачката да каже да не би щепсела да ти е с предпазител вътре или си с предпазител в контакта. У нас тоя стандарт го няма ама в доста страни по европата го има.

Тема "Две неработещи микровълнови" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: