• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
svetlio_toka - помощник
Здравейте! Извинете ако бъркам мястото на темата но все пак да питам... Имам малък акумулатор 12V 7ah. Капсулован,като на СОТ в кутиите. Незнам колко време да го държа към зарядното за да се зареди нормално. Ако престои по-дълго може ли да се прецака?

Прикачен файл

изтеглен файл.jpeg
изтеглен файл.jpeg (6.54 KиБ) Видяна 3954 пъти
DMN - майстор
Какво ти е зарядното?
Brassmonger - специалист
Около 4 часа трябва да са достатъчни за такъв капацитет при оказаните зарядни напрежения и ток. Има онлайн калкулатори, които могат да дадат приблизителни стойности за времето на зареждане.
moimoimoi - майстор
a този твоя онлайн калкупатор знае ли колко е бил зареден акумулатора първоначално? :-D
lpoik - специалист
Има си уреди за тази работа.Волтметър,амперметър задава се напрежението 14,2 волта и ток 0,7 А.Ако е умно зарядното то само спира заряда и ограничава тока до 0 ампера.
Кики - специалист
За тези акумулатори не се препоръчва зареждане с напрежение по-високо от 13,8 волта и ток по-голям от 1/10, това като упътване даже на повечето си го пише.
За да се определи приблизителното време на заряд трябва да се знае от къде се започва както е казал колегата moimoimoi, както и състоянието на батерията. След това трябва да познаваш зарядното - ток и напрежение.
Условности много, така че еднозначен отговор няма. Хич не слушай съвети за 4 - 8 - 10 часа или три денонощия.
gnt69 - майстор
пон дек 17, 2018 9:38 pmsvetlio_toka написа:
Здравейте! Извинете ако бъркам мястото на темата но все пак да питам... Имам малък акумулатор 12V 7ah. Капсулован,като на СОТ в кутиите. Незнам колко време да го държа към зарядното за да се зареди нормално. Ако престои по-дълго може ли да се прецака?
Той светлю тока ви пусна една партенка и сега ви гледа сеира като се надскачвате. Никой не го знае какво зарядно има пък може и да няма. :partyman:
preslav - майстор
вт дек 18, 2018 9:08 amКики написа:
За тези акумулатори не се препоръчва зареждане с напрежение по-високо от 13,8 волта и ток по-голям от 1/10, това като упътване даже на повечето си го пише.
За да се определи приблизителното време на заряд трябва да се знае от къде се започва както е казал колегата moimoimoi, както и състоянието на батерията. След това трябва да познаваш зарядното - ток и напрежение.
Условности много, така че еднозначен отговор няма. Хич не слушай съвети за 4 - 8 - 10 часа или три денонощия.
Ако зарядното изключва на 13.8 Вола, този акум може да стои и 1 година включен. Същите акуми има в масовите UPS-и и масовите СОТ-аджийски приспособления - там точно това се случва, акума си стои постоянно на подзаряд с 13.8 V. Абсолютно същото се случва и с автомобилните акумулатори, интегралният регулатор в алтернатора е длъжен да регулира напрежението в рамките на 14.2 V +/- 0.4 V. Същото правят и контролерите на соларните панели за акумулатори 12 V. Варианти за зареждане бол, за повреждане също.
svetlio_toka - помощник
Изключителни благодарности за отзивчивоста! :-D Между другото имам зарядно самоделка: траф-11,5V 7A; грец-32А; кондензатор 1000мкф. Напрежение без товар 14,5V :wink: Към акумулаторчето включвам само LED прожектор, ама вече ми предстои първо зареждане,че е към 11V. :?
hidrazin - майстор
С тая самоделка кундурматора го пиши бегал...
И онова дето било достатъчно 4 часа - направо го прескачай...
Е, акумулатори по магазините има колкото щеш.
:partyman:
  • 1
  • 2

Тема "Зареждане на акумулатор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: